עופר עיני, קבלן ביצוע

אבירמה גולן
אבירמה גולן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבירמה גולן
אבירמה גולן

נס קרה למזכ"ל ההסתדרות, עופר עיני. שנים רוחש סביבו מאבק נחוש נגד התפשטות הנורמה של עובדי הקבלן בישראל, והוא שקוע בשינה עמוקה. כבר לפני כעשר שנים אילצה קבוצה קטנה של מרצים וסטודנטים את אוניברסיטת תל אביב להפסיק את ניצול עובדות הניקיון במוסד בידי הקבלן, ארגוני זכויות אזרח וקליניקות משפטיות מייצגים עובדים שחברות כוח אדם רמסו את זכויותיהם, ההסתדרות עצמה מעסיקה עובדי קבלן - ועיני לא שמע ולא ידע?

ב-2009, כשמפלגת העבודה נכנסה לממשלת נתניהו-ליברמן, היה עיני מתווך פעיל בהסכם הקואליציוני. יו"ר העבודה אז, אהוד ברק, התגאה בכך שביוזמת עיני נמנעו פיטוריהם של אלפי עובדי עמותות. אולם "עובדי עמותות" אינו אלא ביטוי מכובס לשכירים לא מאוגדים ולא מוגנים, המועסקים בחברות פרטיות, המבצעות בקבלנות את אותן משימות שהמדינה משכה מהן את ידה, בעיקר בתחום הרווחה.

ככל שתופעת עובדי הקבלן החמירה, כך עצמה ההסתדרות בראשותו של עיני את עיניה והפנתה את גבה. העבדים החדשים חיפשו כתובת חלופית, ומצאו את "כוח לעובדים", שגילה נכונות לייצג את החלשים ביותר ולהתעמת עם החזקים ביותר, בעידן שבו שוק העבודה הפך במהירות לג'ונגל פרוע ולא מבוקר. לפתע, לפני כשבוע, עיני התעורר. "לא יכול להיות צדק חברתי ללא עובדי הקבלן", אמר, והכריז על סכסוך עבודה שאמור להתפוצץ בשביתה כללית במשק. "נוצר פה סוג של סחר עבדים", הוסיף.

השימוש במינוח "צדק חברתי" הסגיר את עיני. מה שקורה לו עכשיו הוא בדיוק מה שקרה לתנובה, שנאלצה להוריד מחירים, ולזהבית כהן שנאלצה להתפטר מתפקידה. תנובה וההסתדרות, שני סמלים רבי-משמעות של תנועת העבודה של פעם, דבקו, מרצון ובחדווה, בשיטה הקפיטליסטית חסרת העכבות, המחזקת את החזקים ומחלישה את החלשים. עתה שתיהן נהדפות, בעל כורחן, בחזרה אל תפקידן המקורי, ונאלצות להתבטא בסגנון שהולם את השיח החברתי החדש.

זהו הישג ראוי לציון ומעורר אופטימיות של המחאה. אסור להתבלבל: ראשי המחאה ו"כוח לעובדים" משתפים פעולה, ביודעין ובכוונה, עם עיני וההסתדרות והוועדים החזקים, כיוון שרק בידי אלה הכוח לשתק את המשק. עיני יכול, אמנם, להצהיר חגיגית שהוועדים החזקים פועלים מתוך סולידריות עם החלשים, אבל גם הוא יודע שהוועדים החזקים הם אנשי האתמול, וכוחם חלול. כי בשנים שבהן הם הפקירו את רוב העובדים, בשוק הפרטי ובמגזר הציבורי, והניחו לחברות כוח האדם להתעצם ולישראל להגיע לראש הטבלה המבישה בשיעור עובדי הקבלן - העובדים הנבגדים עזבו אותם.

הדבר בלט לראשונה בשביתת העובדים הסוציאליים, כשקבוצת העובדות הסוציאליות הצעירות, המועסקות בעמותות הפרטיות, מרדו באיגוד וסירבו לחתום על ההסכם. כך קורה עתה ביתר שאת בהסתדרות הרפואית, שהמתמחים ממאנים לקבל את מרותה, וכך גם עומד לקרות, ככל הנראה, בהסתדרות המורים. הסרבנים קראו תיגר על מעמד ה"גדולים", ואלה החלו לאבד את ההגמוניה שלהם, שאיפשרה להם לדאוג רק לעצמם.

ערעור ההגמוניה פגע במעמדו של עיני. אם עד לפני שנים אחדות נחשב בעיני פקידי האוצר ל"מבוגר האחראי", שאפשר לסמוך עליו שימסמס כל סכסוך עבודה בהסכם פשרני, עתה ברור שהוא מתקשה לפענח את הרוח הדמוקרטית המפעמת בקבוצות של אנשי מקצוע צעירים ובקרב העובדים המנוצלים ביותר, ועל כן התקשה להתמודד כשאלה לא קיבלו את מרותו והפכו אותו, בעיני נתניהו והאוצר, למיותר. עתה, באותה רוח דמוקרטית, מובילה אותו המחאה למאבק נגד אותו אי-צדק שהוא היה שותף ליצירתו. אכן, אין מתאים ממנו לתפקיד קבלן הביצוע של תיקון העוולה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ