לא נתניהו הוא השקרן

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

האם בנימין נתניהו משקר יותר מפוליטיקאים אחרים? זה לפחות הרושם שמתקבל מדיווחים עיתונאיים שונים. אבל האם הוא משקר יותר מראשי ממשלה אחרים לגבי (חוסר) רצונה העז של ישראל בשלום עם הפלסטינים? זו כבר ממש עלילה.

אחד בפה אחד בבולדוזר הוא תמצית המדיניות הישראלית. ליצחק רבין היו אולי כמה פליטות פה מעודדות מבחינתנו, מתעבי השידוך בין קב"ה לנדל"ן. אבל בעת כהונתו השנייה נסללו הכבישים העוקפים להתנחלויות שהפכו את גוש עציון ופסגות לחלק מירושלים. בתקופתו נענשה חברון בעוצר הרסני, בשל הטבח שביצע יהודי במתפללים פלסטינים. בזמנו שוכללה מדיניות הסגר תוך ניתוק החברה הפלסטינית בירושלים המזרחית ובעזה משאר חלקי השטח שנכבש ב-1967. יתר הממשלות רק המשיכו במדרון ההאצה שנסלל אז.

אפיונו של נתניהו כשקרן נשען על שתי הנחות בעייתיות. האחת - שמלים מודעות אמורות ללמד אותנו על כוונות ומדיניות. אין שדה שבו ישראל השתמשה בהצהרות של מנהיגים כדי לכסות על כוונות, יותר מבשדה יחסנו לפלסטינים (משני עברי הקו הירוק). חוזים עם אדריכלים, צווי הפקעה, צ'קים לקבלנים. אלו המלים דוברות האמת.

ההנחה השנייה היא שראש הממשלה הוא המחליט והקובע. אבל בשדה יחסנו לפלסטינים, הדמוקרטיה ליהודים היא בשיאה. כל ראש ממשלה היה והנו נציג נאמן של החלטות רוב הציבור היהודי וכיסו. זה שהלך לצפות בהפצצות על עזה מגבעה סמוכה וממלא את היכל התרבות, זה שמבלה בפארקים שהיו כפרים פלסטינים ועומד דום בצפירת יום השואה. הקואליציה של נתניהו יציבה לא בגלל להטוטים אריתמטיים.

אנגלה מרקל, ניקולא סרקוזי וברק אובמה, מספרים לנו, אינם מאמינים לנתניהו. אבל נראה שהם וממשליהם מתרעמים עליו משום שהוא שקרן פחות מוצלח מקודמיו בראשות הממשלה הישראלית. הם כועסים, משום שהוא לא טורח לחפות על הפער שבין מלים לבולדוזרים. כך יותר קשה להם להסתיר את השקריות שבמדיניות ארה"ב ואירופה: כביכול למען שלום באזור ומדינה לפלסטינים. למעשה, שיתוף פעולה עם ישראל בניסיון לכפות על הפלסטינים הסדר כניעה.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את הדעות וכתבות המגזין של הארץ ישירות אליכם

נתניהו משקר? באתר ה-OECD כתוב ש"חוט השני של עבודתנו הוא מחויבות משותפת לכלכלות שוק המגובות על ידי מוסדות דמוקרטיים שמתמקדים ברווחת כל האזרחים". מי שקיבלו את ישראל כחברה ידעו שבין המוסדות שמגבים את כלכלת השוק שלה מככבים המינהל האזרחי, משרד הפנים וקרן קיימת לישראל. כל קשר ביניהם לדמוקרטיה ולרווחת הכלל הוא דמיוני בהחלט.

הסבר עיקרי לשקר טמון בדברי האמת של אנדרו שפירו, עוזר שרת החוץ האמריקאית לעניינים פוליטיים צבאיים. "הטכנולוגיה הישראלית חיונית לשיפור ביטחון הפנים שלנו ולהגנה על חיילינו", הוא אמר במכון וושינגטון למדיניות המזרח הקרוב ("הארץ" 6.11). ומה שנכון לארה"ב נכון גם לבעלות בריתה האירופיות. "תמרונים משותפים מאפשרים לנו ללמוד מניסיונה של ישראל בלוחמה עירונית ובמלחמה נגד הטרור", אמר, והרי בלעדי הכיבוש לא תהיה לוחמה עירונית. ועוד: "אנחנו לא מספקים (לישראל) סיוע בתור צדקה, אלא משום שיש בכך יתרונות לביטחון שלנו... אנחנו תומכים בישראל משום שזה לטובת האינטרסים הלאומיים שלנו". לכן, מי יתעסק בקטנות כמו מימוש זכות ההגדרה העצמית של הפלסטינים?

Read this article in English: The real cost of Israel's occupation of the Palestinians

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ