תזכורת: הכיבוש משחית

יאיר אסולין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אסולין

אחת לכמה זמן מכה בי ההבנה שהכיבוש (הישראלי) משחית, כלומר, ששליטה של בני אדם על בני אדם אחרים חייבת ליצור עיוות בנפש השולט. זאת הבנה כל כך ברורה עד שביום-יום היא נדחקת מהתודעה המיידית שלי, אבל כשהיא מכה, היא מיד מעלה את התמיהה: איך זה לא ברור לכולם, כלומר, מי כאן האידיוט?

השבוע זה הכה בי שוב בעקבות צפייה בסרט הדוקומנטרי "שלטון החוק" (יוצר: רענן אלכסנדרוביץ'). הסרט מנסה לתאר את מערכת המשפט (לפלסטינים בלבד) הפועלת בשטחים, על ידי שיחות (רק) עם אנשי הפרקליטות הצבאית לשעבר. כלומר, להבין איך מערכת חוק כזאת מתפתחת, למה אי אפשר להסתפק בחוק הישראלי (שחל על המתנחלים הגרים באותם שטחים בדיוק), ובגדול, מה מנחה את מערכת החוק הזאת.

הסרט של אלכסנדרוביץ' לא טוב במיוחד: מניפולטיבי (מדי), מתנשא, מגחיך את המרואיינים שלו בפני הצופים (מה לעשות, הם גאים בהיותם שופטים צבאיים, וכן, רובם בתולים תקשורתית). אבל לא על הסרט כסרט אני רוצה לכתוב אלא על מה שהוא מציג.

מה הוא מציג? האם הוא מציג רשעים מלידה? יצורים אכזריים במיוחד? לא. הוא מציג אנשים "רגילים" שמתחילת הכיבוש ניסו להיצמד אל החוק בינלאומי ואפילו הגדילו לעשות (לדעתם) ושמו את בג"ץ למפקח על המשטר הצבאי, ובכלל, ניסו להיות הוגנים (להבנתם). כלומר, אין זדון. ובכל זאת, כל כך הרבה עוולות, כל כך הרבה טמטום לב, ואז אתה (אני) שואל את עצמך, למה? איך? מה זה אומר? ואז זה מכה בך (בי), בדיוק כמו בפעמים הקודמות: שליטה על בני אדם אחרים לאורך זמן הופכת אדם (מדינה, חברה) למושחת, ולא משנה כמה הוא (אנחנו) רוצה להיות "בסדר".

זה סרט חשוב. כי הוא מזכיר למי ששכח וממחיש למי שמסרב להבין: הכיבוש משחית (אותנו). ובמיוחד במרחב הישראלי של היום, השטוף מסרים ("קיומיים") שרוצים לטשטש את הדבר המובהק הזה, להגחיך אותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ