על מי לא יכתבו שיר

שגיא רוטפוגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שגיא רוטפוגל

ביום שלישי שעבר, לאחר 1,941 ימים בשבי החמאס בעזה, חזר גלעד שליט, הבן של נעם ואביבה, האח של יואל והדס, הנכד של צבי, הביתה, למצפה הילה. לפני שלושה וחצי שבועות בערך מת אדם חסר בית, חסר שם, כבן 50. הוא מת על ספסל ברחוב הראשי בכפר סבא, מול העירייה, ליד מאהל המחאה, שפונה שבוע לאחר מכן. עשרה ימים קודם לכן, האיש חסר הבית פונה לבית החולים באמבולנס, אך למחרת הוחזר למאהל. "מדובר באדם נכה, תושב פתח תקוה, אשר סבל ככל הנראה מבעיות בריאות קשות", נמסר מעיריית כפר סבא. שבוע קודם לכן, ביקשו יושבי המאהל את עזרתה של מחלקת הרווחה, ש"ניסתה לאתרו, אך ללא הצלחה", כך העירייה.

לאילו חיים יש ערך בישראל המוחה של סוף 2011? ומי קובע איזה קושי, ושל מי, ראוי לגילויי הסולידריות שלנו ואיזה לא? כלפי איזו מצוקה, ושל מי, אנחנו מרגישים אמפתיה וכלפי איזו לא, ולמה? שמחת החיים של מי מרגשת אותנו וערש הדווי של מי לא מזיז לנו? אילו מחדלים, והטרגדיות של מי ייהפכו לתחקירים בתקשורת ואילו לא? את מי העם לא שוכח ואת מי העם בכלל לא מכיר? בעבור איזה סבל, ושל מי, נכנסת האליטה "התרבותית" שלנו לצינוק ובעבור איזה לא, ולמה?

על מי ראוי לכתוב פה שיר? אילו צרות, ושל מי, משמשות נושא לשיחה בשולחן השבת, על המרקע, בעבודה, וסתם על ספסל ברחוב?

שלומו של איזה אדם ראוי לעלות בקונגרס האמריקאי ובבניין האו"ם ושלומו של מי לא? ומי קובע? מי מוזמן להסב לשולחנו של ראש הממשלה ומי לא? אילו מצוקות ושל מי מגיעות לשולחנה של נשיאת בית המשפט העליון ואילו לא? מהי הסלקציה בשערי הכניסה לחברה הישראלית ובפתחי האוהלים הדורשים צדק חברתי? מי נכנס ומי נשאר בחוץ? למי אנחנו נותנים את זכות הדיבור, וקולו של מי אינו יכול להישמע, אפילו לא מהספסל ליד כיכר העם?

מה מקבע את ההיגיון מאחורי המשפט "אין בכלל מה להשוות", ואת מי הוא משרת?

הכותב הוא סטודנט לתואר שני בלימודי המזרח התיכון באוניברסיטה החופשית בברלין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ