איראן כבר כאן

יואל מרקוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואל מרקוס

אינני יודע אם חמינאי והרב עובדיה יוסף תופרים את גלימותיהם ותרבושיהם הגנדרניים אצל אותו חייט וכובען, ואם קישוטי הזהב השזורים בבגדיהם מסמלים דרגה כלשהי במעמדם האלוהי, או סתם גנדרנות. יש אומרים, שגם זה וגם זה. הם אימצו את המסורת העותמנית של כוהני הדת שהתחרו בשעתם בסולטנים הגנדרנים.

בכל מקרה, הן לחמינאי והן ליוסף יש השפעה בשאלות של שלום ומלחמה. אחמדינג'אד לא ילחץ על הכפתור ההוא בלי אישור של חמינאי, כשם שראש הממשלה ושר הביטחון שלנו עולים לרגל להיוועץ במרן בנושא האיום האיראני. מה שמייעץ חמינאי הוא בגדר סוד. יש הסבורים, שלא ביד קלה יאשר את מה שאנו חוששים ממנו.

אשר לרב עובדיה, הוא צוטט כמי שפתרונו הוא שהקב"ה יפר את עצתם, קרי: "חרבם תבוא בלבם וקשתותיהם תישברנה". אלי ישי, אחד משמונה הקולות המכריעים בקבינט שידונו בסוגיה אם לתקוף או לא, הכריז, ש"אין לנו על מי להישען אלא על אבינו שבשמים". אינפורמציה על מה שאבינו שבשמים חושב אין ממש בידינו.

לפני כשבועיים פירסמו 19 אלופי צה"ל בדימוס מכתב לשר הביטחון ולרמטכ"ל, הדורש לעצור את הפגיעה המתמשכת בנשים בצה"ל. האלופים הזהירו מפני פגיעה במוטיווציה של נשים לשרת ובערכי היסוד של החברה הישראלית. הם ציינו, שהם מוקירים את חיילי צה"ל הדתיים ומכבדים את זכויותיהם, אך אלו צריכות להיות מוסדרות בלי להחיל אורחות חיים דתיים על שאר המשרתים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

אלוף בדימוס מנדי מרון אומר, שכל מי שפיקד על חיילים דתיים מישיבות ההסדר, למשל, יודע, שאין מלים לתאר את מסירותם, אך אין קשר בין זה לבין הדרת נשים. גם ללא-דתיים יש זכויות בצבא. הדרת הנשים בצה"ל היא השפיץ של הקרחון הנע לחופינו ושמו: מי נותן פקודות בצבא? המפקדים או הקב"ה.

אפרים הלוי, ראש המוסד לשעבר, אמר, ש"החרדים מפחידים יותר מאשר הפצצה האיראנית". מיותר לציין, שחיש מהר נאלץ להתנצל. קשה להאמין, שאנו מתקרבים למצב שלאנשים לא דתיים אין אפילו הזכות לחרף.

עם פתיחת מושב הכנסת נחתו עלינו שורה של הצעות חוק, המובילות את המדינה למחוזות מסוכנים. וזה מעבר לאפרטהייד ההולך ונרקם בין נשים וגברים בירושלים, או עצת ח"כ דיכטר להכריז על ישראל כמדינה יהודית ולא לספור את תושביה הערבים. אמירה זו מפי ח"כ של קדימה זיכתה אותו במחמאות מצד אחד הח"כים, שאמר: סוף סוף רואים שהליכוד שולט.

ראש הממשלה וכמה מחבריו הקיצונים אכלו כנראה בחופשת הקיץ הרבה תרד. הם חזרו עם רעיון חוק השימוע למועמדים לבית המשפט העליון והגבלת מימון העמותות (השמאליות בעיקר) על ידי ממשלות וארגונים מחו"ל. מוזר לשמוע דרישה כזאת מהצד הימני של המפה הפוליטית.

בימי כהונתי ככתב "הארץ" בוושינגטון התפעלתי מכישורי ראשי הימין לגייס כספים מעמותות שונות ומשונות. הצעת חוק הייבוש תכעיס את אירופה ואת התורמים הליברלים באמריקה. קיים חשש, שתרומות לבתי חולים ואוניברסיטאות ייפסקו. היועץ המשפטי לממשלה אף הבהיר חד משמעית, שההצעות האלה אינן חוקתיות ופוגעות בשיח הפוליטי, בחופש הביטוי ובחופש ההתאגדות.

כנגד זה אומר השר יוסי פלד, שאין להסכים לתרומות מבחוץ לארגון כמו "שוברים שתיקה", למשל, הרודף את חיילי צה"ל. לפי הטיעון הזה, יכול האזרח האמריקאי לתהות, אם צריך להמשיך את הסיוע הכספי למדינה שממשיכה בבנייה בשטחים ואינה נוקפת אצבע למען השלום. ביבי פועל לניטרול כל המנגנונים שאינם נתונים לשליטת ממשלתו, כגון בית המשפט העליון, התקשורת והארגונים הלא ממשלתיים. בינתיים הוא נסוג במקצת לנוכח תגובת הציבור. אך האירועים האחרונים מעלים את החשש, שרוחה של איראן משתלטת עלינו: חקיקה ימנית, התחרדות הקיצונים ואי כיבוד זכויות המיעוט. איראן כבר כאן.

Read this article in English: Iran is already here

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ