המונח הנכון הוא עובדות קבלן

מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרב מיכאלי
מרב מיכאלי

כרגיל, הדיבור הכולל על "עובדי קבלן", בלשון זכר רבים, מכבס את העובדה שכמו בדיבור על "מורים" או על "עובדים סוציאליים" - מדובר למעשה בנשים שמנוצלות בעבודה, נשים שמשתכרות שכר רעב, נשים שאדונים מתייחסים אליהן כאל סחורה.

כן, אני שוב סופרת כמה נשים וכמה גברים. אבל המציאות מכריחה אותי: אין בנמצא נתונים כוללים לגבי כל עובדי ועובדות הקבלן בישראל. אבל ממדגם של 12,000 משכורות של עובדי קבלן עולה, שיותר משני שלישים מ"עובדי הקבלן" הן נשים. שלושת הענפים העיקריים שבהם מועסקים עובדים באמצעות קבלן הם שמירה, סיעוד וניקיון. אין בהם כמעט בכלל עובדות ועובדים שאינם עובדות קבלן, ויש רוב מוחץ לנשים.

זה לא נגמר בזה. אפילו בין עובדי הקבלן עצמם - גברים משתכרים יותר מנשים. מתוך 12,000 המשכורות שבדקה בעבורנו חברת "עוקץ" לניהול שכר ונוכחות - החלוקה בקרב העובדים בסיעוד היתה 15% גברים ו-85% נשים. ממוצע השכר לגברים הוא 3,892 שקל ולנשים 2,859. זאת ועוד, ענף הניקיון, שבו נשים מהוות 93% מהעובדים, הוא הענף היחיד שבו משתכרים מתחת לשכר המינימום, 21.45 שקל לשעה. במקביל, זהו הענף שממוצע שעות העבודה החודשיות הוא הגבוה ביותר. כלומר, נשים נאלצות לעבוד הרבה יותר שעות בניקיון כדי להגיע לשכר ממוצע של גברים בשמירה.

למרבה האירוניה, פער השכר בין נשים לגברים בקרב עובדי קבלן הוא בין הנמוכים במשק: 11% לטובת הגברים. מה זה לעומת כ-50% לטובת הגברים, כשמדובר בשכר הממוצע במשק. ככה זה כשיורדים כל כך נמוך - לא נשאר משהו יותר נמוך שאליו אפשר לרדת.

אבל אותו דיבור כולל בלשון זכר רבים מסתיר גם את העובדה, שהוועדים החזקים ששבתו אתמול קיימים בחברות שבהן הרוב המכריע של העובדים הם... גברים. בחברת החשמל, הנמלים, מפעלי ים המלח, ושאר המקומות שבהם ממוצע השכר הוא מהגבוהים בארץ וההסכמים הקיבוציים מעניקים לעובדים תנאים מפליגים וביטחון תעסוקתי מדהים - כמעט 90% מהעובדים הם גברים.

זאת התמונה: רוב העובדים השבעים, המשתכרים שכר גבוה, שיש להם ביטחון ופנסיה הם גברים. רוב העובדים הרעבים, העשוקים, המנוצלים והנידפים, שאין להם שום ביטחון או נכס בעולם הן נשים.

מן המפורסמות הוא שגברים מרוויחים ומשתכרים עדיין הרבה יותר מנשים; ב-2010 הראו נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שנשים משתכרות בממוצע 6,386 שקלים לחודש לעומת 9,720 שקל שמקבלים גברים. אבל הנתונים האלה מבהירים עד כמה הפער המדהים בין העבדים המודרניים לבין העובדים בעלי הכוח והפריווילגיה - בלי לספור את בעלי ההון - הוא פער מעמדי בין נשים לגברים.

ככה זה. מקצועות גבריים באופן מסורתי עדיין זוכים לכבוד ולשכר. טיפול, סיעוד והוראה הם עבודה של נשים, מקצועות "נשיים". כל זמן שאלה ניתנים בחינם בבית, בכל בית, לכל גבר, הגברים שמתמחרים את העבודות והמקצועות האלה בעולם העבודה ימשיכו להחשיב אותם כנחותים וזולים ולתמחר אותם בהתאם. כך התאפשר גם להעביר כמעט חצי (!) מהעובדות הסוציאליות להעסקה באמצעות קבלן. כך החלה גם הזליגה אל העסקה באמצעות קבלן של מורות ומורים. כך גם לא חשוב שיש מאות אלפי מורות, הוועדים שלהן לעולם לא יוכלו להשיג להן תנאי שכר ועבודה כמו בנמל אשדוד או בחברת החשמל.

לא שעיני צרה בתנאים של עובדי חברת חשמל, נהפוך הוא. העניין הוא שאלה צריכים להיות גם התנאים של נשים עובדות. המאבק נגד העסקת "עובדי קבלן" הוא הדבר החם עכשיו, והוא חשוב. אבל חשוב יותר להבין שגם נשים הן בני אדם, והן לא באמת נולדו כדי לעבוד בשביל גברים. שכר מינימום מוביל לחיי מינימום. לא גברים ולא נשים לא צריכים לחיות אותם.

Read this article in English: Contracted work

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ