בין אנטבה לטהראן

שלמה גזית
שלמה גזית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה גזית
שלמה גזית

פעולת החילוץ של בני הערובה באנטבה תוכננה לפני יותר מ-35 שנים, בנסיבות שונות לחלוטין מאלה שבהן מתנהל כיום הדיון הציבורי על מתקני הגרעין באיראן. באנטבה עמדה ממשלת ישראל, בראשות יצחק רבין, בפני הצורך להחליט החלטה קשה. הכל היו שותפים לרצון לשחרר את בני הערובה, אך נדרשה הכרעה בין ניהול מו"מ עם החוטפים ושחרור אסירים לפי הרשימה שהגישו, לבין ניסיון חילוץ צבאי.

בנושא האיראני עומדת הממשלה בראשות בנימין נתניהו, בפני בחירה קשה אחרת, בין השלמה עם הפיכתה של איראן למעצמה גרעינית לבין מבצע צבאי לסיכול תוכנית הגרעין שלה. בשני המקרים הדרג המדיני הוא שנדרש להחליט, ואילו על הדרג הצבאי המקצועי מוטל לבצע את ההחלטה בנאמנות מוחלטת.

חמישה ימים לפני מבצע החילוץ באנטבה, אמנם עוד לא היתה החלטה, אך איש לא העלה על הדעת שהדרג המדיני יורה לצה"ל לצאת למבצע חילוץ מבלי שהמטכ"ל הציג לפניו תוכנית פעולה. הדרג הצבאי החל בתכנון למן הרגע הראשון, עוד לפני שניתן לכך אישור מדיני, אך גם אחרי שהציג הרמטכ"ל את תוכנית הפעולה לראש הממשלה, עברנו חקירה צולבת במשך שעה, כדי לברר את כל התקלות העלולות להתרחש במהלך המבצע. ראש הממשלה אישר את התוכנית רק לאחר שהשתכנע כי היא ניתנת לביצוע. הוא ידע שהאחריות למבצע, לטוב ולרע, מונחת על כתפיו.

באופן דומה, הדרג המדיני אינו יכול להורות על תקיפה של פרויקט הגרעין באיראן, אלא אם מצליח הדרג הצבאי לשכנע, על פי המודיעין שבידו, כי התקיפה אפשרית וכי היא תביא לשיתוק הפרויקט ולעיכוב ולדחייה של לפחות כמה שנים בהשגת הנשק הגרעיני. על המודיעין להציג את אפשרויות התגובה הצבאית האיראנית, בין תגובה ישירה ותגובה באמצעות בעלי בריתה; והדרג הצבאי יבהיר מה חוסנו של העורף וכיצד תתמודד ישראל עם תקיפה כזו.

יש שיקולים נוספים שיידרש הדרג המדיני לשקול, בעיקר במישור המדיני. ההחלטה תהא תמיד של הדרג המדיני. אבל אין להעלות על הדעת החלטה על תקיפה, שלא תהא מקובלת על הדרג הצבאי המבצעי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ