הנזק של מעושרות

מאיה זינשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיה זינשטיין

אני מודה שברבע השעה הראשונה זו היתה הנאה צרופה. צחקתי, קצת קינאתי, גם בגלל התיקים וגם ביוצר שקיבל לידיו גיבורות נטולות כל מודעות עצמית. ואז החלה לזחול לתוכי הרגשה לא נוחה. התחלתי לרחם על גיבורות הסדרה "מעושרות" בערוץ 10, נשים עשירות המעורטלות בפריים-טיים. ביני לביני תהיתי מיהו היוצר שמזלזל כך בגיבורים שלו.

כשדיפדפתי קצת בראש בין כמה שמות אפשריים, ההנחה הבסיסית היתה שמדובר בגבר. התפלאתי מאוד כשגיליתי לבסוף שמדובר באורנה בן דור, יוצרת של כמה מהסרטים הדוקומנטריים החשובים שנעשו כאן. הופתעתי לא משום שזו סדרה רעה. להיפך, היא עשויה מצוין. אבל הסדרה המעולה הזאת עושה שירות גרוע מאוד למין הנשי.

מאות אלפי מלים נשפכו ונשפכות על ייצוג נשים בטלוויזיה ובקולנוע. בגדול אפשר לסכם את מצבן במלה אחת - רע. מכאן אפשר להמשיך לאופן שבו זה משפיע על הדור שגדל כאן, כיצד זה משפיע על מקום האשה בחברה, ולעוד הרבה כיוונים נוספים המשרתים נאמנה מספר לא מבוטל של פמיניסטיות-בועטות מקצועיות.

ובכן, בהיותי לא-פמיניסטית מקצועית, מה ניתן ללמוד מהסדרה? שכל תיק פראדה וחיי ה"פאן פאן פאן" מגיעים בהכרח בצירוף גבר שבדרך כלל מבוגר ממך בכמה עשורים טובים. אם כבר הצלחת לעשות את זה לבד, אז את גרסה לא מעודנת של קדאפי על עקבים.

כיצד בכל הליהוק המבריק הזה לא נמצאה אף מעושרת "נורמלית"? כזאת שממרומי הסטילטו ב-500 יורו היא מצליחה בזכות עצמה ושומרת על בדל אנושיות? מישהי נחמדה עם תיק ממש יקר? איזו אחת לרפואה שמשחררת משפט חכם קטנצ'יק על פוליטיקה, עסקים או אפילו על תג מחיר, ולא של השמלה החדשה שלה?

מה שמטריד עוד יותר זו השתיקה הרועמת של הפמיניסטיות המקצועיות. הייתכן שנשים שכנראה לא ישרפו את החזיה שלהן (כי היא יקרה מדי) לא ראויות להגנה? לאיזו מלה טובה? מעניין מה היה קורה אם שש נשים עם משכורת ממוצעת במשק היו זוכות לשעה של ייצוג סטריאוטיפי ומזלזל בלב הפריים-טיים. נדמה לי שריח חריף של בד שרוף היה מגיע עד למשרדי ערוץ 10 בקומה ה-16 של בניין הוורד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ