הרכב מיושן וחלש

שלמה שמיר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שלמה שמיר

(ניו יורק) הפלסטינים אינם צריכים להתאכזב כל כך מדחיית פנייתם לחברות באו"ם. הווטו האמריקאי הצפוי במועצת הביטחון, שיסכל את הפנייה, לא יעיב כמלוא הנימה על ההישג המרשים שבהעלאת העניין הפלסטיני לראש סדר העדיפויות העולמי בעצרת השנתית של האו"ם. הווטו שהטילה ארצות הברית על הצעת ההחלטה נגד ההתנחלויות לפני שבועות אחדים לא האפיל על העובדה, שהמועצה מלוכדת בהתנגדותה להתנחלויות.

המוסד היחיד במערכת האו"ם ששמורה לו הסמכות לאכוף בכוח את החלטותיו ניזון בקושי משאריות ההשפעה והיוקרה שנותרו כזכר לימים טובים יותר שידע בעבר. את ההוכחה האחרונה להתרופפות האמון ביכולת המועצה להפעיל את סמכותה נתנה באחרונה לא אחרת מאשר ארה"ב. על הקשר האיראני להתנקש בחיי שגריר סעודיה בוושינגטון הגיב הממשל בהבטחה לנקוט אמצעי עונשין חד-צדדיים נגד טהראן, מתוך עקיפה מוצהרת את מועצת הביטחון - אף על פי שהמזימה האיראנית היא הפרה בוטה של אמנת האו"ם, שעליה חתומה איראן, המחייבת מדינות חברות להגן על חסינות דיפלומטים זרים.

ועידת יהדות, ישראל והעולם: מתיקון שבועות לתיקון עולם

ההכרח ברפורמה בהרכב מועצת הביטחון הוא זה כבר מוסכמה, המקובלת על דעת הרוב המכריע של חברות האו"ם. יצירת הסכמה רחבה סביב המאמץ לקדם שינוי במתכונת המועצה משובשת על ידי התנגדות של חמש החברות הקבועות במועצה לכל יוזמה שתערער את בלעדיותן כמעצמות-על ואת החזקה שיש להן על זכות הווטו.

בפגישות בין ראשי המדינות, בשיחות שניהלו שרי חוץ ובמגעים שהתקיימו בהשתתפות ראשי המשלחות ששהו בניו יורק לרגל כינוס העצרת השנתית ה-66 של האו"ם, נשמע, כמו בשנים קודמות, הטיעון כי ההרכב הנוכחי של המועצה מיושן.

"תודה רוסיה". הפגנת תומכי משטר אסד לאחר סיכול ההחלטה נגד סוריהצילום: אי–פי

בקרב נציגי "האחיות הגדולות", הארצות המאוכלסות והמפותחות המופיעות בראש רשימת הכלכלות הגדולות בעולם, הועלתה גם השנה הקובלנה הישנה על מה שמוגדר על ידן "ההרכב השרירותי" של חמש החברות הקבועות במועצה, שלהן זכות וטו - חבר מעצמות שנקבע בהשפעת תוצאות מלחמת העולם השנייה וניצחון בעלות הברית שהביסו את גרמניה הנאצית.

המהפכות בעולם הערבי והמשבר הכלכלי הגלובלי החדירו לדיונים על הרפורמות הנחוצות במועצה תחושת חירום ומרכיב של דאגה וחששות. בשיחות עם דיפלומטים מובילים ועם פרשנים ותיקים בניו יורק מורגשת באחרונה אי-נוחות לנוכח מה שהם מאבחנים כסימנים להאצת ההידרדרות במעמד המועצה.

הסילוק מהשלטון של חוסני מובארק ומועמר קדאפי והמאבק נגד השלטון של בשאר אסד חשפו את היקף השחיתות ואת מידת האכזריות של המשטרים במדינותיהם. עכשיו נזכרים בניו יורק, כי כל אחת מהמדינות האלה - מצרים, לוב וסוריה - היתה בעת שיא כוחם של הרודנים חברה במועצת הביטחון ואף היתה נשיאה תורנית.

האו"ם אינו יכול להכתיב לקבוצות ולגושים האזוריים את מי לבחור כמועמד למושב זמני במועצת הביטחון. אבל הארגון אינו יכול להימלט מהשאלה, אם הנוכחות של משטרים מושחתים וממשלות מדכאות דמוקרטיה במועצה לא סייעה לערעור מעמדה. בניו יורק סבורים, כי המצב במועצה שערורייתי. שתי חברות קבועות, רוסיה וסין, וקואליציה אד-הוק של חברות מרכזיות לא קבועות - הודו, ברזיל ודרום אפריקה - לא ראו שום פגם מוסרי בסיכול החלטה נגד סוריה, שמשטרה טובח באזרחיו זה חצי שנה.

לארה"ב ולעמיתותיה בריטניה וצרפת יש עמדת בכורה במועצה. אבל המשבר הכלכלי הקשה המעיק על ארה"ב וקריסת הכלכלות במערב אירופה זיעזעו אנושות את בסיס השפעת מעצמות המערב במועצה. כך הצליחו רוסיה וסין לסכל כמעט כל מהלך ויוזמה שארה"ב והמעצמות המערביות העלו בשנה האחרונה. ההערכה בניו יורק היא, שתוכניות הרפורמה במבנה מועצת הביטחון, הקיימות באו"ם זה שנים, ימשיכו לצבור אבק.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ