פיקוד העורף של נתניהו

ניבה לניר
ניבה לניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הזיכרון הקצר של הציבור הוא הידיד של הפוליטיקאי. השיטוט בגוגל, לעומת זאת, עלול להתגלות כאויבו. ערב הבחירות לכנסת ה-18 פעלו רבים להגן על מערכת המשפט ובית המשפט העליון מפני שר המשפטים אז, פרופ' דניאל פרידמן. שניים מראשי המאבק נגדו היו בני בגין ודן מרידור. שניהם, מתפטרי-ניצולי ממשלת בנימין נתניהו הראשונה, התייצבו לימין נתניהו במערכת הבחירות ב-2009 ופעלו לשובו לראשות הממשלה. תמיכתם המחודשת גובתה בהשערות בדבר יכולתו להשתנות, אך עניינים אחרים העסיקו אותם יותר:

"המשימה הראשונה, העצומה, של שר המשפטים הבא תהיה לשקם את האמון בבית המשפט העליון ובמיוחד בשבתו כבג"ץ", אמר בגין בראיון לארי שביט ב-2009, והוסיף: "בית המשפט חייב להיות מצודה המרתיעה את הממשלה מלבצע פעולה המנוגדת לחוק או לצדק הטבעי. אם בית המשפט חלש, אין ביכולתו לעשות זאת ואין לדעת לאן דברים יגיעו. כבר ראינו כיצד מתקבלות כאן החלטות וכיצד נרמסות זכויות... לכן אני מבטיח לך ששר המשפטים מטעם הליכוד לא ינהג כפרידמן, והליכוד לא ינהג כקדימה. אם יש צורך בשינויים, נעשה אותם תוך הידברות עם בית המשפט ותיאום אתו" ("נסיך הגיאות והשפל", "הארץ", 2.1.09).

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

כעבור חודשיים קמה ממשלה בראשות נתניהו, והוא מינה את יעקב נאמן לשר המשפטים בלחץ של אביגדור ליברמן. פרידמן הגיב, כי נאמן "יהיה שר משפטים מצוין". בגין ומרידור שמרו על שתיקה. או אופטימיות. כשנשאל השר מרידור בראיון ל"הארץ" לפני שנתיים "מה הסיכוי שממשלת נתניהו תיזום צעדים להגבלת כוחו של בית המשפט העליון כפי שנתניהו ניסה לעשות בקדנציה קודמת?" השיב: "אני לא מאמין שדבר כזה יכול לקרות. אני חושב שהממשלה תשמור (על בית המשפט) ותגן עליו... ראש הממשלה נוהג במערכת אכיפת החוק כמו שצריך, בצורה הגונה ומכבדת" ("השמאל החדש", גידי וייץ, 28.10.09).

בינתיים מתגבשת בכנסת חזית חרד"לית-ימנית רחבה, ופעילות של עשרות ח"כים ממצבת את דיוקן בית המחוקקים הישראלי כפרלמנטריזם חזירי. השר נאמן מצדו מבטיח להנחיל לאזרחי ישראל את חוקי התורה ולהפוך את ההלכה למשפט המחייב במדינה (כפי שאמר בכנס דיינים ורבנים בדצמבר 2009). ואילו השרים בגין ומרידור שומרים על שתיקה, או אופטימיות; אולי כי היה זה מרידור שאמר "אני מרוצה מהדרך שבה הדברים מתנהלים היום. אני מניח שכולנו למדנו את לקחינו. בזה אדם נבחן: ביכולת להשתנות וללמוד לקחים" ("הארץ", שם).

אירועי הימים האחרונים מציבים סימן שאלה בקשר ליכולת של מרידור ובגין דווקא ללמוד לקח. נאמן שועט קדימה בדרכו לשינוי מערכת המשפט, ונראה כמי שאיש אינו מעניין אותו. נתניהו שיכלל את מדיניות האי התערבות למדרגת אמנות פוליטית, ולמד, בצדק מבחינתו, לסמוך על בגין ומרידור שלא יטרידוהו יתר על המידה. וגם אם ירטנו פה ושם, ימשיכו לכהן בפיקוד העורף שלו, לצד ליברמן ואהוד ברק.

"צריך להציל את ישראל מקסמי השווא המסוכנים של נתניהו, שכל שבוע מוריד אותנו מדרגה אחר מדרגה וכל שבוע נדמה לנו שהגענו לאחרונה, ולאחר מכן אנחנו מתבדים. יש יותר נמוך", אמר מרידור ב-1997, לאחר פרישתו מממשלת נתניהו הראשונה. ועכשיו מה?

Read this article in English: How low can they go?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ