ראשי הזרועות ימליצו ויאשרו

ישראל הראל
ישראל הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל הראל
ישראל הראל

בנאום בפתיחת מושב החורף של הכנסת שטחה ציפי לבני את דרישתה לפני ראש הממשלה: האזן להמלצות ראשי זרועות הביטחון. הואיל ומטרתנו המרכזית היא להשתלב במזרח התיכון הליברלי והדמוקרטי, שבו הכל - מצרים היא דוגמה מלבבת - יישק על פי ראשי זרועות כאלה, ראוי שהמלצתה תיושם.

ראש האופוזיציה הרי יודעת, שבשש השנים האחרונות ראשי הזרועות, במיוחד הצבא, הם הממליצים לממשלה כיצד לנהוג לנוכח מתקפות הטילים. הצלחתם מוכחת: לא פחות מארבע פעמים שותק הדרום במחצית השנה האחרונה, בעוד התקשורת - גם היא שותפה לתביעה החד משמעית, שעל ראש הממשלה להישמע לראשי הזרועות - שמחה לדווח על "נפילות בשטח פתוח. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק".

לבני, מדינאית אחראית הטוענת לכתר ראש הממשלה, איננה ממליצה בעלמא. כשרת החוץ וכחברת קבינט הרי הקשיבה קשב רב לראשי הצבא והיתה עדה לצדקת הערכותיהם - ובמיוחד למצוינות ביצועיהם. למשל (ולשנינה), במלחמת לבנון השנייה. לבני גם היתה שותפת סוד והחלטה כש"זרועות הביטחון" רקחו את עסקת טננבוים, המוצלחת שבעסקות שחרור מחבלים.

אולם יש שתי הוכחות מובהקות לצדקת תביעתה. האחת, הצלחת החלטת האו"ם 1701, שלבני קידמה על דעת ראשי הזרועות. השנייה, המוצלחת אף יותר - השקט השורר בדרום מאז 2005; כלומר, מאז התאמתו לתחזיות ראשי מערכת הביטחון, ועמם גופים אחרים בעלי מוניטין (כמו המועצה לשלום ולביטחון, שבית המשפט העליון אף אימץ אותה לחיקו כ"ידידי בית המשפט" והפך אותה ליועצת הגוף המשפטי העליון בענייני ביטחון). ההתנתקות, העריכו ראשי הזרועות והעריכו ידידי בית המשפט, תביא לרגיעה רבת שנים, ותושבי ישראל יישבו, כפי שתושבי הדרום יושבים בימים אלה ממש, באין מחריד. איש תחת גפנו ותחת תאנתו.

מעודדים מהצלחות העבר, ראשי הצבא משגרים המלצות בתחומים נוספים. הממשלה נקראת, כך אנו למדים, לאשרן. לפני כשבועיים נודע, שהמטכ"ל המליץ להעביר למחמוד עבאס שטחים נוספים ביהודה ובשומרון. הנה, לא רק בהגנה על הטריטוריה הצבא עוסק, אלא גם - ובכך הוא אכן יחיד ומיוחד במינו בצבאות העולם - בקידום יוזמות לחלוקתה. שהרי לא בשל החשש למפלה צבאית (או כן?) מציע המטכ"ל לסגת ולוותר על חלקים מהטריטוריה שעל שלמותה הוא אמור להילחם בחירוף נפש. הסיבה היא גורלית ומכרעת בהרבה: מחווה לעבאס על כל הטוב שהרעיף עלינו באחרונה, ובכללו הפנייה לאו"ם.

לשיא הפגנת שיקול דעת מנהיגותי הגיעו אחדים מראשי הביטחון כשהחלו לתת פומבי לדעותיהם בדיונים הפנימיים בסוגיות הכמוסות והגורליות בנוגע לאיראן. הגאווה גואה: היכן עוד בעולם יש אנשים נבונים, פתוחים, במיוחד אחראים כמותם. אכן, באלה - כמו בשמירה על סודות מדינה כמוסים - הם מראים, כיצד רוכשים בישראל מוניטין כאלה המאפשרים להם להכריע בכל מהלך משמעותי, מדיני וצבאי.

אשרינו, מה טוב חלקנו ומה נעים גורלנו, שאלה הובילונו "עד הלום". ולבנימין נתניהו ייאמר: קיים את כל מה שהללו ממליצים. אם את עצותיהם תשמור ובדרכם תלך, מובטחך שתושיע את ישראל.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ