מה השתבש במלחמה בטרור

משה ארנס
משה ארנס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה ארנס
משה ארנס

באותם ימים איומים, לפני עשר שנים, כשהטרור הפלסטיני פגע באזרחים ישראלים מדי יום כמעט, היו שטענו כי אי אפשר להביס את הטרור באמצעים צבאיים. אחרים סברו, כי אפשר וצריך להביס את הטרור רק באמצעים צבאיים. לאחר הטבח בליל הסדר במלון פארק בנתניה ב-2002, הסתיים הוויכוח. צה"ל יצא למבצע "חומת מגן" - ושם קץ לטרור הפלסטיני שיצא משטחי יהודה ושומרון.

זה נעשה באמצעים צבאיים בלבד. הנוכחות המחודשת של צה"ל ביו"ש מאפשרת להשיג מידע מודיעיני בזמן אמת, לקיים את היכולת הדרושה לגילוי תאי טרור קודם שהם נעשים פעילים, ולחסלם. כדי להביס את הטרור יש לחסל את היכולת לבצע פיגועים. כל עוד היכולת קיימת, יהיה טרור. את זה למדו גם במקומות אחרים בעולם.

לקח זה נשכח ארבע שנים אחר כך, במלחמת לבנון השנייה. טילי החיזבאללה נורו על ישראל במשך שבועות, והארגון הודיע כי ישגר טילים עד להפסקת אש. אחריה נותרו ברשותו טילים רבים. מספרם גדל מאז לעשרות אלפים, ולרבים מהם יכולת לטווח את כל שטח ישראל.

בפעם ההיא הובסה ישראל על ידי הטרור. טרור החיזבאללה ממשיך מאז לאיים עליה, ואף גדל לממדים מבהילים. איננו זקוקים לאזהרות של חסן נסראללה או לתרגילי ההגנה האזרחית שנערכו בשבוע שעבר כדי לא לשכוח אותו. נחמת-מה יש בעובדה, שהכישלון במלחמה נחקר על ידי ועדת וינוגרד, והטעויות אותרו. השאלה היא, אם נלמד הלקח הרלוונטי.

לא ברור אם מתכנני מבצע "עופרת יצוקה", שנערך לפני שנתיים, התחשבו בלקח שהיה אפשר ללמוד מכישלון מלחמת לבנון השנייה. אזרחים בדרום הופגזו בידי החמאס במשך כל שלושת השבועות של המבצע, כולל ביום הפסקת האש. בידי המחבלים ברצועה נותר מאגר טילים, שגדל מאז באופן משמעותי; המבצע לא חיסל את יכולתם לבצע פעולות טרור.

המחשבה שמערכות ליירוט טילים כמו "כיפת ברזל" יגנו עלינו היא אשליה. עדיף גם לא להתרגל למחשבה, שנוכל לשאת מצב שבו מיליון ישראלים נדרשים לשהות במקלטים מדי כמה זמן. עד כה היתה יד המחבלים בעזה על העליונה, וזאת עוד תבוסה לישראל.

ייתכן שעל הישראלים לבלוע עוד גלולה מרה - כי בפרשת גלעד שליט נחלה ישראל תבוסה נוספת מידי המחבלים בעזה. אמנם זכותנו לחגוג את שובו של שליט, אך למעשה זאת היתה תבוסה לישראל. תבוסה אסטרטגית, שהשלכותיה עלולות להיות ארוכות טווח. השבחים על הסולידריות הלאומית שלנו ועל הערך שאנו מייחסים לחיי אדם אינם יכולים לשנות את העובדה, שזה היה ניצחון נוסף לטרור. אם יהיו עוד ניצחונות כאלה, ישראל עלולה להיות בסכנה גדולה.

לכן יש להבין מה השתבש - כדי שזה לא יקרה שוב. שכן יש להניח, כי יהיו עוד חטיפות של ישראלים, חיילים או אזרחים. למה לא הצלחנו למצוא את שליט לפני "עופרת יצוקה", במהלכו, ואחריו? איזו פעולה היתה צריכה להתבצע כדי למצוא אותו? על מי היו צריכים להטיל את המשימה? האם היה זה באחריות שירותי הביטחון, או צה"ל? או אולי של צוות משולב? מי היה צריך להיות אחראי להקמת צוות כזה?

יש למצוא בדחיפות תשובות לשאלות האלה, כדי לא לנחול עוד תבוסה מידי המחבלים.

Read this article in English: Victory and defeat against terror

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ