עקיבא אלדר

כשאימצת לחיקך את גופו השברירי של גלעד שליט, חשבת אולי על אחיך, יוני, שהקריב את חייו למען האתוס שלפיו אין לנהל משא ומתן עם טרוריסטים. כששמעת את צהלות השמחה בעזה למראה הרוצחים ששילחת לחופשי, אפשר שנזכרת באין-ספור הנאומים, וגם בספר, על מלחמת החורמה בטרור. הם סללו לך את הדרך ממפעל רהיטים ירושלמי למקום הכי גבוה בישראל. יש להניח שאביך הקשיש לא התלהב מ"הכניעה שלך לטרור".

מן הסתם, לא היה לך קל לשכנע את חבריך שאין מנוס משבירת הטאבו באשר לצירופם של ערבים ישראלים ומזרח ירושלמים לעסקה. ידעת שמבקריך יטענו, ובצדק, שזו פגיעה בעיקרון ריבונותה של ישראל וב"אחדות ירושלים". החרדה של המוני אזרחים, וגם החרדה שלך, לחייו של גלעד, גברה אצלך על אתוס יוני. כדי להחזיר הביתה בשלום חייל אחד, הסכמת לנהל משא ומתן עם ארגון טרור. גלעד שוחרר מהשבי, אך העם נותר שבוי בחרדה.

החרדה מפני פיגועים וחטיפות פחתה במידה ניכרת, בין השאר הודות למדיניות האי-אלימות של הממשלה הפלסטינית של מחמוד עבאס וסלאם פיאד. אך את ההפחדה מפני טרור החלפת בטיפוח האימה מפני הפצצה האיראנית. בשבועות האחרונים מתרבים הסימנים שאת הבעיה הזאת אתה וחברך מהסיירת, אהוד ברק, מבקשים לפתור בכוח. אומרים שזו הדרך שלכם להחזיר לישראל את כושר ההרתעה, שנשחק, לדעתכם, בפרשת שליט ולהסיח את הדעת מכישלון התהליך המדיני.

אזרחי ישראל נהפכו לבני הערובה שלכם. ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, לא היה הראשון ולא האחרון שמתריע מפני האובססיה שלכם לתקוף את מתקני הגרעין של איראן. אתה יודע שאיראן איננה אוגנדה ושהפצצה של מטוסים ישראלים בשטחה של מדינה מוסלמית גדולה איננה עוד "מבצע אנטבה". אלפים מבין אלה שליוו את גלעד הביתה בדמעות גיל, לא יחזרו לבתיהם. פניה של השכונה שלנו השתנו ללא היכר מאז הפצצת הכור העיראקי לפני 30 שנה. באותם ימים, חדרה לא היתה בטווח הטילים ארוכי טווח של החיזבאללה, סוכן המוות של איראן, והסכנה שארגון סוני קיצוני, שמקבל סיוע מטהראן, ישגר רקטות מעזה לבאר שבע, נראתה כתחזית הזויה.

יש סכנה גדולה יותר מתקיפה צבאית של איראן ללא גיבוי בינלאומי, בעיקר אמריקאי: תקיפה של איראן ללא גיבוי בינלאומי, בעיצומו של המשבר המתמשך בתהליך המדיני בערוץ הפלסטיני והמשך הבנייה היהודית בגדה ובמזרח ירושלים. מה יקרה אחרי שידידיך בגבעת הקפיטול יצרפו את המתווה החדש של הקוורטט להסכם וואי, תוכנית מיטשל, מפת הדרכים והצהרת אנאפוליס, שמצטופפים בפח האשפה המכונה "תהליך השלום"? אתה מוכן להמר על כך שהרחוב הערבי יניח למשטרים החדשים להשקיף מן הצד כיצד יהודים משליכים פצצות על מוסלמים באיראן? אתה בטוח שטורקיה ומצרים יעברו אז לסדר היום על התנגשויות דמים עם מוסלמים במבואות חראם א-שריף (הר הבית)?

ראשי מערכת הביטחון אמרו לך שעבאס יידע להתמודד עם משוחררי החמאס. אתה הרי מבין כי ביום שהוא יאבד את ערכו המדיני, הרשות תאבד את ערכה הביטחוני. מה תהיה התשובה של הפתח לתמונות של מאות האסירים שחאלד משעל הצליח להחזיר הביתה בשעה שעבאס נכשל בניסיון לזכות בהכרה של האו"ם במדינה פלסטינית? לא די לך בסניף אחד של איראן על גבולה של ישראל? אתה הרי קורא את דיווחי המודיעין, שמספרים על כוונתו של עבאס להכריז על בחירות בינואר 2012 - בחירות שהוא עצמו ישקיף עליהן מרחוק. ידוע לך היטב, שעבאס הגיש לאמריקאים תוכנית לפירוז הגדה ולהכנסת כוח בינלאומי לשטחים. שמעת ודאי שהחמאס נתן לו מנדט לנהל מו"מ על בסיס מתווה הקוורטט.

אדוני ראש הממשלה, ציבור גדול ורב התייצב מאחוריך בהחלטה לשחרר את גלעד שליט מכלאו. הם יתמכו בהחלטה אמיצה שלך לשחרר אותם סוף סוף מכלא הכיבוש.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ