המחירון
 - כמה שווה חייל ישראלי

אלון עידן
אלון עידן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלון עידן
אלון עידן

חייל ישראלי אחד תמורת 1,027 אסירים פלסטינים. וכך, פחות או יותר, נולד ההיגיון הבא: חיי אדם יקרים לישראלים יותר מאשר לפלסטינים. כמה יותר יקרים? הרבה יותר יקרים. למעשה, פי 1,027. לאחר מכן, כשאיש לא ראה, נרשמו גילויי עונג עצמי מלווים בטפיחות על השכם - ראו כמה אנחנו רגישים והומניים ובסדר. וראו אותם.


אלא שמתחת לתחושת העליונות צפה לה אמת עכורה, הפוכה. כי העובדה שחייל ישראלי אחד משתחרר תמורת 1,027 אסירים פלסטינים אינה משקפת מציאות ערכית; וודאי שאינה מהווה אומדן למנת אהבה פחותה שאם פלסטינית חשה ביחס לבנה לעומת אם ישראלית. למעשה, המשוואה הזאת קשורה לתודעה הישראלית ולמה שמונח בתוכה ומוכחש מטעמי היגיינה.


בתודעה הישראלית, היחס בין ערך חיי אדם פלסטיני לערך חיי אדם יהודי־ישראלי מיוצג באופן מתמטי כך: 1/1,027 ‏(ובמלים: אדם פלסטיני שווה אחד חלקי 1,027 אדם יהודי־ישראלי‏). המשוואה קשורה לאופן שבו אנחנו - ולא החמאס - תופשים את המציאות; 1,027 פלסטינים שווים יהודי אחד לא משום שהפלסטינים ממעיטים בערך עצמם, אלא משום שאנחנו ממעיטים בערכם. זו תמונת מראה של הגזענות הישראלית המונחת בתוכנו ומאפשרת את המשך הפעולות הלא מוסריות שלנו זה עשרות שנים.


את מקור המשוואה לא צריך לחפש בפרשת שליט, זה רק קצף על המים. המקור נמצא בחיי היום יום, במקום שבו לא מבזיקות המצלמות. בבתי הכלא בישראל, אחרי השחרור המסיבי, נמצאים עדיין אלפי אסירים פלסטינים. המספר, ובעיקר האופן שבו רבים מהם "נאספים" לתאיהם - באשון לילה, בפשיטות צבאיות שרירותיות, לרוב באלימות, בלא אפשרות לשוחח עם עורך דין - מלמדים על הזלזול שלנו בערך חייהם.


מי שמבקר בבתי משפט צבאיים יכול להיווכח בקלות ובאוטומטיות שבהן מוארכים מעצרים של תושבי השטחים, בהם גם קטינים רבים, וחשוב מכך: בעובדה הבלתי נתפשת, שבמדינה אחת מתקיימות שתי מערכות משפט שונות, שתי מערכות צדק, לשתי אוכלוסיות. המערכת הצבאית־המשפטית מממשת את הגזענות הישראלית, וזאת מצדה מאפשרת את המשך הכיבוש בלא רגשי אשמה מיוחדים.


בחמאס הבינו, שהחולשה והחוזק עומדים על אותה הנקודה. אם היהודי תופש את עצמו כשווה יותר מהערבי, ניתן לבקש תמורת מעט "סחורה יהודית" הרבה "סחורה ערבית"; אם היהודי אוסף בקלות כזאת "סחורה ערבית" אל בתי הכלא שברשותו, מובן מאליו שבאותה קלות הוא ייפטר מאותה "סחורה".


משוואת השחרור של גלעד שליט היא בעצם תוצר טריוויאלי של כלכלת שוק, המגלמת בתוכה את המחיר הריאלי של היהודי מול המחיר הריאלי של הערבי, כפי שזה נתפש אצל הצד המשלם, העשיר, הישראלי. זהו הקפיטליזם המוכר מסיפורי הקוטג', אלא שהפעם הוא עוסק בבני אדם. התשתית הגזענית שבבסיסו מנוצלת על ידי הצד המדוכא לצורכי מיקח וממכר.


מימוש עסקת שליט הוא למעשה הוצאה מחודשת של מחירון הגזענות הישראלי. זהו טקס המתרחש אחת לכמה שנים, ותפקידו לעדכן את מחירי השוק של הגזעים השונים באזור. נכון לאוקטובר 2011, בשוק הישראלי המחיר של יהודי אחד הוא 1,027 ערבים. והמחיר רק מאמיר מיום ליום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ