מתנשאים על אפריקה

אלה קרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלה קרן

צרכני התקשורת הישראלית מורגלים בדיאטה דלה ביחס לאפריקה. מה בתפריט? אלימות כרונית, טבע פראי, שבטים ושאר חיות טרף, דיקטטורים נלעגים, עוני, פערים חברתיים ואומללות. בקיצור, גיהנום. על "אפריקה" זו אין צורך להכביר מלים. הכותבים יכולים לסמוך על כך שהקוראים יבינו במה מדובר, כפי שעשה רגב קונטס במאמרו "אוגנדה זה כאן" ("הארץ" 19.10).

לעתים נדירות חודר מידע שונה, למשל על נשים מליבריה שזכו בפרס נובל, והוא מתקבל בהפתעה. "אפריקה" היא גן עדן לעצלנים. למה לפשפש בנתונים של נציבות האו"ם לפליטים, אם אפשר להניח מראש שאפריקה היא יצרנית הפליטים הגדולה בעולם? אופס, השיאנית היא דווקא אסיה.

וכשמדברים על חוסר ביטחון תזונתי, מדוע לא לחפש - ולמרבה הצער למצוא - שפע דוגמאות מהעולם הנחשב שבע, למשל ארצות הברית? "אפריקה" זו היא ביטוי של גזענות, כפי שהגדירה אלבר ממי: "ייחוס מכליל וסופי של ערכים להבדלים אמיתיים או דמיוניים לטובת המאשים ועל חשבון הקורבן". "אפריקה" משמשת כדי ליצור חיץ בין ראוי לבזוי, וכהזהרה לתהום שאליו יכולה חברה "מפותחת" להידרדר.

אמנם הדימויים של "אפריקה" אינם משוללי יסוד, אך אמיתותם מוגבלת. רצח עם אינו המצב "הטבעי" ביבשת, וגם לא סכסוכים פנימיים אלימים. מפתיע להיווכח שחלק ניכר ממנה יותר שלו מאזורנו.

האם זה אומר שאי אפשר לעשות הכללות על אפריקה? אפשר, אך בזהירות. לשם כך צריך להיפרד מהמפה המנטלית המחלקת את העולם בצורה חלקה אך מסולפת, בין טוב ורע, לבן ושחור. אפריקה מכילה עשרות מדינות הנתונות במצבים משתנים, ויש ללמוד על המציאות המורכבת בהן.

גם שינוי הדיאטה התקשורתית לא יזיק. אמנם גם עיתונים רציניים כמו "ניו יורק טיימס" חוטאים בדיווח מרחוק על אפריקה, אולם התקשורת הישראלית מתנשאת במיוחד. אם היא תתבונן על אפריקה ביתר עניין ועם יותר שאלות מ"תשובות", כולנו נצא נשכרים.

ד"ר קרן מלמדת על אפריקה באוניברסיטה הפתוחה ובאוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ