איפה הם אמורים לגור

כמעט חודש חלף מאז נשרפה דירת הדיור הציבורי של סימה דדון, והיא נותרה ברחוב עם 4 ילדים ותינוקת; מדוע משרד השיכון לא דואג לה בינתיים לדיור חלופי?

אורלי וילנאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורלי וילנאי

שנים חיה סימה דדון עם ילדיה בדירת הדיור הציבורי של חברת פרזות בשכונת בקעה בירושלים, עד שב-13 באוקטובר נשרפה הדירה כליל. דדון מספרת איך נעמדה ברחוב, ביום שבו הגיעה ומצאה את הדירה עולה בלהבות, וזעקה זעקות שבר. ארבעת ילדיה חיים אתה בדירה, וגם הנכדה בת הארבעה חודשים. שניים מילדיה קטינים, האמצעי אמור להתגייס בקרוב.

גם קודם לא היה להם הרבה, אבל לאחר השריפה לא נותר דבר. בדיקה של מכבי האש העלתה בתחילה שמדובר בדליפת גז, אלא שבמהרה, כך מספרת דדון, הגיע למקום נציג של פרזות, וטען שיש שלושה מוקדי הצתה, ועד שלא יתברר מה קרה בדיוק לא יחלו בשיפוץ הדירה. לטענתה, אף הועלה בפניה החשד שמא היא הציתה את הדירה. אלא שהדירה אינה שייכת, כאמור, לדדון ואין שום חברת ביטוח שהיא יכולה לתבוע.

דדון וילדיה חיים מקצבת נכות של הביטוח הלאומי בסך 4,000 שקל בחודש, ומעוד 400 שקל קצבת ילדים. ביום שבו התחוללה השריפה הגיעה למקום תמי סיבוני, עובדת סוציאלית מעיריית ירושלים, ונתנה לדדון אלף שקל. דדון מקפידה שוב ושוב לציינה לטובה. אלא שמאז איש אינו עוזר.

כשפנתה, מיד לאחר השריפה, לחברת פרזות לבקש דיור חלופי אמרו לה שרק בעוד שבועיים יעלה עניינה לדיון במשרד השיכון. אחרי שסיפרה שהיא חיה ברחוב אמרו שמאשרים לה 1,250 שקל לחודש, כדי לשכור דירה עד לשיפוץ. אחרי ויכוחים הסכימו להעלות את הסכום ל-2,500 שקל. אבל גם את זה הם בינתיים לא מוכנים להעביר, אף שמיהרה למצוא דירה חלופית קטנה, ואפילו הביאה חוזה.

דדון. ישנים פעם פה פעם שם צילום: מוטי מילרוד

לפני כעשרה ימים פנינו למשרד השיכון בבקשה לזרז את הטיפול בעניינה וגם ללשכת הרווחה בירושלים. בינתיים לא הגיעה כל תשובה. "מאז שנשרפה הדירה הם רק מטרטרים אותי בחקירות, את השיפוץ הקפיאו. אין לי על מי להישען. אין משפחה שיכולה לתמוך. אנחנו ישנים פעם פה פעם שם".

איך קורה, שככל שאתה חלש יותר כך יש פחות ידיים שיכולות לסייע לך? הרי דווקא מפעל הדיור הציבורי אמור להיות המסודר ביותר בכל הנוגע לאספקת פתרונות חלופיים. אדם עם דירה בבעלותו חייב לדאוג לביטוח מפני שריפות. אבל כשאתה "לקוח" של משרד השיכון הנוהל אמור להיות כמעט אוטומטית: מלון ללילות הראשונים, סכום מיידי לדירה חלופית ושיפוץ מהיר. אבל לא. בכל מקום שבו אפשר לשים רגליים, מתברר, איש אינו מהסס.

"אני לא בחורה מלומדת. אני מלומדת משפת רחוב ומחוסנת מחוכמת חיים", אומרת דדון בייאוש. "עברתי הרבה, פנימיות, משפחות אומנה. אבל אין לי כוחות שהם יריצו אותי עכשיו, אני לא בחורה בריאה. מכבי האש אמרו בפירוש שזה גז. אני לא מסוכסכת עם איש, מי יצית לי. הילדים שלי מלומדים, אני לא רוצה שיהיו כמוני. אני מביאה אותם למסגרות שיעזרו להם, כי אני לא יכולה. בגלל שלא גדלתי עם כפית של זהב צריך לדרוך עלי יותר? אני אמא טובה. אני לא צריכה לישון בתחנה המרכזית בלילה".

*

בשבוע שעבר פירסמנו כאן את סיפורה של ליאורה (שם בדוי). כמו אלפי נשים חד-הוריות עובדות משלמת ליאורה את מחיר הקיצוץ בתקציב 2003, שבמסגרתו קבע משרד האוצר תקרה, המונעת מנשים שאבי ילדיהם מסרב לשלם להם מזונות, לקבל את הכסף באמצעות הביטוח הלאומי.

כך זה עובד: מי שמשתכרת מעל 600 שקל - דמי המזונות שלה מקוצצים ב-30%, ואילו מי שמשתכרת בשקל אחד מעל 5,800 שקל, לא מקבלת דבר. בסיפור של ליאורה מצוי כל האבסורד כולו: בעלה לשעבר מסרב לשלם מזונות, אך מפני שליאורה משתכרת 6,170 שקל בחודש היא לא זכאית למזונות דרך הביטוח הלאומי, ונאלצת לפרנס ממשכורתה שלושה ילדים.

והנה, בימים האחרונים מתנהלת בכנסת פעילות שעשויה להוביל לשינוי משמעותי בכל הנוגע לתקרת הזכאות לקבלת דמי מזונות. קבוצת נשים המנהיגות את המאבק לביטול התקרה, בחסות עמותת "ידיד", נפגשה השבוע עם ח"כ עמיר פרץ שהתחייב לפעול במרץ כדי לקדם את הצעת החוק שניסחה העמותה לביטול תקרת ההכנסה, וחברות הקבוצה ממשיכות לפעול כדי לגייס ח"כים נוספים ותמיכה רחבה בציבור, ולשים קץ למצב האבסורדי שבו הן נענשות על היותן נשים עובדות. מתברר שיש לא מעט חברי כנסת שמתגייסים, וברוח המחאה החברתית פועלים להעביר את החוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ