מפקד חיל האוויר, המבוגר האחראי

ראובן פדהצור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראובן פדהצור

אם יש מישהו שיכול להציל את ישראל מקטסטרופה הרי הוא מפקד חיל האוויר. כל שעל האלוף עידו נחושתן לעשות הוא ללחוש על אוזניהם של ראש הממשלה ושר הביטחון כי תקיפת חיל האוויר באיראן לא יכולה להשיג את היעדים. מטוסי החיל יכולים אמנם להגיע לאיראן ואפילו להטיל פצצות, עליו לומר להם, אך בסופו של המבצע תוכנית הגרעין האיראנית לא תושמד. במקרה הטוב היא תעוכב בכמה חודשים. עליו לתאר בפניהם את מתארי התקיפה עליהם מתאמן החיל ולהסביר כי הגיע למסקנה שבשל ריבוי היעדים, ההגנה האווירית הצפופה והעובדה שחלקם קבורים עמוק מתחת לאדמה, הסיכויים נמוכים מאוד.

פנייה כזאת לקובעי המדיניות מנוגדת אמנם ל"רוח חיל האוויר", אך על נחושתן לגלות אחריות לאומית. לא יהיה זה גילוי של תבוסתנות, אלא דווקא גילוי של אחריות עילאית בעידן שבו מתאפיין תהליך קבלת ההחלטות בטירוף מערכות מסוכן. רק הוא יכול לעצור את דהירת הרכבת בדרכה להתרסק בשמי איראן. ראש המוסד היוצא, מאיר דגן, ניסה אמנם להזהיר מפני החלטה נמהרת כאשר קבע ש"תקיפה באיראן היא הדבר הכי מטופש ששמעתי", אבל בלשכת ראש הממשלה יודעים שדגן מבין במרגלים ובמתנקשים אולם כשזה מגיע לביצועי מטוסי וטייסי חיל האוויר הוא חסר כל ידע והבנה.

כל עוד ממשיך חיל האוויר להתאמן על התקיפה באיראן, הוא מעניק לבנימין נתניהו ולאהוד ברק את האשליה שאפשר לחסל את תוכנית הגרעין האיראנית בפעולה צבאית. לפיכך, מפקד חיל האוויר חייב לפנות אל השניים ולהסביר כי אין טעם להמשיך ולהשקיע באימונים האלה ומוטב להפסיקם. ההחלטה יכולה להישמר בסודיות מוחלטת, אך היא חייבת להבהיר לראש הממשלה ולשר הביטחון כי עליהם לשנות כיוון בחשיבתם האסטרטגית. לא עוד מדיניות שבמרכזה תכנון מהלומה צבאית, אלא היערכות לקראת העידן שבו תהיה איראן גרעינית.

לא יהיה קל לשכנע את ברק, ובעיקר את נתניהו. ראש הממשלה מאמין בכל לבו שהמשימה המוטלת עליו היא להציל את עם ישראל, ואולי אף את העולם החופשי כולו. הנושא האיראני מעסיק אותו הרבה יותר מהסכם עם הפלסטינים, מהיחסים עם העולם הערבי ואפילו ממערכת יחסיו עם הממשל האמריקאי. כאשר נתניהו משווה את המשטר בטהראן למשטר הנאצי ואת מחמוד אחמדינג'אד לאדולף היטלר, הוא מתכוון לכך במלוא הרצינות. ברק, לעומת זאת אמר לא פעם כי איראן גרעינית מהווה אמנם סכנה, אך ביטל את הניסיונות להשוות את המצב הזה לגרמניה הנאצית. שר הביטחון אף רמז מדי פעם על יכולת ההרתעה של ישראל. למרות זאת, ומשיקולים שנמצאים כנראה בתחום האישיות והחישובים הפוליטיים, מעביר ברק לסביבתו מסר לפיו הוא עשוי לתמוך במבצע צבאי באיראן.

מכל אלה עולה כי משימתו של מפקד חיל האוויר לא תהיה קלה. סביר להניח שיופעלו עליו לחצים כבדים לשנות את הערכותיו ולהמשיך בתכנון התקיפה. אין ספק, נחושתן נקלע שלא בטובתו לעמדת הכרעה בתקופה קריטית. דומה כי מעולם לא נמצא קצין צה"ל במצב שבו המלצתו המקצועית עלולה להמיט על ישראל אסון בסדר גודל כזה. צריך לקוות שנחושתן יצליח להתעלות לגודל השעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ