חשיבותו של הקול הרוסי

אלכס טנצר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלכס טנצר

במדינת ישראל נמצאים 1.2 מיליון דוברי רוסית, שנוטים להתעלם מהם. באוגוסט העלינו בפני ועדת טרכטנברג שורה של הצעות שעשויות לסייע לדוברי הרוסית, בין היתר החזר הוצאות למתחתנים בחו"ל והעלאת השכר לחיילי סדיר בצה"ל, כמו גם קיום החלטות הממשלה לגבי הדיור הציבורי. לא זכינו להיפגש עם הוועדה ובדו"ח טרכטנברג אין זכר למצוקות של העולים מחבר המדינות.

המחאה וההפגנות יגרמו להרבה שינויים בכלכלה ובחברה הישראלית, אבל אין להן סיכוי לשנות את המפה הפוליטית ללא תמיכה של המגזר הרוסי, שמשקלו האלקטורלי עומד על יותר מ-20 מנדטים.

בתקשורת התקשו להבין במהלך הקיץ, מדוע העולים דוברי רוסית לא השתתפו בהפגנות המחאה בדרישה לצדק חברתי. אולי זה קרה מפני שבשנות ה-90 העולים ניסו להפגין ולא קיבלו תמיכה מהאוכלוסייה הישראלית, ומאז הם לא מאמינים שהפגנות ישפרו את מצבם. כמו כן, רוב הדרישות שהועלו לא התייחסו לבעיות של הציבור "הרוסי". כך למשל, מספר הזכאים לדיור ציבורי במשרד השיכון עומד על כאלפיים משפחות, לעומת יותר מ-30 אלף משפחות במשרד לקליטת העלייה. מכאן שהבעיות של שני המגזרים שונות וכך גם הפתרונות.

בשיחה עם בלוגרים לא מזמן אמר נשיא ארצות הברית לשעבר, ביל קלינטון, שהמהגרים הרוסים לישראל הם אחד המכשולים המרכזיים להסכם שלום עם הפלסטינים. האם קלינטון מודע לכך שאותם העולים שהוא השמיץ הביאו את יצחק רבין לשלטון?

פעמיים הביא המגזר הרוסי לשלטון את מפלגת העבודה: ב-1992 יצחק רבין נבחר (בגלל הבטחות לדיור), וב-1999 אהוד ברק (בגלל ההבטחה ל"מהפכה אזרחית"), ובשתי הפעמים הרוסים הרגישו מרומים. כיום המפלגות החרדיות מקבלות יותר תמיכה מהרוסים מאשר מפלגת העבודה.

ב-2006 העולים הצביעו לקדימה בעיקר בשל דמותו הכריזמטית של אריאל שרון ולאור הבטחה (שמעולם לא קוימה) למינוי שר רוסי. ב-2009 רוב מצביעי קדימה תמכו בליכוד. מאז מצבה של קדימה הולך ומידרדר: תמיכת העולים בקדימה ירדה, והיום היא איננה יכולה להתחרות בליכוד ובישראל ביתנו.

נכון לעכשיו הליכוד היא המתחרה היחידה בישראל ביתנו במגזר הרוסי. תומכי הליכוד, רובם צעירים, הם הכוח האלקטורלי המוביל של ראש הממשלה בנימין נתניהו, בישראל ביתנו תומך יותר מ-50% מהמגזר הרוסי, רוב התומכים אנשים מבוגרים. המנוע של המפלגה במגזר הוא ארגון חזק ומשומן, שמבטיח שליטה על רוב כלי התקשורת בשפה הרוסית, והכל בשליטתו של אביגדור ליברמן. זאת למרות שמאז מותו של ח"כ יורי שטרן, הטיפול בפניות העולים נהפך לנקודת התורפה של המפלגה. ואולם, בהעדר אלטרנטיבה ישראל ביתנו מרחיבה את פעילותה במגזר והיא מוכנה בכל רגע למערכת הבחירות בראשות ליברמן.

וכך, המאבק העיקרי על הקול הרוסי מתרחש בין הליכוד לישראל ביתנו. שאר המפלגות כמעט שלא נמצאות במשחק. הן ויתרו על התחרות על הקול הרוסי, ולמעשה, משמעות הדבר ויתור על ראשות הממשלה. שינוי במצב הקיים עשוי להתרחש רק אם ליברמן לא יוכל להתמודד בבחירות בגלל המשפט ובראש הרשימה תעמוד, לדוגמה, ח"כ פאינה קירשנבאום (במפלגה מבינים את זה וינסו להקדים את מערכת הבחירות לחורף-אביב 2012), או אם יקום כוח פוליטי חדש שייכנס לזירה הרוסית, ייאתר את נקודות התורפה של המתחרים ויגייס מנהיגים ופעילי שטח בעלי אידיאולוגיה חברתית שאינם פוחדים לא מציבור הבוחרים ולא מהמפלגות המתחרות.

הכותב הוא פעיל חברתי בקרב עולי חבר המדינות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ