ערבית למתחילים

יונתן מזרחי
יונתן מזרחי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יונתן מזרחי
יונתן מזרחי

המנהיג הממלוכי מהמאה ה-13 בייברס היה אחד המנהיגים המשפיעים ביותר על תולדות הארץ. הוא מזוהה עם גירושם של הצלבנים מהארץ, סלילת דרכים ובנייתם של מוסדות ציבור ודת. בייברס והממלוכים (ששלטו בארץ בשנים 1260-1517) אחראים על בנייה רחבת היקף בירושלים, בלוד, ברמלה ובצפת, והשפעתם מורגשת עד היום.

הממלוכים הם גם דוגמה לבורות הישראלית. תקופות ערביות שלמות, שליטים ומבנים שנבנו במשך יותר מאלף שנים, כמעט ולא מוכרים לציבור היהודי בישראל, המתעלמת בעקביות מהעבר הערבי של הארץ; תושביה הערבים והשפה הערבית הם כמעט העדות האחרונה לעבר מפואר זה.

על פי חוק, הערבית היא אחת השפות הרשמיות בישראל, אולם באחרונה עלה הנושא לדיון בעקבות הצעת החוק של ח"כ אבי דיכטר (קדימה), שבין היתר מבטלת את מעמדה של הערבית כשפה רשמית. מעבר לבעייתיות שבחוק, ערבית אף פעם לא היתה שפה דומיננטית בתרבות הישראלית. החברה הישראלית ראתה בערבית ובערביות תרבות חסרת חשיבות או אף מאיימת.

ביטול מעמדה של השפה הערבית אינו צריך חוק - הישראליות מבוססת על חיזוק היהדות וביטול או התעלמות מחלקן של תרבויות אחרות בארץ. אבל אסור לה לחברה הישראלית להיסגר בגטו יהודי. היכרות עם העבר הערבי של הארץ אינה מבטלת את ההיסטוריה היהודית, אלא מחזקת את הבנתנו לגבי המקום שבו אנו חיים. לימוד העבר של המקום והשפה הערבית הם כלים חשובים בבניית חברה פלורליסטית, פחות גזענית ומושרשת בארץ. אלה תנאים הכרחיים לקיומה של ישראל.

המשך מחיקת הערביות, אם בחוק ואם בפועל, הוא פגיעה בבניית חברה בריאה. חברה שאינה מתמודדת עם עברה אינה יכולה לבנות תשתית כדי להתפתח ולהתאים עצמה למקום שבו היא חיה ולסביבה החברתית שבה היא נמצאת. חברה כזאת הופכת למתגוננת ומסתגרת, עד שיום אחד, והוא לא רחוק, הסגירות תהפוך למטרה, ולא רק אמצעי מפוקפק להתגוננות.

הכותב הוא ארכיאולוג וחבר בארגון "עמק שווה" העוסק במקומה של הארכיאולוגיה בסכסוך הישראלי-הפלסטיני

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ