תהיי יפה, ובעיקר - תשתקי

שגיא גרין
שגיא גרין

בשבוע שעבר הודחה קרן נויבך מהגשת "מבט שני". לדברי מנהליה היא "לא עוברת מסך". הטענה כי המראה שלה, חיתוך הדיבור שלה או הפוני שלה כבר לא מתאימים לצופי ערוץ 1 נשמעה כל כך מופרכת, עד שהיה צריך לקרוא את הידיעה כמה פעמים כדי להאמין. מיד עם פרסום הידיעה, הרצופה הכפשות (שנויבך לא הורשתה להגיב להן), הושמעו טענות נגד השוביניזם של ראשי הערוץ, המחליטים אם אשה ראויה להנחות תוכנית טלוויזיה, על סמך גילה והמראה החיצוני שלה - בחינה שבה מעולם לא היו מעמידים שום גבר.

הטענות על שוביניזם בערוץ 1 מוצדקות. הן מלמדות גם, עד כמה התקדם הערוץ הציבורי ב-30 השנים האחרונות: בספטמבר 1981 הודיע עורך "מבט" מיכה לימור לכרמית גיא, כי מעתה תגיש את המהדורה רק פעם בשבוע. ב"הארץ" נכתב אז, כי את ההחלטה הסביר בכך, שאף שגיא מצוינת "עולות עליה דליה מזור וענת שרן בהופעתן". טוב, לפחות אז לא פעלה מכבסת מלים. פעם הגברים מערוץ 1 פשוט קבעו "היא לא נראית טוב". היום הם מסתתרים מאחורי ביטוי שנשמע יותר תקין פוליטית, מכיוון שנדמה כי הוא לקוח מעגה מקצועית.

אך גם אם נכונות הטענות בדבר הסקסיזם הנודף מההחלטה נדמה, כי השיקול הזה הוא משני. אמנם, הוא מושך אש ובכך אף משחק לידי מנהליה של נויבך (אולי זה אפילו הספין שלהם): תמיד עדיף להיתפש כזכר לא מפותח במיוחד, מאשר כבריון אמיתי שחותר תחת אושיות הדמוקרטיה. כשמנהלי הערוץ אומרים לנויבך שהיא לא עוברת מסך, הם בעצם משננים באוזניה את הביטוי המשפיל "תהיי יפה ותשתקי". ומה שחשוב להם באמת הוא פחות שתהיה יפה - ויותר שתשתוק.

קרן נויבך לא הודחה מערוץ 1 מפני שהיא אשה, אלא מפני שהיא בן אדם שמשלח ידו עיתונות ויש לו תפישות פוליטיות וחברתיות מוצקות, ומבט ביקורתי על המציאות; וכמתחייב במקצוע הזה במדינה דמוקרטית - היא לא חוששת להביע את דעותיה באוזני צופיה ומאזיניה. ואת זה ראשי רשות השידור - והפוליטיקאים שמינו אותם - באמת לא יכולים לשאת. אז אולי הסנטימנט השוביניסטי חילחל לשיקוליו של אמיר גילת, יו"ר רשות השידור היום ודוברו של בנימין נתניהו בעבר, כשהעלים את נויבך מהמסך, אבל כשהוא ועמיתיו עשו זאת הם בעצם העבירו מסר חד וברור, שטומן בחובו נימה קלה של איום, ליתר העיתונאים שהם מעסיקים: אנחנו מצפים מכם לא להביע את דעתכם כמו נויבך. בכלל, מוטב שלא יהיו לכם דעות.

נויבך ועמיתיה ברשות השידור (בהם עורכת תוכניתה ברדיו, שגם אותה ניסו לפטר בשבוע שעבר) הם לא היחידים שהשלטון מבקש להשתיק עכשיו. את ערוץ 10 הוא מנסה להחשיך (לא סתם סומן רביב דרוקר, שכמו נויבך גם הוא עיתונאי דעתן וביקורתי כלפי מעשי השלטון, כגורם שבגללו יש לסגור את הערוץ); וכל מי שיסתכן בפרסום נוקב כבר ישלם על זה באדיבות ח"כ יריב לוין וחבר מרעיו.

מה עושים נגד ניסיונות ההשתקה של נויבך, דרוקר ומאות עמיתיהם? התשובה פשוטה: עושים רעש. הגיעה השעה שחברי הכנסת שמאמינים בעיתונות חופשית יעשו מה שנבחרו לעשות. ובמיוחד הגיע הרגע, שבו על העיתונאים למחות ולהפגין סולידריות עם עמיתיהם, שאת קולם - קולה של הדמוקרטיה - יש כרגע אנשים שמאיימים להשתיק. במלים אחרות: תהיו יפים ואל תשתקו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות