שגרה א-סימטרית

שאול אריאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול אריאלי

מאז מלחמת לבנון הראשונה צה"ל ומערכת הביטחון מתמודדים רק בעימותים צבאיים שנהוג לכנותם א-סימטריים. ואולם חלפו שני עשורים לפחות עד שנוצרו תובנות מתאימות להיערכות מערכתית עם מציאות זאת. הוויכוח הקשה, שגרר שחרור יותר מ-1,000 אסירים פלסטינים בתמורה לשחרור של חייל אחד, גלעד שליט, הראה כי התובנות הללו לא חילחלו לתודעה של הציבור ושל חלק ממקבלי ההחלטות בכל הנוגע לחילופי חטופים ואסירים.

העליונות הצבאית של ישראל גרמה למדינות ערב לוותר על מעורבותן הצבאית בסכסוך הישראלי פלסטיני, שנמשכה שלושה עשורים, והביאה את חלקן לחתום על הסכמי שלום המחזירים אותן לגבולות שאתם נכנסו לסכסוך. תם עידן מלחמות ישראל-ערב הקונווציונליות והסימטריות - מלחמות הוחלפו במבצעים, טנקים פינו את מקומם לרקטות וטילים, דיוויזיות נעלמו ותחתן הופיעו חוליות וצוותים, ושבויים התחלפו בחטופים. התחולל מהפך שלם, שהגדיר את העידן החדש של מלחמות א-סימטריות.

במשוואה הזאת מצאה עצמה ישראל בצד החזק והטכנולוגי, שהאיום הצבאי על קיומו הוסר, אך הוא נתון למגבלות חמורות שהקהילה הבינלאומית מטילה עליו בכל הנוגע להפעלת כוחו בסביבה אזרחית. צה"ל ומערכות הביטחון נאלצו להיערך לאופי החדש של העימות בדפוסים אחרים: בניית מכשול ביטחון, כוחות מיוחדים, מודיעין משובח, נשק מונחה מדויק, הפעלת כלים לא מאוישים, "כיפת ברזל" ועוד. הא-סימטריה בלטה מכל אחד מהמרכיבים הללו. השב"כ נאלץ להפעיל מערכי איסוף מגוונים ונרחבים בתקציב שהלך ותפח בהתאם, משרד הביטחון הצטייד בטיל העולה 50 אלף דולר ליירוט קאסם שעלותו מאות דולרים, וישראל בנתה מכשול - שהקמתו עלתה 11 מיליארד שקל ותחזוקתו עולה כמיליארד שקל בשנה - כדי למנוע חדירות של מפגעים.

הארגונים הפלסטיניים היו מעדיפים להחליף צד במשוואה, אך כל עוד הם נמצאים בצד החלש שלה, הם מבקשים להפיק ממנו את מרב היתרונות. הם ישגרו קאסמים מתוך שכונות צפופות, כי מחוץ להן סיכוייהם לשרוד נמוכים; ישקיעו חצי שנה בחפירת מנהרה, כדי להגיע למוצב ישראלי ולפוצצו, או לטנק של גלעד שליט כדי לחטוף אותו; ישגרו חולי נפש לפיגועי התאבדות, כי להבנתם אין להם דרך אחרת להשיג את יעדיהם הלאומיים. לשיטתם, פעולות טרור, שבהן הם רוצחים ילדים, נשים ואזרחים, הן אמצעי לגיטימי בסל אמצעיהם הדלים, ותשובה מאוזנת למות אזרחים וילדים כתוצאה מפעילות צה"ל.

גם עסקת שליט נכנסת למשוואה זאת של א-סימטריות. ישראל נדרשת לשלם מחיר כבד מאוד כדי לשמר את הערכים התומכים בהישארותה בצד החזק. החמאס אינו רואה בעסקה א-סימטריה ערכית, אלא הצלחה שלו למנף לשיאים חסרי תקדים את ההישג הצבאי הדל שבחטיפת חייל אחד, לשחרור 1,000 מאנשיו שישראל השקיעה משאבים רבים בכדי לעוצרם. לפיכך, על הציבור הישראלי להפנים את העובדה שעסקת שליט היא חלק בלתי נפרד מהעימות הא-סימטרי, ולא חריגה ממנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ