נתניהו, המשך לדבר

ענר שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענר שלו

העולם נברא בדיבור, כך לפחות על-פי המסורת היהודית. ויאמר אלוהים יהי אור, ויהי אור. אלוהים לא היה צריך לעשות שום דבר מלבד לדבר. המלים שאמר לא נזקקו לתרגום למעשים כלשהם כדי ליצור מציאות חדשה. ביתר דיוק, המלים היו המעשים.

כמה מיליארדי שנים אחר כך (או כמה אלפי שנים על-פי המסורת היהודית), בשנות ה-50 של המאה ה-20, באוניברסיטת אוקספורד, פיתח הפילוסוף הנודע ג'ון אוסטין את תורת המבע הביצועי - Speech Act Theory. על-פי תורתו, המתוארת בספרו "איך עושים דברים עם מלים" (הוצאת רסלינג), בניגוד לרוב המשפטים, שרק מתיימרים לתאר מציאות, יש משפטים שבעצם הבעתם מחוללים מציאות חדשה. למשל המשפט "הרי את מקודשת לי" אינו מתאר מציאות אלא מחולל אותה. כמוהו המשפט "אנו מכריזים בזאת על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל", או "אנו מכירים בזאת במדינה פלסטינית".

כמה עשרות שנים לאחר פרסום תורתו של אוסטין נסק בישראל פוליטיקאי שעל פניו נראה כחסיד נלהב שלו ושל תורתו, ושהפך את המלים לכלי עבודתו הבלעדי. הוא התקדם במהירות מתפקיד הסברתי (שגריר ישראל באו"ם) לתפקיד הביצועי מספר אחת (ראש ממשלה), בלי ששירת אפילו כשר קודם לכן. בניגוד למנהיגים אחרים כמנחם בגין, אריאל שרון, יצחק רבין, אהוד ברק ואהוד אולמרט, ועל אף העובדה שזו לו הקדנציה השנייה כראש ממשלה (ולא מן הנמנע שיכהן גם קדנציה שלישית), אי אפשר לרשום על שמו שום הסכם שלום, שום מלחמה, ואפילו לא הפצצת פתע של כור גרעיני אי שם, או התנתקות חד-צדדית.

אפשר לרשום על שמו טקסטים. נתניהו הוא יצרן בלתי נלאה של טקסטים. נאום בר-אילן. הנאום בקונגרס. הנאום בעצרת האו"ם. נתניהו אולי מאמין שכמו אלוהים הוא יכול לברוא עולמות במלים, אך האם הטקסטים שלו משנים מציאות? נראה שהאפקט שלהם הפוך: הם מבטיחים ששום שינוי לא יתרחש. נתניהו הוא רטוריקן העובד כל חייו עם מלים, אבל הוא עדיין לא למד לעשות דברים עם מלים. הוא פשוט לא משתמש בתחביר המתאים.

נתניהו מנטרל כל מלה על ידי מלה מנוגדת. הוא בעד מדינה פלסטינית בתנאי ששורת תנאים בלתי אפשריים תתקיים. הוא בעד הצעת הקוורטט למו"מ עם הרשות הפלסטינית תוך כדי בנייה מואצת בשטחים. הוא בעד הקטנת יוקר המחיה, אבל נגד השינויים התקציביים הנדרשים. גם להישג העיקרי שלו עד כה, שחרור גלעד שליט, יש אופי טקסי וסימבולי (גלעד כסמל, כמלה שמסמנת את כולנו, את רצוננו לשוב אל בית שכבר אינו קיים). מה מניע אדם שעושה ככל יכולתו כדי לא להטביע חותם בהיסטוריה לדבוק פעם אחר פעם בתפקיד ראש הממשלה?

נתניהו מודע לשאלה הזאת, ואת חותמו בהיסטוריה הוא עלול להטביע בהתקפה קרובה על איראן. במקרה כזה יתגמד הנזק שבאי העשייה שלו לעומת הנזק במעשיו, ואפופי להבות עוד נתגעגע אל נאומיו חוצבי הלהבות. בימים אלה, כשהנושא האיראני עומד על הפרק, כשהחלטות הרות גורל עומדות להתקבל, כשיש חשש שנתניהו יחרוג לראשונה ממלים וסמלים אל עולם המעשים ויתקוף את איראן, בניגוד לעמדת זרועות הביטחון, עכשיו, כשיש סימנים שהמלחמה ההרסנית ביותר וחסרת הסיכוי ביותר מוגשת אל פתחנו - על כולנו לומר לו: נתניהו, הסתפק במלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ