השתלטות עוינת

גדעון לוי
גדעון לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדעון לוי
גדעון לוי

שלב א' הוכתר מזמן כהצלחה מסחררת: המתנחלים השתלטו על השטחים הכבושים, מונעים בכוחם ובבניינם כל הסדר צודק. אבל מי שחשב שהם יסתפקו בשליטתם בגדה, מוטב שישים לב לשלב ב' בתוכנית: הוא נמצא בעיצומו וכבר רושם הצלחות.

אחרי ההשתלטות העוינת על הגדה מתחילה עכשיו ההשתלטות על המדינה. אחרי שתאוות הנדל"ן שלהם ידעה מעט שובע, מועדים עכשיו פניהם לתחומים נרחבים הרבה יותר מתחום מושבם הלא צר. מעכשיו, יש"ע זה באמת כאן. מעכשיו לא די להם בראשות מועצות בשטחים, עכשיו הם שואפים לתפוס את עמדות הכוח בישראל, כדי לעצב את דמותה. אחרי שלקחו את גוש עציון, הם רוצים גם את גוש דן.

גם כאן הם נוקטים את אותה שיטה בדוקה: דונם אחר דונם, מאחז (שלטוני) אחר מאחז, משרה (שלטונית) אחר משרה. קבוצת מיעוט שולית, כמאה אלף מתנחלים אידיאולוגיים בסך הכל, מנסה להשתלט על מדינה בת שבעה מיליון. מי שמעלים עין עכשיו מהמתרחש, אל יתפלא כשיתעורר יום אחד מעיוורונו למדינה אחרת, בדיוק כפי שהתעוררנו יום אחד לגדה אחרת.

כרגיל, שם המשחק שלהם הוא הכיבוש - את הקרקעות מחליפות עמדות הכוח. היעד הראשון שהציבו היה צה"ל: חייליהם וקציניהם כבר נמצאים בכל מקום כמעט. עכשיו מועדות פניהם אל החברה האזרחית. אפשר לסמוך עליהם, שגם כאן ינחלו הצלחות מהדהדות, לא מעט בזכות רפיסותו ושאננותו של הרוב הדומם. הישגי השבועות האחרונים: מתנחל בראשות מינהל מקרקעי ישראל, מתנחל כמנכ"ל רשות הטבע והגנים ומתנחל ראשון בדרכו לבית המשפט העליון. אלו עמדות כוח רגישות וחשובות, אבל הן רק הסנוניות שמבשרות את הסתיו, שבעקבותיו עלול לבוא החורף שבו קבוצת מיעוט כוחנית ומסוכנת, דתית, משיחית, לאומנית ואנטי דמוקרטית בעליל, תנהל את חיינו.

אסור להיתמם: אל עמדות הכוח הללו באים המתנחלים מתוך כוונה להשליט את האידיאולוגיה שלהם. זכותם כמובן להתמודד עליהן, אבל חובתו של כל איש מצפון וכל מי שחרד לאופיה של המדינה לנסות ולעצור את ההשתלטות העוינת הזאת. אין צורך להסביר מה משמעות העובדה שמנהיג מתנחלים אחראי על אדמות המדינה או על הטבע והגנים שלה. בנצי ליברמן ושאול גולדשטיין לא התמנו רק בזכות כישוריהם. הם התמנו בזכות האידיאולוגיה שלהם. אבל החדרתו של מתנחל לבית המשפט העליון היא אולי המקוממת ביותר.

נועם סולברג עושה דרכו לבית המשפט העליון על כנפי תורתו ואמונתו, שהתבטאו כבר בפסיקותיו השערורייתיות כשופט מחוזי - מזכה הורג ערבי, משחרר מתנחלים פורעים ומצר את חופש העיתונות. פטרוניו, ובראשם שר המשפטים יעקב נאמן, רוצים שאיש כזה יישב במגדלור הצדק; זו בדיוק הסיבה מדוע הרוב, שמתנגד לשיטות הפעולה של המתנחלים, צריך להתנגד למינויו. תושב אלון שבות, שכמעט שליש מאדמותיה הן אדמות פלסטיניות פרטיות, שנעשקו לאור היום ובמחשך, ספק בהונאה, ספק בכוח - לא יכול לכהן כשופט במדינת חוק. לא מדובר חלילה בכיפה שלראשו, מדובר באדמה הזועקת מתחת רגליו. לא מדובר גם בהשקפותיו - מדובר בהיותו עבריין על פי החוק הבינלאומי והצדק האוניוורסלי.

המתנחל סולברג מגיע לבית המשפט כשידיו אינן נקיות. את בית המשפט העליון הוא לא ישנה במהותו: זה בלאו הכי מעולם לא עמד בדרכו של הכיבוש - ראו את סרטו המרשים והנוקב של רענן אלכסנדרוביץ', "שלטון החוק", ותעמדו על השקפת עולמו של נשיא העליון לשעבר, מאיר שמגר, ממכשירי שרץ הכיבוש - אבל למינוי סולברג יש משמעות סמלית עמוקה.

הבה ונזכיר לשוכחים ולמשכיחים: ההתנחלויות הן מפעל נפשע, שמבוסס על פריעת חוק, לאומנות ואלימות. כל מתנחל נושא על מצחו את אות הקלון הזה. עכשיו שאלו עצמכם: האם אתם באמת רוצים לחיות במדינה שראשי המפעל הזה מקצים את אדמותיה, מתכננים את נופיה, חורצים את משפטיה ואט אט גם מנהלים את אורחות חייה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ