איראן לא מסוכנת לישראל

אורי מילשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי מילשטיין

אחרי מלחמת העולם השנייה, כשרבו הסיכויים להקמת מדינת ישראל אך ראשי מדינות ערב הכריזו שימנעו זאת בכוח, החל מנהיג היישוב, דוד בן גוריון, לדבר בסודי סודות על פיתוח יכולת גרעינית. זה היה בסך הכל כשנתיים אחרי הסיום המוצלח של "תוכנית מנהטן" והטלת פצצות אטום על הירושימה ונגסאקי.

הרעיון הגרעיני של בן גוריון התבסס על התובנה ההיסטורית, שעליונות בטכנולוגיה צבאית ושימוש מושכל בה מאפשרים לעמים קטנים ולצבאות חלשים לכאורה לנטרל איומים גדולים ולהכריע אויבים שהם, במבט ראשון, חזקים מהם בהרבה.

כך הכריעו ההיקסוס באמצעות מרכבות מלחמה את האימפריה המצרית הקדומה לפני 4,000 שנה, כך הכריע פרננד קורטס במאה ה-16 בכוח זעיר מצויד ברובים את השבטים האינדיאנים במקסיקו, שלחמו בקשתות וחצים, וכך ביטלו המצרים את עליונות צה"ל בקרב נייד במלחמת יום הכיפורים באמצעות מספר רב מאוד של טילים סובייטיים חדישים נגד מטוסים ונגד טנקים.

על פי מקורות זרים פיתחה ישראל במשך השנים סוגים אחדים של נשק גרעיני ואמצעים להטיל אותו בכל רחבי המזרח התיכון, לפחות. על פי אחת הגרסאות של "חוק מרפי", שכל דבר רע שעלול להתרחש אכן יתרחש בסופו של דבר, לאיראן, לעוד מדינות ולארגוני הטרור, יהיה נשק גרעיני. האם מסכנת אפשרות ריאלית זאת את המערב בכלל ואת מדינת ישראל בפרט? לדעתי, לא.

בשלבים הראשונים של מלחמת איראן-עיראק בשנות ה-80 הסתמנה אפשרות, שאיראן תוכרע במלחמה קונוונציונלית. הלקח של המשטר החומייניסטי היה, שערבים סונים המסתייעים בארצות הברית הם המאיימים על שרידותו. טראומת המלחמה הממושכת הזאת היא המניע העיקרי של איראן לפיתוח נשק גרעיני. איראן אינה רואה בישראל אויב, אלא אמצעי לסייע לה להנהיג את העולם המוסלמי או את חלקו, ובכך גם לצמצם איומים ממשיים עליה וגם להתעצם מאוד.

נניח שהאיראנים יחליטו בסופו של דבר להטיל פצצה גרעינית על ישראל. האם יסכן הדבר את קיומה של מדינת ישראל? לדעתי, לא. בהנחת המקרה הגרוע ביותר, שאיראן תפתח פצצות גרעין מן הטיפוס שפיתחה ארצות הברית ב-1945, הטלת פצצה כזאת על גוש דן תגרום, לפי המודל היפאני, לכ-200 אלף הרוגים ונזק רב לרכוש. הרוב המוחלט של הישראלים יישארו בחיים, ורוב מדינת ישראל לא תיפגע.

בתגובה תפעיל ישראל מיד את יכולותיה ההתקפיות, שהן על פי הפרסומים בעלות כוח הרס גדול בהרבה, ועל פי המיוחס לה תשמיד את איראן (אין הכוונה להרג כל האיראנים, אלא לחיסול המדינה). סביר להניח, שבמקרה כזה ארה"ב תסייע לישראל וגם תפעל בעצמה, וחסל סדר איראן ואיומיה. אם החיזבאללה וסוריה יסייעו למתקפה האיראנית בשיגור עשרות אלפי טילים קונוונציונליים, ואם ייהרגו עוד כמה אלפי ישראלים, תוכל ישראל במה שמיוחס לה להשמיד את סוריה ואת דרום לבנון לפחות.

סיטואציה אסטרטגית כזאת איננה בדיוק "מאזן האימה" ששרר בין ארצות הברית לברית המועצות בעידן המלחמה הקרה. ארה"ב ובריה"מ יכלו להשמיד את החיים עלי אדמות כמה מאות פעמים; לאיראן ולישראל, לעומת זאת, אין יכולת כזאת, וגם לא תהיה, לפחות לא בעתיד הנראה לעין.

האיום הגרעיני שעלול לשרור בינינו לבין איראן מאיים על איראן כמדינה, אך אינו מאיים על ישראל אלא "רק" על ישראלים רבים. תוצאות מלחמה בין ישראל לאיראן יכולות אפילו לנטרל את איומי ההווה על קיומה של ישראל, אף שהמחיר יהיה נורא. שום ראש ממשלה במדינה דמוקרטית לא יהיה מוכן להסתכן בו במודע. אך ההתפתחויות אינן תלויות רק במנהיגי ישראל.

ד"ר מילשטיין הוא פילוסוף צבאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ