איפה מחאת הקוטג' המדינית

יואל מרקוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואל מרקוס

אחרי תקופת שתיקה ממושכת למדי, פרט ללחישותיו של ברק על אוזנו של ביבי כשידו מכסה את פיו, חשף ברק את הסכנה האמיתית המאיימת על ביטחון ישראל: התקשורת כמובן. היא המנהלת מסע הפחדה דמגוגי בשאלת היחס לאיום הגרעיני האיראני על ישראל. "מלחמה זה לא פיקניק", אמר ברק, "אך בשום תרחיש לא יהיו 50 אלף, 5,000 ואף לא 500 הרוגים". השיח בנושא זה גורם לפחד מיותר בציבור, הוסיף. "התיאור כאילו יושבים שני אנשים, ראש ממשלה ואני, בחדר סגור ומובילים מהלך של תקיפה הוא הזוי", טען. אכן הזוי.

אם עד לרגע זה לא עלה כלל בדעתו של הח"מ שישראל תתקוף את איראן - בהנחה שזה גדול עלינו וחסר אחריות - ההתפרצות של ברק נגד העם והתקשורת העבירה בי חלחלה. במלחמת המפרץ נורו 39 סקאדים למרכז הארץ ונהרג אדם אחד. אך אומה שלמה, על מסיכות האב"כ שלה, נמלטה משקשקת ממרכז הארץ. בן גוריון שגרס במבצע קדש שתל אביב לא תוכל לספוג הפצצה, איים לא לצאת למבצע לפני ש-24 מטוסים צרפתיים נתנו מחסה לתל אביב.

היו ימים, ב"תקופת ההמתנה" לפני ששת הימים, שבהם חפרו בלילות בסתר קברים בשדרות רוטשילד. המלחמה ההיא נגמרה אחרת כידוע, ואנו משלמים את מחיר הניצחון ההוא עד עצם היום הזה. מי שמעוררת פניקה היא הממשלה עצמה, בעיקר בהדלפות שאיראן נערכת לחסל את ישראל. אל נתפלא, עם כל הכבוד לכבודנו, שלאיראן יש אינטרסים מגוונים יותר באזורנו ומחוץ לאזורנו. אחמדינג'אד, למשל, הזהיר לפני כמה זמן את ארה"ב שטיליו יכולים להגיע לשטחה. איראן מאיימת על אירופה, על סעודיה וסביבתה, ועל רוסיה. מה שצריך להדאיגנו הוא שבשנה ה-62 לקיומה של ישראל, אנו כנראה המדינה היחידה בעולם שאין לה גבולות קבע; מדינה משקשקת, שיישוביה בדרום מופגזים על ידי ארגוני טרור, שביכולתם להגיע מעזה עד באר שבע ואשדוד. כמה חסר עד שיגיעו לתל אביב, בלי שתהיה להם פצצה גרעינית?

הציבור הישראלי לא נוהג בדרך כלל לצאת להפגנות מהסוג שהפיל את דה גול בצרפת - למעט המחאה הסוערת שהצית מוטי אשכנזי בגלל הפתעת מלחמת יום הכיפורים, ושהביאה לנפילת ממשלת גולדה מאיר. היא נפלה, אך קביעתה ש"אין עם פלסטיני" עדיין מרחפת מעלינו. אמנם, היו הפגנות נגד השילומים, סביב מלחמת לבנון וההסכם עם אש"ף; היתה התעוררות של הימין נגד מחיר השלום, שהגיעה עד כדי רצח יצחק רבין. אבל במלחמת לבנון השנייה החיזבאללה הצליח להבריח את רוב תושבי הצפון בהפגזות יומיומיות - בלי שקמה מחאה. שוב הוקמה ועדת חקירה ושוב העם תהה עד כמה ממשלתו אחראית למלחמה, שעד היום לא ברור אם היתה הכרחית.

מחאת האוהלים הגדולה היתה ספונטנית ומפתיעה. בשיאה, בלי גב פוליטי-מפלגתי, הובילה להפגנה של כ-400 אלף איש. הצלחתה המיידית הגדולה היתה שהיא הורידה את מחירי הקוטג' והביאה גם לכך שהממשלה תקים ועדה נכבדה, שאמורה היתה להיענות לכמה מהדרישות שעלו בהפגנות, כגון נושא הדיור. הדעה הרווחת היא שהמחאה לא הצליחה להשיג הישגים משמעותיים, פרט לרעננות שבעצם קיומה בסדר גודל כזה. הסיבה לכך היא שההפגנה לא נגעה לא בנושא המדיני ולא בנושא הביטחוני, או באחריותה של הממשלה לאי התקדמות בתהליך השלום. בכך לא סיכנה את שלמות ממשלת ביבי-ברק.

ממשלה זו לא מוטרדת בינתיים על ידי האופוזיציה הרדומה. אין נראות באופק דמויות הקוראות תיגר על קיומה ותפקודה הכושל. הציבור הרחב אדיש למדי וכל מה שהוא רוצה זה שיהיה שקט. הר הגעש של שנאת האחים המתעוררת על ידי הפטנט המסוכן הקרוי "תג מחיר" שיעדו להפחיד את מי שייתן יד לוויתורים - עלול להוביל למלחמת אזרחים. המצב הנוכחי מסוכן מאין כמוהו, והשאלה היא מה עוד צריך לקרות כדי שאותם מאות אלפי המפגינים ייצאו למאבק למען הסדר שלום וגבולות בטוחים. הקוטג' לא יברח.

Read this article in English: Where's the diplomatic cottage cheese

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ