דרקון צעצוע

אלכסנדר יעקובסון
אלכסנדר יעקובסון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אלכסנדר יעקובסון
אלכסנדר יעקובסון

מישהו היה צריך לספר לח"כ ציפי חוטובלי, בעודה שוקדת על הצעת החוק האוסרת על ארגוני שמאל לקבל תרומות מממשלות זרות ומארגונים בינלאומיים, שבנושא זה קיים חוק טבע שהוא חזק יותר אפילו מחוקי הכנסת. לפי חוק זה, כאשר אזרח או ארגון ישראלי עושים מעשה המקיים שלושה תנאים: הוא חוקי על פי המשפט הישראלי, מרגיז את ח"כ חוטובלי, וזוכה לתמיכה בינלאומית רחבה, הרי שסך כל אמצעי התשלום ממקורות זרים שיעמדו לרשות המרגיזים אינו ניתן להקטנה על ידי חקיקה ישראלית. אדרבה, הוא צפוי לגדול באופן דרמטי במקרה של חקיקה מגבילה. שהרי, גם אם תימצא דרך חוקית לחסום מקור אחד של מימון מבין המקורות הזרים, הדבר רק יבטיח גידול לא-פרופורציונלי של המימון מהמקורות האחרים.

נניח שהחוק המוצע על ידי ח"כ חוטובלי ועמיתיה אכן יאושר בכנסת ככתבו וכלשונו, מה יקרה אז? ספק רב אם ניתן יהיה ליישמו, שהרי איך אפשר יהיה להוכיח בבית המשפט שארגון זכויות אדם כלשהו הוא אכן "ארגון פוליטי" כלשון החוק? דברי ההסבר להצעת חוק זאת ולהצעות דומות הצצות באחרונה, מלאים אמנם בפולמוס גלוי ובוטה עם השמאל. אבל החוק עצמו יצטרך להיות מנוסח כמו חוק ולא כמו כרוז פוליטי, והוא יתפרש על ידי הרשות השופטת. אין שום ביטחון שיוזמי החוק ירוו נחת מהתוצאה הסופית, והדוגמאות לכך רבות. אולם אילו הייתי גזבר של אחד הארגונים בהם מדובר, הייתי דווקא מקווה מאוד שהחוק אכן יתקבל כלשונו וייאכף ביעילות.

נניח ששום פרוטה מממשלה זרה או ארגון ממשלתי בינלאומי לא תגיע לארגונים אלה. יש בעולם מספר עצום של גופים לא-ממשלתיים, עתירי תקציבים, שישמחו מאוד לממן כל ארגון ישראלי שייפגע מהחוק. מסוף העולם ועד סופו תהדהד הבשורה, שלפיה השלטון בישראל סותם את פיות מתנגדיו הפוליטיים על ידי מניעת מימון לפעילותם למען השלום וזכויות האדם. חושו אחים חושו, כך ייאמר, לעזרת פעילי השלום וזכויות האדם הנרדפים בישראל.

עוצמת הפרסום הבינלאומי שיינתן לעניין זה תיקבע בהתאם לחוק טבע אחר, שלפיו כל דבר שלילי שאפשר לפרסם על ישראל דינו לזכות לפרסום נרחב לפחות כמו רצח העם בדרפור - ובדרך כלל הרבה יותר מכך. בתנאים אלה, יש לצפות לגל אדיר של תרומות. זאת ועוד - אין כוח בעולם שימנע מהאו"ם או מהאיחוד האירופי לממן ארגונים לא-ממשלתיים שיתגייסו, מצדם, לעזרת עמיתיהם הישראליים הנרדפים, ויעבירו להם כספים לא-ממשלתיים, חוקיים למהדרין. עניין זה נמצא כידוע מחוץ לתחום השיפוט של ח"כ חוטובלי. היא עשויה עוד להירשם בהיסטוריה כמגייסת הכספים המוצלחת ביותר של ארגוני השמאל.

למען הסר ספק, חלק מהדברים שמרגיזים את ח"כ חוטובלי מרגיזים גם אותי. למשל, העובדה שגורמים ישראליים תרמו לדו"ח גולדסטון. הדו"ח הזה הוא עוול מקומם, ואפילו מחברו הודה בכך למעשה באופן חלקי. מעריציו הישראלים התאכזבו ממנו קשות בשל כך. אני מעריץ קטן מאוד של המעריצים האלה. אבל צריך לדעת שבמדינה חופשית, לא כל פעם שיש דבר שמרגיז מישהו, ואפילו כשזה מרגיז בצדק את מרבית הציבור, הפתרון הוא לרוץ ולחוקק חוקים דרקוניים. מה גם שהדרקון הוא בעצם דרקון צעצוע שאינו מסוגל להזיק לאיש. פרט למדינת ישראל, כמובן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ