הסוף של אט"א


אלברטו ספקטורווסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלברטו ספקטורווסקי

דריכות רבה היתה בספרד השבוע. הציבור ציפה להודעת אט"א, המחתרת הבאסקית, על סוף המאבק המזוין. ההודעה באה לאחר ועידת שלום בינלאומית שנערכה בסן סבסטיאן, בהשתתפות מזכ"ל האו"ם לשעבר קופי אנאן, מנהיג השין פיין ג'רי אדאמס, ראש ממשלת אירלנד לשעבר ברטי אהרן, ראש ממשלת נורווגיה לשעבר גרו הרלם ברונדטלנד, ואחרים.


ההודעה וההמלצות שיצאו מן הוועידה עוררו אי נוחות במערכת הפוליטית בספרד. פרשנים טענו, שהודעת הוועידה בושלה על ידי קבוצת התיווך הבינלאומית ‏(International Contact Group‏), שזה חודשים עוסקת בביסוס תשתית רעיונית ופוליטית שתאפשר לארגון המחתרתי, המובס צבאית, להתפרק מנשקו לגמרי, תוך כדי שמירה על כבודו.


כמו כן טענו, שמדובר בניסיון להביא לבינאום הסכסוך הספרדי הפנימי בין הבאסקים לממשלת ספרד. משנות ה–2000 הגבירה ספרד את הלחץ המשטרתי והמשפטי על המחתרת ותומכיה והנהיגה מדיניות ענישה דראקונית, שלוותה בחקיקת חוק המפלגות, שאיפשר הוצאת מפלגות פוליטיות התומכות במאבק המחתרת אל מחוץ לחוק.


למרות הלחץ המשטרתי, שום ממשלה בספרד, לא מימין ולא משמאל, לא ויתרה על אופציית המו"מ לסיום האלימות. אט"א הכריזה כבר בעבר - ב–1988, 1989 ו–1996 - על הפסקת אש חד צדדית, וממשלות ספרד נכנסו למו"מ עמה, שהתפוצץ כשאט"א הבינה שדרישותיה הפוליטיות להענקת זכות הגדרה עצמית לחבל הבאסקים לא ייענו.


הניסיון האחרון והכואב ביותר היה ב–2006, כשראש ממשלת ספרד הסוציאליסטי, חוסה לואיס רודריגס סאפטרו, היה מוכן להרחיק לכת ולהתחיל לדון בסוגיית ההגדרה העצמית. אבל שוב הכשילה המחתרת את המהלך. פיצוץ השיחות סימל למעשה את תחילת החיסול של אט"א; השאלה היתה איך להביא אותה לסוף דרכה במינימום קורבנות בדרך. את ההסכם שהושג אפשר להגדיר כסוג של כניעה מכובדת.


מה מבטיח שהיוזמה הנוכחית תביא לחיסול המחתרת? בנוסף לכך שהמחתרת מתרסקת, זאת הפעם הראשונה שהאגף הפוליטי של השמאל הלאומי הבאסקי מבקש להשתחרר מהדרך של אט"א, משום שהבין שהתמיכה הציבורית בו עולה כשהוא מתרחק מדרך האלימות.


זה הביא להבשלה, שאותה ניצלו השמאל הלאומי וקבוצת התיווך הבינלאומית, שמילאה תפקיד מכריע בשלב הסופי. זה היה הרגע המתאים לאמץ את המודל האירי שהתפתח אחרי הסכם "יום השישי הטוב". החל תהליך המוביל להיעלמות המחתרת, ובו בזמן נפתח המסלול הפוליטי עם כל הגורמים הדמוקרטיים בחבל הבאסקי.


כמו באירלנד, תהליך זה אינו מוביל לשחרור לאומי, אלא לדיון פוליטי נורמלי, המשוחרר מפחד הסחיטה של אט"א. המשימה של הקבוצה הבינלאומית, שעמה נמניתי, היתה לקשור בין החוטים השונים ולהביא להכרזת הכניעה ‏(הפסקת המאבק המזוין בלא הישגים פוליטיים‏) של אט"א, בחסות מטרייה בינלאומית, שדרשה מספרד לדון בסוגיות האסירים וההגדרה העצמית.


האם תוביל הצלחת הלאומנים הבאסקים בקלפי לכינון מדינה עצמאית? פרשנים סבורים בטעות, שספרד היא הגורם היחיד המונע את עצמאות החבל. האמת היא, שללאומנים הבאסקים קשה להביא להכללת מחוז נווארה, המגלם את לב הלאומיות הבאסקית, בהסכם. הפרדוקס הוא, שלאומיות תרבותית אינה זהה תמיד ללאומיות פוליטית. לכן הקונצפציה האתנו־טריטוריאלית של "ארץ הבאסקים השלמה" - הכוללת את ביסקאיה גיפוסקואה, נווארה, אלבה, ואיפרלדה שבצרפת - לא תמומש בקרוב.


מה אפשר ללמוד מהמקרה הבאסקי? בניגוד לפרשנים שהכריזו על מות הלאומיות באירופה המערבית, הלאומיות חיה וקיימת גם במערב אירופה הדמוקרטית. אנחנו עדים לתהליך של צמיחת אתנו־לאומיות במסגרת איחוד אירופי ליברלי. באסקים, קטלונים, פלמים, סקוטים ואחרים, כולם קבוצות לאומיות בלי מדינה. הן אינן מייצגות את הלאומיות הרדיקלית של העבר. הן תומכות באיחוד אירופי ובמתן זכויות ליברליות לכל האזרחים. אולם אין זה מונע את שאיפתן העיקרית, לשמור על העליונות של התרבות הלאומית במישור הציבורי; עליונות שמשמעותה היא, שאין ערעור על מרכזיותה של הזהות הלאומית. אין ספק, שהרוחות באירופה מנשבות בכיוון זה.


ד"ר ספקטורווסקי מרצה למדע המדינה באוניברסיטת תל אביב וחבר בקבוצת התיווך הבינלאומית שסייעה בהשגת הכרזת אט"א על קץ האלימות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ