מסיבת סיום?

אורי רוזנווקס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי רוזנווקס

היום ייחגג במשכן הכנסת עשור לחוק הקולנוע. שרים וח"כים בעבר ובהווה, לצד מנהלי קרנות הקולנוע, יוצרים, פקידים ומצנטים ישיקו כוסיות ויעלו על נס את ההצלחה. יש על מה לחגוג: החוק יצר מהפך אמיתי בקולנוע הישראלי. בהשראתו זכינו לראות הצלחות חסרות תקדים בארץ ובחו"ל. יבול אדיר של סרטים עלילתיים ותיעודיים, שריגשו, עוררו או הצחיקו את כולנו.

אני זוכר את הימים שבהם חוקק החוק. הייתי חייל זוטר בקמפיין ההוא. סבבתי במסדרונות הכנסת, שוחחתי עם יושבי הבית מימין ומשמאל, ניסיתי לשכנע אותם לתמוך בהצעה. בעיקר התפעלתי אז מח"כ יורי שטרן ז"ל, מיוזמי חוק הקולנוע. שטרן, איש ימין מובהק, ידע שהדעות הפוליטיות של רבים מאנשי הקולנוע שעמם שיתף פעולה בכתיבת החוק רחוקות מאוד מדעותיו שלו, אך נראה שעובדה זו לא הפריעה לו כלל.

לצערנו, אותה גדלות נפש הולכת ונעלמת ממסדרונות הבית. מטח של הצעות חוק הקוראות תיגר על חופש הביטוי, חופש העיתונות וזכויות המיעוט בישראל ממלא את סדר יומו של בית המחוקקים. ח"כ יריב לוין מקדם במרץ גרסה מתוקנת של חוק לשון הרע, שתהיה כאבן ריחיים על צוואר העיתונות; בשבוע שעבר חזינו בסיכול ממוקד של ערוץ 10 בוועדת הכלכלה, בניצוח זאב אלקין, יו"ר הקואליציה; ברשות השידור נעשה כבר מעל שנה "בדק בית" בהשראת לשכת ראש הממשלה.

אל הזירה המדאיגה הזאת באה תעשיית הקולנוע הישראלית לחוג את חגה. חשוב לי לומר לבמאים, למפיקים ולתסריטאים, אחי ואחיותי למשפחת הקולנוע הישראלי: חובה עלינו כאמנים ויוצרים להרים קול זעקה. דאגות התקציב והחלום על הסרט הבא מוכרחים לפנות את מקומם לאמירה ערכית מפורשת נגד הכיוון שאליו הספינה שטה - מחוזות חשוכים, הרחוקים מעיקרי מגילת העצמאות וערכי הדמוקרטיה. אם נחריש, נהיה משולים לצוות הווי על סיפון הטיטאניק, ואף גרוע מכך. צריך ללכת לכנסת, להרים כוסית לכבוד הצלחות העבר, ולזעוק זעקה גדולה למען העתיד.

הכותב הוא יו"ר פורום היוצרים הדוקומנטריים בישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ