יהודים מחויבים לזה

קרלו שטרנגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרלו שטרנגר

הממשלה אישרה חוק, המגביל את המימון הזר שיוכלו לקבל ארגונים פוליטיים שאינם ממומנים על ידה. תומכי החוק טוענים, שארגונים לא-ממשלתיים המתבססים רק על מימון מחו"ל מבטאים ניסיון של מדינות זרות להשפיע על הפוליטיקה הפנימית בישראל, בהתאם לאג'נדה השמאלנית שלהם.

יש להניח, שהחוק המוצע לא יתקבל מסיבות עקרוניות. ואולם תוכן החוק מעיד, עד כמה מוגבל האופן שבו חברי הקואליציה מבינים את מהות הדמוקרטיה. בפועל, הקואליציה מנסה באמצעות החוק לאסור מימון של כל ארגון שעמדותיו אינן מתיישבות עם עמדות הממשלה, ולא רק של ארגוני שמאל קיצוניים, כפי שנטען. החוק מסכן אפילו את הפעילות של מרכז פרס לשלום. במלים אחרות: הקואליציה שבשלטון מבקשת למנוע קיום של כל אופוזיציה שהיא.

השר אביגדור ליברמן טוען, שהחוק נחוץ משום שממשלות זרות מנסות להתערב בעניינים הריבוניים של ישראל. טענה זו היא צינית, ולחלופין מעידה על חוסר הבנה של עצם הרעיון העומד מאחורי ארגונים לא-ממשלתיים וארגונים לזכויות אדם, שכל מטרתם היא לרסן את הריבונות של מדינות ולמנוע פגיעה בזכויות האדם.

ארגונים בינלאומיים לזכויות אדם, כמו אמנסטי אינטרנשיונל, ממומנים בעיקר על ידי מקורות בינלאומיים. הם מבוססים על האידיאל ולפיו האנושות כולה נושאת באחריות למה שנעשה לבני אדם בכל מקום בעולם. מרבית הארגונים האלה הוקמו אחרי מלחמת העולם השנייה, בראש ובראשונה בגלל השואה. האנושות החליטה אז, שיש להגביל את כוחן של מדינות כדי להקשות עליהן לפגוע בזכויות אדם. אין זה מפתיע, שיהודים מילאו תפקיד מרכזי בהקמה ובחיזוק של הארגונים המפקחים על מעשים של מדינות.

כיהודי וכאדם, לנוכח הטרגדיות שעבר העם היהודי, אני חש פגיעה קשה כאשר מחוקקים ישראלים תוקפים ארגונים לזכויות אדם. די לנסות לדמיין את מהלך ההיסטוריה ואת גורל העם היהודי, לו רק היו ארגונים כאלה מציפים את העולם במידע על אודות מעשי הנאצים בשנים שאחרי 1933.

כמובן, מדינות כמו איראן וסוריה אינן מעוניינות שהעולם יידע מה הן מעוללות לאזרחיהן. מסיבה זאת הן מנסות לחסום את הגישה לאינטרנט ומונעות מארגונים לזכויות אדם כל דריסת רגל בשטחן. איני משווה את ישראל לאיראן או לסוריה; בניגוד למדינות אלה על ישראל לקבל בזרועות פתוחות פיקוח ציבורי קפדני על מעשיה. אם תימנע מהפרת זכויות אדם, אין לה מה לחשוש מארגונים השומרים על זכויות אלה. ואם תפגע בזכויות אדם, מן הראוי שאזרחיה והקהילה הבינלאומית יידעו על כך.

אף שיש ארגוני זכויות אדם, כמו מועצת זכויות האדם של האו"ם, שהתייחסותם לישראל בעבר היתה מבישה ורווית דעות קדומות, הטענה שרעיון זכויות האדם הוא רק כלי לניגוח ישראל היא אבסורדית: ארגוני זכויות אדם מפנים אצבע מאשימה כלפי מדינות רבות, החל בסעודיה ואיראן וכלה בסין. הם גם אינם חוסכים ביקורת מארצות הברית, למשל על מתקן המעצר בגואנטנמו, או על מעצרים לא חוקיים שביצעה, שכללו חטיפת חשודים והעברתם למדינה שלישית לצורך חקירה בעינויים.

ארגונים כמו "בצלם" ו"שוברים שתיקה" מנסים להביא עובדות לידיעת הציבור. חשיבותם רבה משום שאזרחי ישראל מוכרחים לדעת מה קורה בגדה המערבית; ואז, במסגרת דיון ציבורי פתוח, יהיה עליהם להכריע אם הם מסכימים להפקעת אדמות של פלסטינים, להגבלת תנועתם, לעקירת עצי הזית שלהם ולעוד הפרות של זכויות האדם שלהם.

ליברמן טוען, שארגונים לזכויות אדם מציגים תמונה מעוותת של הנעשה בישראל. אם יש אמת בדבריו, יש לספק ראיות לכך. הניסיון לסגור את הארגונים הללו לא יקרב אותנו אל האמת. השאלה היא, אם האמת מעניינת את ליברמן.

הקואליציה הנוכחית תופשת את מושג הדמוקרטיה באופן צר מאוד - שעיקרו שלטון הרוב. נראה שהיא שוכחת, ששלטון שנבחר כחוק על ידי הרוב ורומס זכויות של מיעוטים הופך את הדמוקרטיה לבלתי ליברלית. אבל אולי אין מדובר בשכחה, אלא בהתנהגות מכוונת. מעשי ליברמן מעידים על כך, שהוא רואה בדמוקרטיה ליברלית ובמוסדותיה מטרד, ולא נכס. הוא ושותפיו בליכוד, בהם חברי הכנסת זאב אלקין, יריב לוין ודני דנון, שיכורים מהרעיון של כוח וריבונות יהודית ומבקשים לקעקע כל ניסיון - מבית או מחוץ - לעמוד בדרכו של הכוח הזה.

ההידרדרות שחלה בימין הפוליטי בישראל היא אסון, כדברי יו"ר הכנסת, רובי ריבלין, בנאום שנשא במצודת זאב באחרונה. המתקפה של הקואליציה על הארגונים הלא-ממשלתיים אינה מכוונת רק נגד שרידי השמאל הישראלי. זוהי מתקפה נגד אופיה של ישראל כחברה פתוחה ונגד שיח ציבורי ביקורתי, שבלעדיו הדמוקרטיה אינה אלא העמדת פנים. אור האמת, ורק הוא, יכול לכוון את דרכן של דמוקרטיות באופן אחראי, ובלעדיו נידרדר לעבר מבני שלטון טוטליטריים, שבשבילם האמת היא מטרד שיש לטפל בו באמצעים מניפולטיביים, כדי לצבור כוח בלתי מוגבל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ