אין סיבה למסיבה

משה ארנס
משה ארנס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חזרתו הביתה של גלעד שליט לאחר יותר מחמש שנים בשבי מעוררת שמחה שאין לה גבול בקרב בני משפחתו ואצל הישראלים, שליוו את מאבקה של המשפחה לאורך השנים. בעבור גלעד שליט מדובר ביותר משיבה הביתה - מדובר ביציאה לחופשי. אבל האם זוהי סיבה למסיבה מבחינת ישראל?

ביום שלישי האחרון, היום שבו הוחלף גלעד שליט ביותר מאלף טרוריסטים שחלקם הורשעו במאות מעשי רצח - המאזן נטה לטובת ההסכם שנחתם בידי הממשלה. חייל אחד ניצל ועד כה לא נגרם נזק נראה לעין. אבל מה בנוגע לימים שיבואו? כשיבוא היום, והוא יבוא, שבו ייהרג ישראלי בידי אחד הטרוריסטים ששוחררו או בידי מישהו שנשלח על ידם, נוכל עדיין לומר, שהעסקה היתה שווה: חיים של אדם אחד תמורת חייו של אחר.

ואז, כשיגיעו הפיגועים, האופן שבו נתפשה העסקה הפאוסטיאנית שנחתמה בידי הממשלה - גלעד שליט תמורת אלף טרוריסטים - יתחיל להשתנות. עד שיגיע אותו רגע, והרגע הזה יגיע, לא נקשור בין מעשי הרצח העתידיים לבין אותו יום שלישי שבו שוחרר שליט וחזר הביתה למשפחתו החוגגת. לא נקשור כי לא נרצה לחבר בין הנקודות. כל עוד לא נרצה שיזכירו לנו מאיפה הכל התחיל.

יכול להיות שכל האזהרות הללו אינן יותר מאשר תחזיות שחורות. אחרי הכל, נמסר שראש שירותי הביטחון אמר לחברי הממשלה, כי שירותי הביטחון יידעו "להכיל" את הסכנה הפוטנציאלית הכרוכה בשחרור הטרוריסטים. האם משמעות הדבר היא שיגיע קצן של פעולות הטרור נגד ישראל? או שמא פעולות כאלה, אם יבוצעו בעתיד, לא יבוצעו בידי מי מאלה ששוחררו ביום שלישי האחרון? האם מישהו יכול לקבל אחריות על תחזית כזאת? האם הממשלה יכולה לקבל החלטה המבוססת על תחזית כזאת?

כמה אנו מייחלים לכך שהשמחה שאנו חשים לנוכח חזרתו של גלעד שליט לא תיפגם על ידי יגונות המחר. אבל לא היינו צריכים לשמוע את הודעת החמאס כי הוא מתכוון לבצע חטיפות נוספות, כדי שניזכר בסכנה שמולה אנו ניצבים. היחס של אלף לאחד שגובש בהסכם בקהיר הוא תמריץ רב עוצמה לחטיפות נוספות. זה פיתוי שהם לא יוכלו לעמוד בו. אופטימיות בנסיבות כאלה גובלת בנאיביות.

כעת, כשנחתמה העסקה, עלינו לסמוך על צה"ל ועל שירותי הביטחון שיעשו את המיטב כדי למנוע חזרה של פרשת שליט. ראש הממשלה והממשלה נושאים באחריות המלאה על ההחלטה לבצע את העסקה עם החמאס, גם אם העסקה התבססה על תמיכתם של מומחים. למרות זאת, גם צוות המומחים הבכיר של צה"ל ושירותי הביטחון שתמך בעסקה לא יוכל להימנע מקבלת אחריות. כשירותם תיבחן בחודשים שיבואו.

כמו כן, הגיעה העת להסביר לציבור כיצד קרה שלא יכולנו לאתר את מקום הימצאו של שליט במשך חמש שנים, ומדוע גילויו ושחרורו לא היו אחת המטרות של מבצע עופרת יצוקה. דובר החמאס כבר התפאר בחוסר היכולת שהפגינו צה"ל ושירותי הביטחון במקרה הזה. יש לנו זכות לדעת אם יש אמת בהתרברבויות הללו.

אחרי קבלת הפנים לגלעד שליט עלינו לעשות כל מאמץ כדי להבטיח, שטרוריסטים לא יצליחו שוב לחטוף ישראלים, ושעסקת החילופין הקיצונית הזאת תהיה העסקה האחרונה מסוגה שעושה ממשלה ישראלית. אין זה הזמן למסיבות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ