גבי ברבש

כשאפתח הבוקר את עיתון "הארץ", יחסר לי מאוד מאמר של זאב סגל ז"ל. מבטו החכם החולף על פני האופק המשפטי נחוץ מאוד במשבר הנוכחי במערכת האשפוז הציבורית.

אין ספק: אחרי תקופה ממושכת של השבתה מאורגנת, או ספונטנית, יש להחזיר את המתמחים לעבודה. מוכרחים להשיב את החוק והסדר על כנם ואת מערכת האשפוז הציבורית לשפיות. השאלה היא, איך לעשות זאת באופן חכם.

הרקע למשבר הנוכחי הוא חתימה על הסכם בעייתי מאוד, תוך כדי התעלמות ממחאה גוברת והולכת של יותר מאלף רופאים צעירים בבתי החולים במרכז הארץ. מחאה ממושכת כל כך, השבתה, ואפילו התפטרות של ציבור שהוא בדרך כלל לא מיליטנטי הצדיקה כבר מזמן התערבות והתייחסות הרבה יותר רציניות מצד גורמי הממשל האחראיים.

ההסכם שההסתדרות הרפואית חתמה עליו קידם, כך אנו מקווים, את הרפואה בפריפריה, אבל סתם את הגולל על מערכת האשפוז הציבורית במרכז הארץ וחתם את גורלה בתחרות עם הרפואה הפרטית, לתקופה של תשע שנים. יש להדגיש: אין כיום הסכם קיבוצי במשק הישראלי שתוקפו יותר משלוש-ארבע שנים.

בתי החולים במרכז הארץ מתמודדים זה עשור בתחרות קשה עם המערכת הפרטית המשגשגת. בתי החולים הפרטיים משתמשים בכסף ציבורי (סכומי עתק, המוזרמים בהנחיית האוצר אך ורק למערכת הפרטית) כדי לפתות את הרופאים שצמחו בבתי החולים הציבוריים לנטוש את הרפואה הציבורית לטובת בתי החולים הפרטיים, או להסיט את כובד המשקל של פעילותם הרפואית למערכת הפרטית. ההסכם שנחתם ידחוק עוד ועוד רופאים לרפואה הפרטית.

המאבק של ההסתדרות הרפואית להצלת הרפואה הציבורית הסתיים בהגדלת הפער בינה לבין הרפואה הפרטית לשנים רבות.

המאבק כיום הוא מאבק של הרופאים בבתי החולים הציבוריים במרכז. המתמחים המובילים אותו, שבחרו ברפואה בגלל היותה מקצוע חברתי, המשרת את הציבור, רואים בעיניים כלות ובתסכול גובר את בכירי המקצוע, המורים שלהם, נדחפים על ידי התמריצים המעוותים הקיימים במערכת אל השוק הפרטי, וכיצד דחיפה זו הופכת לא מעט מהבכירים האלה, שהיו מתמחים נלהבים כמותם, לציניים, מרירים וחסרי אמון במערכת הציבורית.

המשך ההתייחסות היהירה מצד חלק מגורמי הממשלה והאטימות של יו"ר ההסתדרות הרפואית כלפי הרופאים הצעירים רק מחריפות את תחושת התסכול ודוחקת את המתמחים ואת מוריהם, הרופאים הבכירים, לחפירות "מצדה". דחקו ציבור מהאיכותיים בארץ לעמדה של עבריינות. אני רואה את הרופאים הצעירים המואשמים היום בעבריינות מתגנבים בחשאי למחלקות וחדרי המיון, לאחר שהתפטרו ואינם מקבלים שכר, כדי להמשיך לטפל בחולים.

קל מאוד להיצמד לחוק היבש: פסיקת בית הדין הארצי לעבודה מחייבת, ההתפטרות איננה תופסת, "חיזרו לעבודה לאלתר!" גירוש קבוצת האיכות הזאת, החדורה שליחות, מלח הארץ, מאולם המשפט למחלקות האשפוז יהיה הרסני.

חשוב להבין, שמחאת הרופאים היא מחאה אותנטית, חוצת שורות ודורות. אסור שהרופאים יוחזרו למערכת שפופים, או שבורים, או חלילה יאבדו את האמונה בשירות במערכת האשפוז הציבורית. מוכרחים להביא לכך שהרופאים הצעירים שלנו יחזרו לעבודה ולשירות הציבור בגו זקוף ובתקווה בלב.

פרופ' ברבש הוא מנהל המרכז הרפואי תל אביב

Read this article in English: Don't break the residents

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ