חזור לרחביה, ביבי

ארי שביט
ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארי שביט
ארי שביט

ברגע האחרון בנימין נתניהו התעשת. הוא נזכר שהוא ז'בוטינסקאי ונזכר שהוא דמוקרט, ועצר את החוק שעמד להכפיף את הרשות השופטת לרשות הנבחרת.

אבל החוק שבא להתערב באופן בוטה בבחירת נשיא בית המשפט העליון - עבר. החוק שבא לפגוע במימון של ארגוני זכויות האדם - כמעט עבר. ערוץ 10 עדיין נרדף. הרוח הרעה של הימין הרע הפכה בחודש האחרון את ממשלת נתניהו לממשלה רעה וחשוכה. בניגוד למשנת ז'בוטינסקי, הליכוד החל להתנהג כמו ישראל ביתנו. בניגוד למורשת בגין, הכנסת החלה לחוקק כמו הדומה. בניגוד לכל מה שבנימין זאב הרצל האמין בו, מדינת ישראל החלה להיראות כמו רוסיה של ולדימיר פוטין.

לחצו לייק בפייסבוק "הארץ" וקבלו ישירות אליכם את כל הכתבות והפרשנויות

לנתניהו היו בחייו מעט מאוד חברים קרובים. אחד החברים הקרובים הללו לא היה יכול עוד לשאת את המתרחש ושלח לחבר נעוריו מכתב, שכמוהו לא שלח לו מעולם. "אני יודע וזוכר היטב את הערכים הליברליים שעליהם חונכת בבית ברחוב הפורצים ובשנות התבגרותך בארצות הברית", כתב פרופ' עוזי בלר. "אני מסרב להאמין שדעותיך ותפישת עולמך מזוהים עם המהלכים ההרסניים המפלגים בין חלקי העם, פוגעים בחופש הביטוי... מאיימים על קיומנו כמדינה חופשית ומסבים נזק אדיר לתדמיתנו בעולם הנאור...

"ביבי, אל תירא ואל תפחד. קבץ סביבך את הכוחות הציוניים הליברליים השפויים מימין ומשמאל וצא להגנת דמותה ואופיה של מדינת ישראל... אל תיתן לכוחות נוראים של פנאטיות ימנית, דתית ומשיחית לרסק את החלום הציוני הנפלא... אל תאפשר להם לגרום לנו, הציבור הגדול הנושא את המדינה על כתפיו, לחשוש איזו מדינה תהיה ישראל לילדינו ולנכדינו... אחזור ואומר לך ביבי, אל תחשוש. העם וההיסטוריה יזכרו אותך כמי שברגע האחרון ממש הציל את המדינה מכיליון החלום הציוני הנאור, ולא חלילה כמי שנתן לכוחות האופל האנטי-ליברליים לכרסם בממלכתיות הישראלית... ולהופכה למדינה ריאקציונרית פנאטית ומוכת טירוף פרנואידי".

מומלץ לנתניהו לקרוא היטב את המכתב של חברו בלר. מה שעומד על הפרק הוא קודם כל הדמוקרטיה הישראלית. ההגנה על הפרדת הרשויות, על שלטון החוק, על זכויות האזרח ועל חופש העיתונות. מה שעומד על הפרק הוא גם מיצוב המדינה היהודית כדמוקרטיה מערבית. הברית של ישראל עם ארצות הברית ואירופה מבוססת על ערכים משותפים, ופגיעה בערכים הללו תשחוק את הברית.

ואולם מה שעומד על הפרק יותר מכל הוא תחושת השייכות של האליטה הנאורה בישראל. האליטה הזאת ניגפה בקרב על השלום ובקרב נגד ההתנחלויות. היא איבדה את השלטון ואיבדה את ההגמוניה הציבורית. כל שנותר לה הוא החברה החופשית הישראלית וזהותה של ישראל כמדינה דמוקרטית. התקפה חזיתית על החופש ועל הדמוקרטיה תגרום לכך שהאליטה הזאת פשוט לא תהיה פה. היא תמסור את המפתחות לידי הפוטיניסטים, הש"סניקים והמתנחלים, ותניח להם ליהנות אלה מחברת אלה.

אביגדור ליברמן, זאב אלקין ויריב לוין אוהבים ללעוג לאליטת-רחביה. אבל בלא האליטה של רחביה, רמת אביב ורעננה אין לישראל קיום. בלא מדענים שמאלנים, אנשי רוח שמאלנים ויזמי היי-טק שמאלנים תהיה ישראל נחשלת, חלשה ועלובה. היא לא תוכל לשלוט ביהודה ושומרון, לא תוכל להתגונן מפני איראן ולא תוכל לעמוד בסערות של המזרח התיכון.

לכן הגיע הזמן שנתניהו יטה אוזן לבלר, לראובן ריבלין, לבני בגין ולדן מרידור. הגיע הזמן שיחזור אל הערכים של הרצל, ז'בוטינסקי ובגין.

חזור לרחביה, ביבי. רחביה אולי יפת-נפש, אבל רחביה היא נאורות ועוצמה. בימים הטובים יותר שלך, רחביה היא גם אתה.

Read this article in English: The Rehavia elite

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ