מחיר הכניעה של בית המשפט העליון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דומה, שבכל הנוגע לטקסי ההשפלה שחברי סיעות הימין הקיצוני בכנסת מתכננים לשופטי בג"ץ, אין לשופטים להלין אלא על עצמם. במעמד אפוקליפטי זה מן הראוי לשאול את השופטים את השאלה המפורסמת של פלאטו שרון, בשינוי קל: מה אתם עשיתם בשביל בג"ץ?

אבל אין צורך לנבור בהיסטוריה בשביל לקבל את התשובה. יש לחכות לתשובת בית המשפט העליון לבקשת המדינה, שהוגשה באחרונה, לקבל עוד ארכה לפינוי ההתנחלויות עמונה וגבעת אסף.

היה אפשר לצפות, שהשופטים יעיפו את הבקשה החצופה לכל הרוחות ויצוו על נציגי משרד הביטחון לבצע, לאלתר, את הפינוי. אבל זה לא יקרה. יש להניח כי שופטי בג"ץ ייענו לבסוף לבקשה, והשרץ יוכשר. ואם בעבר, בהעדר דין ודיין, היתה הסיסמה "דונם פה ודונם שם", הסיסמה היום היא "ארכה פה וארכה שם", וחותמת ההכשר בוא תבוא. הסיפור הזה מתגלגל כבר עשרות שנים. וכך, בברכת בג"ץ ובניגוד לחוקים הבינלאומיים העוסקים בשטח כבוש, קם לו המפעל המפלצתי של ההתנחלות, ובוזזי האדמות זוכים ללגיטימציה שאינה מביישת את הבלתי מתוקנות שבמדינות העולם.

לפני כמה שנים הכשיר בג"ץ הוצאה להורג של פלסטינים בלא משפט כשדחה את עתירת "הוועד הציבורי נגד עינויים", שביקש להפסיק את מדיניות החיסולים. בעתירה צוין, שמתוך 500 הרוגים בפעולות "החיסול הממוקד", 168 היו אזרחים חפים מפשע. השנה נשלחה הצעירה האמיצה ענת קם למאסר ממושך משום שחשפה מסמכים המראים לכאורה, שהצבא ביצע חיסול בניגוד להוראת בג"ץ.

קם משולה בעיני בכך לצעירה המושלכת לכלא מפני שהפריעה למנוחת השכנים כשצעקה כי רצח מתבצע לנגד עיניה.

ובאותו עניין, בג"ץ אישר בזמנו את סגירת עיתון "חדשות" משום שפירסם כי שר הביטחון מינה ועדה שתחקור את נסיבות המוות של שניים מחוטפי האוטובוס בקו 300 לאחר שהורדו ממנו. וכך הצעקה נשארת אילמת, בהוראת בית המשפט העליון.

בתחילת שנות ה-50 הורה בג"ץ להחזיר את עקורי אקרית וברעם לכפריהם. החלטה זו לא בוצעה מעולם, ובמקרה זה אפילו ארכות לא מבקשים. ומה עושה בג"ץ לנוכח סטירת הלחי הזאת? שותק. וגם הגורמים השפויים לכאורה בישראל שותקים. כי כל עוד השופטים מנקים את האורוות בחברה היהודית, הכל בסדר, גם אם חטא גדול נעשה במרחק של פסיעה.

בישראל אפשר להשפיל עד עפר את נשיא המדינה, אבל מתנחל היורה בערבים מתהלך חופשי; מדיחים ראש ממשלה, ובמקביל בג"ץ מכשיר את השתמטות הצבא מאיתור החייל שירה והרג את הילדה עביר עראמין בת העשר ליד בית ספרה. חוש הצדק פועל שעות נוספות, כל עוד מדובר בחברה היהודית פנימה. מהנעשה במקומות אחרים, חשוכים, מתעלמים.

הימין, למרות ההטבות שהוא מקבל, זועק חמס נגד מערכת המשפט ומסמן אותה כשמאלנית, וכך זוכה בעוד ועוד הטבות ובעוד ועוד מחילות. ואילו השמאל נזהר מלבקר את מערכת המשפט, ובכך מפסיד עוד ועוד; כי למי שומעים, אם לא לצעקנים והאלימים.

בערבית אומרים: "מי שהרגלת אותו לרכוב על גבך, בכל פעם שהוא רואה אותך הוא מרגיש עייף". דרך הכניעה מובילה לאבסורדים, שרק הימין הקיצוני בישראל יכול לברוא. ועכשיו להקת הזאבים רוצה עוד: להפוך את בג"ץ לסניף של "ישראל ביתנו".

Read this article in English: The price of surrender

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ