לא אלוהים ולא האח הגדול

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

במשפט אחד כרך השבוע אריה דרעי את המהפיכה ההיסטורית של ההשכלה עם הרדידות של "האח הגדול". "לפני מאתיים שנה", אמר בכנס הרצליה, "החליטו להקים איזו יהדות חדשה חילונית. לצערי, היא לא הביאה תרבות יהודית אחרת. היא הביאה אולי השכלה, אולי הביאה לנו את 'האח הגדול', אולי הביאה לנו דברים אחרים".

כך, באופן דמגוגי ומזלזל, ניסה דרעי לבטל במחי יד את הישגי הרוח האדירים, שהביאה עמה החילוניות לעם היהודי בצד הבעיות הידועות, כמו אימוץ מופרז של הקפיטליזם ותפישה כוחנית שנטמעו בתרבות היהודית המודרנית. די להזכיר את שוויון בני האדם, המהפיכה הפמיניסטית, ההשכלה והמדע, הפלורליזם התרבותי, המכיר בלגיטימיות ובנחיצות של ריבוי דעות והתנהגויות, ואולי החשוב מכל העמדה של האדם במרכז ההוויה, במקום אל מדומיין, המיוצג על ידי רבנים.

מדור הזירה

שינוי רדיקלי זה יצר את האדם האוטונומי, הקובע את חוקי המוסר שלו ואת דרכי התנהלותו מתוך מחשבה עצמאית והכרעות פנימיות, ולא מתוך ציות. כך יצרה היהדות החילונית את האדם הריבוני כאלטרנטיבה לאדם הרבני. ארי אלון כתב: "אדם ריבוני הוא ריבונו של עצמו. אין לו ריבון בעולמו, ואין הוא ריבון בעולמם של אחרים. אדם רבני איננו ריבון לעצמו. הוא עושה לו רב. הרב עושה לו אלוהים". אדם רבני כדרעי מתייחס ליהדותו כאל דת, שבסיסה הוא "נעשה ונשמע". אדם ריבוני מתייחס ליהדותו כתרבות חיים וכחומר ליצירה.

בהתנהלות ריבונית, מקורות היהדות הם השראה לפרשנות, ליצירה ולמחלוקת. הסמל העתיק של היהדות הריבונית הוא אברהם, שבפרשת סדום מעז להגיד לאלוהים "חלילה לך מעשות כדבר הזה להמית צדיק עם רשע והיה כצדיק כרשע חללה לך השפט כל הארץ לא יעשה משפט" (בראשית י"ח, כ"ה). על פי המודל הזה, היהדות הריבונית מעמידה במרכז את מושגיהחירות, הצדק והשוויון ברוח חזון נביאי ישראל וערכי ההומניזם.

בעשור האחרון קמו בארץ ישיבה חילונית ובתי מדרש פלורליסטיים ברוח היהדות הריבונית. לצד לימוד תורה חילוני יש כיום יצירה עברית מעמיקה, טקסי חיים ברוח היהדות הריבונית ופרויקטים רבים של עשייה חברתית ברוח חזון הנביאים ויצירות חז"ל. עם זאת, בוגרי מערכת החינוך הממלכתית מראים, לצערנו, בורות עמוקה בכל הקשור ליהדותם ואינם יכולים להתייחס אליה בריבונות הראויה. הפתרון לבעיה הזאת אינו צריך להיות, בשום פנים, מעבר לחינוך דתי, שילמד את ילדינו כי התורה ניתנה משמים והעולם נברא בידי אלוהים.

יש ללמוד מהדגם של הישיבה החילונית בינ"ה ולהכשיר מורים חילונים, שילמדו להורות את היהדות כתרבות, באופן פלורליסטי; יש להשקיע את המשאבים הדרושים ביישום דו"חות קרמניצר, שנער ושגיא במערכת החינוך, תוך כדי ביטול האפליה התקציבית בין דתיים לחילונים; יש לבטל את המונופול האורתודוקסי על נישואים, גירושים וגיורים ולייצר לו אלטרנטיבות חילוניות; והעיקר יש לפתח תוכנית לאומית להחייאת היהדות כתרבות ברוח חזונם של אחד העם, ביאליק וברנר.

הכותב הוא ראש מכינת בינ"ה, הישיבה החילונית תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ