כשביבי נכנס לתמונה

מיכל לברטוב
דוד זונשיין
מיכל לברטוב
דוד זונשיין

כשירד גלעד שליט מכבש המסוק שהביא אותו לבסיס חיל האוויר בתל נוף, לא חיכו לו רק חיבוק ולחיצת יד עם ראש הממשלה. שליט זכה גם להיחשף - ומיד - לשיטת המשילות שמפעיל נתניהו בכהונה הנוכחית שלו: נעדרות אחריותית. "כמה טוב שבאת הביתה, חיכינו לך הרבה שנים", הודיע ראש ממשלת ישראל לפדוי השבי הטרי. כאילו עד שבוע קודם לכן, אז נמסרה ההודעה על עסקת השחרור, נעדר נתניהו מהמפה הפוליטית וכל שהיה לאל ידו לעשות למען שליט היה לשבת בצד הדרך ולהמתין לשובו של השבוי.

רגעים ספורים לאחר ההצהרה המשונה של נתניהו זכה שליט לחיבוק מאביו האמיתי. התמונה שהנציחה את המפגש הזה - נועם שליט מחבק את בנו גלעד, כשפרצופו הזחוח של נתניהו מציץ בהם מאחור - הפכה במהירות לא רק לתמונה היסטורית, אלא גם לגרסה ישראלית פורייה במיוחד לתופעת האינטרנט המכונה פוטו-בומב. בתוך ימים אחדים הודבק ראשו המחייך של נתניהו אל עשרות תמונות ודימויים היסטוריים ותרבותיים. ביבי מפקח על חתימת הסכם השלום עם מצרים, ביבי מקבל את גביע אירופה עם טל ברודי, גולגולתו של ביבי נדחפת אל תצלום הרנטגן הראשון של שליט ואפילו ביבי מתרועע עם משפחת סימפסון ועם מרקו, גיבור סדרת הטלוויזיה "הלב".

המעבר מהאסטרטגיה שנוקט נתניהו בכהונתו הנוכחית - התנתקות מוחלטת מאחריות לנעשה בידי ממשלתו, עד כדי אי נוכחות בדיון הציבורי בסדרה של אירועים מרכזיים ובהם חקיקת החוקים האנטי-דמוקרטיים שיוחסו ברובם לאביגדור ליברמן, מחאת האוהלים שלא פנתה ישירות נגדו, ועדת הריכוזיות ושביתת הרופאים שבה שכח נתניהו שהוא שר הבריאות - אל הרגע שבו הופיע ראש הממשלה באקט שהוא ספק חיבוק של שליט ספק חיבוק אמיץ עם ההחלטה המשמעותית הראשונה בקדנציה הנוכחית שעליה קיבל אחריות, הוא קפיצה מאי נוכחות זועקת לנוכחות מוגזמת ונלעגת. לא מקרה הוא שהנוכחות הזאת היא שהניבה את זרם התמונות המציג את ראש ממשלת ישראל כפורסט גאמפ.

נתניהו, כמובן, רחוק מאוד מלהיות דמות חלשה שנקלעה אל האירועים ההיסטוריים באופן מקרי. קשה לדמיין את החקיקה הגזענית והאנטי-דמוקרטית שקידמה הכנסת בשנתיים האחרונות בלי שר משפטים כיעקב נאמן, מינוי מובהק של נתניהו. מדיניות ההפרטה שהוביל נתניהו בכהונתו הראשונה, בהיותו שר האוצר בממשלתו של אריאל שרון וגם במהלכים כמו רפורמת ההפרטה של אדמות מינהל מקרקעי ישראל, היא הסיבה המרכזית להתרחבות הפערים בתחומי הכלכלה, החברה הבריאות וההשכלה. מדיניות זו היא גם הגורם לריכוזיות מסחררת במחירים, שכדי לבדוק מנין בדיוק צנחה עלינו ייסד נתניהו ועדה מקצועית מיוחדת.

גם הקיפאון במו"מ לפתרון הסכסוך הישראלי-הפלסטיני אינו גזירת שמים. במאמר מקיף על מורשתו של נתניהו, שפורסם במגזין "פוריין פוליסי", מצביע דניאל לוי בלגלוג על צביעותו של ראש הממשלה, המהלל בכל הזדמנות את אהבת השלום הישראלית ואת הסכמי השלום שכרת מנחם בגין עם מצרים, בעודו תובע מהפלסטינים לוותר על המרכיבים שאיפשרו את ההסכם הישראלי-המצרי: נסיגה מלאה מהשטחים שכבשה ישראל ופינוי כל ההתנחלויות. "המצרים", מזכיר לוי פרט קטנטן נוסף, "לא היו צריכים להכיר בישראל כמדינה יהודית כדי לקבל את השלום שלהם".

השתמטותו של נתניהו מאחריות למתחולל במדינה שהוא מנהיג עומדת ביחס הפוך לנחישותו להשפיע מאחורי הקלעים על דעת הקהל, כפי שחשף תצהיר משפטי של שלמה בן צבי - הבעלים והעורך של "מקור ראשון" - שהעיד כי עורכו הראשי של החינמון "ישראלי" (שנסגר בינתיים) מונה "לבקשת ביבי ומר אדלסון".

הצגתו של נתניהו כנדחף סדרתי מלמדת על בחירתו לטשטש באופן עקבי את חתימתו מתמונות המציאות, שהוא האחראי הישיר לצריבתן. תופעת הביבי-גאמפ מאיירת היטב את ההתנתקות המכוונת והמקוממת של ראש ממשלת ישראל מחלקו המכריע ברעות החולות שמסיבה ממשלתו למדינה ולתושביה.

תגובות