האצילות של גלעד

ענר שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענר שלו

בסיום הראיון ההזוי משהו עם גלעד שליט בטלוויזיה המצרית, דקות לפני חזרתו לארץ אחרי כחמש שנים וחצי בשבי, נשאל שליט: מהן תוכניותיך לעתיד? שליט לא השיב בעצם על השאלה ולא התייחס לתוכניותיו האישיות. הוא לא דיבר, כפי שציפו אולי, על הסתגלות, על משפחה וחברים, על לימודים, על עבודה. במקום זה אמר: "אני מאוד מקווה שהעסקה הזאת תקדם את השלום ושלא יהיו עימותים צבאיים בינינו לבין הפלסטינים".

קשה לחשוב על משפט מתאים יותר ואצילי יותר בעיתוי הזה. שליט לא דיבר רק על עצמו ועל גורלו האישי - הוא דיבר עלינו, על גורלנו. הוא לא דיבר רק על הישראלים, הוא דיבר גם על הפלסטינים. הוא לא דיבר על סבלו, הוא דיבר על הסבל של כולנו, של שני עמים מסוכסכים ומדממים.

הציבוריות הישראלית ברובה תמכה בעסקת השחרור, אם כי נשמע גם קול המתנגדים, בהם נפגעי טרור, וטוב שכך. אולם גם תומכי העסקה ומוביליה, ובראשם ראש הממשלה והשרים, ראשי זרועות הביטחון ופרשנים, עשו זאת בחירוק שיניים. הם דיברו על סיכונים, על מחיר כבד, על אפשרות של גל טרור חדש ועל החלטה קשה מנשוא, שרק ערך הערבות ההדדית הישראלית מצדיק אותה.

אין לזלזל בסיכונים, אבל אסור לישראל ולהנהגתה להתעלם מהסיכויים ומהנתיבים החדשים והמרתקים שעסקת שליט פותחת. בניגוד לדעה הרווחת, אין מדובר במשחק סכום אפס, שבו רווח של צד אחד הוא הפסד לצד השני. שמחה של אם יהודייה אינה עומדת בהכרח בסתירה לשמחה של אמהות פלסטיניות. אווירת פיוס יכולה וצריכה לחלחל לשני הצדדים בימים אלה.

יותר מזה, הוכח עכשיו שבין הנהגת ישראל להנהגת החמאס יכול להתקיים דיאלוג אמיתי וקונסטרוקטיבי, שבו שני הצדדים מוותרים על חלק מדרישותיהם ומגיעים לעמק השווה. אסור שדיאלוג זה יצטמצם רק לשחרור שבויים. יש להרחיבו ולכלול בו סוגיות כגון המצור על עזה, המצב הכלכלי בעזה, הטרור וירי הטילים. אולי יש סיכוי, באווירת ההידברות שנוצרה, להגיע להסכם אי-לוחמה ארוך טווח עם החמאס. אסור גם שהמשא ומתן עם החמאס יוצג כעונש למחמוד עבאס ולרשות הפלסטינית. להיפך, יש לחתור לדיאלוג קונסטרוקטיבי גם אתם.

התיווך המצרי בעסקה היה הדוק, הוגן ואפקטיבי; גם אותו ראוי לנסות להפעיל בממדים רחבים יותר של העימות הישראלי-הפלסטיני. לאחר שנשיא ארצות הברית לא הצליח אפילו להושיב את הצדדים ביחד, דווקא למצרים בהנהגת המועצה הצבאית העליונה שלה, ועם המנופים החזקים שיש לה על כל הצדדים, יש סיכוי.

ראוי גם, ברגע מכונן זה, להימנע מדמוניזציה אוטומטית של האויב. אכן, היחס לשליט היה לא אנושי, בבידודו המוחלט ובמניעת גישה אליו לצלב האדום. אולם, לדבריו, היתה לו גישה לרדיו ולפעמים גם לטלוויזיה, ויש לקוות שלא עבר עינויים קשים, כשבויים ישראלים רבים בעבר.

יכולתו להתמודד בראיון עם שאלות קשות, פרובוקטיביות בחלקן, ולהשיב בדיפלומטיות ובתבונה אחרי שנים בשבי היא מפתיעה ומרגשת, כמו תקוותו שהעסקה תקדם את השלום. הלוואי שתקווה ותבונה כאלה יתגלו גם בהנהגה הישראלית. השבת גלעד הביתה היתה תקוותנו במשך כחמש שנים. בחודשים ובשנים הבאות עלינו לממש את תקוותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ