המבוגר האחראי - בית הדין לעבודה

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

בית הדין לעבודה הוכיח השבוע, שהוא נהפך ל"מבוגר האחראי". כשעופר עיני לא היסס להשבית את המשק ויובל שטייניץ סירב לתת משהו, עד שהגיעה החרב החדה של השביתה, היה צורך במבוגר אחראי שיראה את התמונה הכוללת ויבלום את ההידרדרות.

במשך חמש שעות תמימות בלילה שבין ראשון לשני ניסתה נילי ארד, נשיאת בית הדין לעבודה, לשכנע את הצדדים להידבר. היא אף אמרה, ששביתה כללית עכשיו, לפני שהמשא ומתן מוצה, היא מהלך לא מידתי.

אלא שאז התברר, שעיני מתבצר בעמדתו, ולכן הגבילה ארד את השביתה לארבע שעות, כשהיא שולחת את הצדדים למשא ומתן אינטנסיבי. ארד הבינה היטב את ההשלכות הקשות של שביתה על המשק. הנה, רק אתמול פירסם האוצר נתונים על הירידה בגביית מסים ועל העלייה בגירעון עקב ההאטה שנגרמת בעקבות המשבר העולמי הקשה.

יש גם להבין, שההסתדרות עצמה וועדי העובדים הגדולים אינם נקיי כפיים בכל הקשור לכניסה המסיבית של עובדי קבלן למערכות הציבוריות. ההסתדרות היא שקידשה את מבנה ההעסקה הקשיח בממשלה, ברשויות המקומיות ובחברות הממשלתיות. היא יצרה את המצב שבו כל עובד הנכנס לגופים ציבוריים וזוכה לקביעות נעשה לאתרוג שאין לגעת בו - הוא זוכה להגנה טוטלית של הוועד וההסתדרות בכל מצב, גם אם אינו מבצע את תפקידו.

לא לחינם מתנגד שלמה בוחבוט, יו"ר השלטון המקומי, להכנסת עובדי קבלן כעובדים ישירים של הרשויות המקומיות. הוא מבין מה משמעות הדבר לרמת השירותים שהעירייה מספקת.

עיריית ירושלים, למשל, רוצה לשפר את הניקיון בעיר ומנסה להעביר את הטיפול בעניין ל"מיקור חוץ". אבל עובדי העירייה מתנגדים; הם דורשים פיצוי כספי גבוה תמורת הסכמתם. שר החינוך לשעבר פרופ' אמנון רובינשטיין סיפר פעם, שבכל שנות כהונתו כשר החינוך הצליח לפטר מורה אחד בלבד, כזה שפשוט לא הגיע לעבודה. וגם זה לאחר חודשים של דיונים והתמקחויות עם איגוד המורים.

כשהוחלט על רפורמת "אופק חדש", ששיפרה מאוד את שכר המורים, דרשו הפקידים במשרד החינוך תוספות שכר, אף שהרפורמה אינה קשורה אליהם כלל. כשהממשלה הנהיגה "מס הכנסה שלילי", במטרה לעזור למי שמשתכר מעט, דרשו עובדי רשות המסים תוספת. כשהממשלה ניסתה לבצע רפורמה במינהל מקרקעי ישראל, במטרה להוציא יותר קרקעות לשוק וכך להוריד את מחירי הדירות, עיכבו העובדים את הרפורמה במשך שנתיים כי דרשו תוספות שכר ושינוי בתנאי העבודה.

התוצאה היא, שמנכ"לים במגזר הציבורי - בממשלה, ברשויות, או במונופולים הממשלתיים - אינם מסוגלים לבצע שינויים ורפורמות. וכך רמת השירותים הציבוריים נפגעת, ועולים מחירי המוצרים שמספקים המונופולים הממשלתיים הגדולים.

אותם ועדים, שעכשיו מזילים דמעות תנין על מר גורלם של עובדי הקבלן, לא התנגדו לכך שאלה ימלאו תפקידים שהעובדים מן המניין סירבו לבצע, כמו ניקיון וסבלות. הם נוהגים לדרוש פיצוי כספי לעובדים מן המניין - תמורת ההסכמה להכנסת עובדי קבלן.

במסגרת הסכם השכר הקיבוצי ל-2007 וגם במסגרת עסקת החבילה מ-2009 חתם עיני על התחייבות, לאפשר למדינה גמישות ניהולית בכל הקשור לניהול כוח אדם. אלא ששום דבר מזה לא בוצע. לכן המו"מ הנוכחי בין האוצר להסתדרות בנושא עובדי הקבלן צריך לכלול סעיף, שידון בגמישות הניהולית במגזר הציבורי. מובן שיש לפעול לשיפור משמעותי בתנאי השכר ובתנאים הסוציאליים של עובדי הקבלן, אך אין לבטל את שיטת ההעסקה באמצעות "מיקור חוץ", המאפשרת התמחות והתייעלות. שיטה זו קיימת בכל העולם המערבי.

אם כל הנושאים הללו יושגו במשא ומתן בין האוצר להסתדרות, מעז ייצא מתוק, ונילי ארד תוכל לזקוף לזכותה הישג משמעותי בשיפור פני המשק.

Read this article in English: The responsible adult

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ