גדעון לוי
גדעון לוי

אם איראן תעז לתקוף את ישראל בנשק גרעיני היא תתאבד, התאבדות המונית וכואבת - ישראל תגיב, וגם העולם לא יחשה. את זה יודעים בירושלים, וחשוב מכך, גם בטהראן. אבל בטהראן, כך משננים לנו השכם והערב, יושבת הנהגה "מטורפת", שעלולה לטרוף את הקלפים. לכן מאיימת ישראל להפציץ את איראן מבעוד מועד, וישראלים רבים אפילו בעד. אלא שהדיון שמתקיים עכשיו ברצינות מבהילה באפשרות להפציץ את איראן, מעלה את החשד שדווקא כאן, בישראל, הטירוף הוא שחוגג. הטירוף האיראני עוד טרם הוכח; זה הישראלי כבר מתגולל בראש חוצות.

לישראל אין הנהגה רציונלית. את מרבית מהלכיה אי אפשר להסביר באמצעות ההיגיון. לא ההיגיון הוא שמנחה את המשך בניית ההתנחלויות; לא ההיגיון מסביר את המלחמה שאסרה ממשלת ישראל על הרשות הפלסטינית, בלי שאיש נותן דעתו מי יעלה תחתיה; אין היגיון גם במהלכי ישראל שמחזקים את חמאס, מהמשך המצור ועד שחרור אסיריו בלבד; אין היגיון בהמשך כליאתו של מרואן ברגותי; אין היגיון בדרדור היחסים עם טורקיה; ולא היה היגיון ב"עופרת יצוקה", שנזקה לישראל עלה בהרבה על תועלתה. היגיון אין גם במסע ההפחדות נגד "האביב הערבי": הוא דווקא עשוי להבטיח כמה שנות שקט לישראל - מצד מדינות שצבאותיהן התפוררו, חברותיהן עסוקות בענייני פנים ומשטריהן מיטלטלים. וכמובן, אין שום היגיון בהמשך הכיבוש, שמסכן את ישראל יותר מכל דבר אחר.

משהו אחר מנחה את ההנהגה הישראלית, ולא קוראים לו היגיון. גם בדעת הקהל הישראלית אי אפשר לחשוד לרגע שהיא מתנהלת באורח שכלתני: רוב הישראלים מעריכים שהפצצת איראן תביא להתלקחות אזורית, ובכל זאת יש יותר ישראלים שהם בעד ההפצצה מאשר נגדה. אם זוהי שפיות, מהו חוסר שפיות?

מה מנחה את ההנהגה הישראלית? עשו לנו לייק והצטרפו לדיון בפייסבוק

אין שום דרך להסביר ברציונליות את הלמות תופי המלחמה נגד איראן. סכנות ההפצצה הישראלית ברורות, הן איומות ונוראיות; סכנת השימוש בפצצה האיראנית אפסית ובכל זאת ישראל משחקת באש הגיהנום. הישראלים בעצם אומרים, שהם מעדיפים מטח של אלפי טילים שיביאו דם וחורבן עכשיו - על פני סכנה עתידית ודמיונית של שימוש בנשק ההתאבדות מצד איראן ה"מטורפת"; טירוף מערכות, עם איומים מפורשים והכנות גלויות למה שעלול להפוך למבצע התאבדות של ישראל. גם אם כל ההצגה המתוזמרת היטב של התבטאויות, תמרונים ותמרות עשן נועדה רק לאיים, היא משוללת כל תבונה: גם איראן מאוימת היא מסוכנת. היא עוד עלולה חלילה להנחית מכת מנע נואשת על ישראל.

איראן רוצה נשק גרעיני כדי להגן על משטרה. היא ראתה את סדאם חוסיין ומועמר קדאפי מופצצים והיא מבינה, בהיגיון רב יש לומר, שאם תהיה בידיה אופציה גרעינית, העולם לא ייגע בה לרעה, כפי שהוא לא מעז לתקוף את צפון קוריאה או את פקיסטאן. איראן גם רוצה להיות מעצמה אזורית במזרח התיכון החדש, והיא יודעת שאפשר להגיע לכך, בין היתר, באמצעות הצנטריפוגות. עדיף היה כמובן שמבוקשה לא יינתן לה, מוטב שהעולם ילחץ עליה לבל תצטייד, אבל ברור לכל, ששום הפצצה לא תמנע זאת ממנה לעד.

המסקנה היחידה שעולה מכל אלה, היא שאמנם יש במזרח התיכון הנהגה לא הגיונית, אבל מקום מושבה נמצא לאו דווקא בטהראן. בירושלים שוכן הפחד, פחד-שווא בחלקו, תולדה של מסעות ההפחדה והדמוניזציה שמתנהלים כאן תמיד, מאימת שפעת החזירים ועד סכנת הגרעין האיראני. לצדו שוכנת גם המגלומניה, שלפיה יש בכוחה של ישראל לנהל את האזור כרצונה. הגברים-גברים שמאיימים עכשיו על איראן הם הפחדנים-פחדנים האמיתיים. האמיצים הם דווקא מי שמנסים לסכל את הטירוף, ממאיר דגן ועד אלי ישי.

לכן צריכים עכשיו כל אמיצי הלב וישרי הדרך, אלה שהתבונה מנחה אותם, להרים קולם בזעקה, אחרונה וגורלית: די לפרנויה; די לפירומניה; די למגלומניה; די לטירוף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ