הממשלה וחניבעל

שלמה גזית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה גזית

"נוהל חניבעל", שגובש בפיקוד הצפון בשנות ה-80, נולד כהוראה שמטרתה למנוע בכל מחיר מכוחות חיזבאללה לחטוף חיילים. בהתאם לנוהל יש לפעול בכל דרך לסיכול החטיפה, כולל ירי על החוטפים, אפילו אם החייל החטוף עלול להיפגע. עם שובו של גלעד שליט, בעקבות המחיר הכבד שנדרשה ישראל לשלם כדי לשחררו, התעורר מחדש הוויכוח על נוהל חניבעל ונמסר על כוונה לקיים דיון במטכ"ל במטרה לרענן ולאשר את הנוהל מחדש.

הדיון הציבורי בנוהל ממוקד רק בשאלה האם מותר לפתוח באש על החוטפים בידיעה שהירי מסכן את חיי החייל החטוף. אין מדובר רק בירי שנועד למנוע מן החוטפים להסתלק ולמצוא מסתור. יש הגורסים שמאחר שלחטיפת חייל השלכות אסטרטגיות קשות, יש להעדיף את מותו המיידי של החטוף.

דומה כי אין מקום לשנות את ההוראות הקיימות: יש לסכל ניסיון חטיפה ולמנוע מהחוטפים להימלט, ולמטרה זו מותר ואף ראוי לפתוח עליהם באש. עם זאת, למרות המשמעות האסטרטגית של חטיפה מוצלחת, אין לפתוח באש בכלי נשק שמטרתם לפגוע ולחסל את הכוח החוטף יחד עם החיילים החטופים.

בכל מקרה, אסור שהדיון יוגבל לפורום הצבאי. ההשלכות של חטיפה נופלות אל חיקה של הממשלה, ולכן הממשלה היא שצריכה לקבוע מדיניות בעניין.

הוראה נוספת בצה"ל היא, שעל מפקד הכוח שבזירה לקיים מרדף מיידי אחרי החוטפים, לרבות חדירה אל מעבר לגבול. כך, ההחלטה לפתוח במלחמת לבנון השנייה לא נתקבלה בממשלה. מי שהחליט היה מפקד הגזרה שביצע נוהל חניבעל: כוחותיו רדפו אחר החוטפים אל תוך שטח לבנון ויצרו עובדה. הם שפתחו במלחמה.

גם להיבט זה של הנוהל הממשלה צריכה לתת את הדעת. לכל חציית גבול של כוח צה"לי יש השלכות. זה לא כבר ראינו את התגובה במצרים משנהרגו חיילים מאש כוחותינו מעבר לגבול בסיני. המטכ"ל רשאי להציע מדיניות, ההחלטה חייבת להיות רק בידי הדרג המדיני.

בל ניתן לש"ג לפתוח במלחמה ולבטל את הסכמי השלום עם מצרים או עם ירדן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ