דנציגר עדיין מחכה

רות גביזון
רות גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רות גביזון
רות גביזון

ייתכן ששופט בית המשפט העליון (בהשעיה זמנית למעשה) יורם דנציגר יכעס עלי בגין המאמר הזה. מבחינתו, סביר כי מוטב להיות שופט בית משפט עליון בחופשה כפויה, אף אם היא מתמשכת, מאשר מי שנקבע כבר כי לא יוכל להמשיך בתפקידו. ואולי דחיקת הקץ תביא דווקא להחלטה שלילית, בעוד המתנה סבלנית תסיר את הספקות ותאפשר המשך כהונתו?

אבל אני לא באה מטעם השופט דנציגר. אני אזרחית מן השורה. ואני מסרבת לראות בפרשה הזו רק הוכחה ניצחת לעיקרון החשוב של שוויון בפני החוק. כאילו היא מכריזה: הנה, הם עושים עינוי דין לא רק לסתם אנשים, לסתם חשודים, או לפוליטיקאים. הנה, חזקת החפות היא עיקרון לא חשוב לגבי כולם. הנה, טחנות הצדק טוחנות לאט לא רק בעבור אלה אלא גם בעבור שופט בבית המשפט העליון!

המצב הזה מקומם אותי ומעורר אצלי שאלות. משהו כאן פגום בצורה יסודית. וראוי אכן לתקן אותו. בעבור כולם. ולא נורא אם המודעות הזאת תתעורר דווקא כאשר העוול הזה קורה לשופט בבית המשפט העליון. כי במובן מסוים, דווקא מעמדו הרם היה כאן בעוכריו. במשרה אחרת היה צורך ביותר מאשר עצם ההחלטה לחקור כדי להביא אדם להפסיק את עיסוקיו. קשה להאמין שהשופט דנציגר סבר כי חודשים ארוכים יעברו עליו במין מציאות הזויה שכזאת.

בדבר כזה לא נכון לקבוע קווים נחרצים. יש חקירות שמתמשכות כי אין ברירה. לעתים, בגלל שהנחקר מערים מכשולים על החקירה. יש חקירות שמסתעפות. גם אז ראוי למצות את החקירה ולא להרפות רק כי לא הושלמה במועד. אבל צדק צריך לא רק להיראות אלא גם להיעשות. כאן לא שמענו על גורמים מעכבים. או על נושאים נוספים ומורכבים שצריך לחקור בהם. החקירה בוצעה. לא נאמר כי יש מקום להשלמתה. אז במה תהיה ההחלטה טובה יותר אם יתארך הזמן שאנחנו ממתינים לקבלתה?

מדוע לא מתכבדים כל העוסקים במלאכה בפרקליטות, מקצים לנושא את כל כוח האדם הנדרש, בדרגים הנדרשים למקרה המיוחד הזה, ומגיעים להחלטה שתאפשר הכרעה לכאן או לכאן? לביטול ההשעיה וחזרתו של השופט לפעילות מלאה, כפי שהיה נראה מתבקש מן ההדלפות (עוד רעה חולה של המערכות האלה), או - למרבה הצער - להמשך חקירה או למסקנות שנראה כי אינן מאפשרות מהלך כזה.

מכל מקום, התמשכות הזמן אינה עוזרת לאיש. היא רק עלולה ליצור מצב שבו, כאשר סוף סוף תיפול ההחלטה, רמת האמון בה תיחלש בגלל העיכובים. צריך יהיה להסביר לא רק את ההחלטה לגופה, אלא גם את העיכוב הגדול בקבלתה ובפרסומה.

ואם בעקבות פרשות כאלה תגבר התמיכה במהלך החשוב והנדרש של הקמת גוף המבקר את הפרקליטות, הפרקליטות, לרבות היועץ המשפטי לממשלה האמור לפקח עליה, לא יוכלו להלין אלא על עצמם. ואם בעקבותיהן ניקח יותר ברצינות את חזקת החפות, ולא ניתן לחשד או אף החלטה על חקירה לגרום להשעייתו של אדם, גם זה יהיה רק לטובה. אדם חייב לשתף פעולה עם חקירה. אין שום סיבה שיניח לה, או שאנחנו נצפה שיניח לה, להרוס את חייו.

Read this article in English: Danziger is still waiting

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ