לעלות או לרדת

זאב אברהמי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זאב אברהמי

לא מזמן ביליתי עם מאיה בת השלוש בגן משחקים בברלין. היינו על הקרוסלה ודיברנו עברית, כששתי ילדות בנות חמש הודיעו למאיה: "את לא יכולה לשחק פה". מאיה שאלה למה. "כי את לא גרמנייה", הן הסבירו. "אני כן", מאיה התעקשה. "את לא", הן השיבו, "את לא מדברת גרמנית".

בניית החומה בין ישראל לגדה המערבית יכולה להירשם בדפי ההיסטוריה כנקודה מכרעת בתולדות המדינה. ברגע שהסתירו בבטון את העוולות שם והורידו מתפריט בתי הקפה את תעריף הביטחון, התפנה למנהיגים הישראלים זמן להתעסק באויב האמיתי - אנשי זכויות האדם מבפנים.

החקיקה החדשה, השימוש בשיטה הדמוקרטית כדי להרוס את עקרונות הדמוקרטיה, מצריך התרסה אמיתית מצד הציבור המותקף, המיעוט הזניח. אם תרצו, תנועה ציונית חדשה, מהפכנית, רברסית. לא מדובר במצוקת דיור, או בפערים כלכליים, אלא ברגע שבו אזרחים יכולים וצריכים לשאול את עצמם: מה עשינו כשזה קרה?

ההתקפה הלא מרוסנת על אושיות הדמוקרטיה הישראלית דורשת מתקפת-נגד: או שעולים על הגדרות, על החומה, על בניין הממשלה, והופכים את ישראל למקום שכיכר תחריר תיראה כמו מנזר בודהיסטי לעומתו - או שיורדים.

לעלות או לרדת. לרדת ולחיות כמהגר, כפליט, כמיעוט. לחיות עם הזיהוי המחורבן הזה מתוך ידיעה שזה היה הדבר הנכון לעשות. לרדת ולהבין את החיים היהודיים בניכר, לא את המוות שמטופטף אלינו מגיל אפס. להבין כמה ההקבלה בין יהדות לאלון מורה או תקוע היא לא רק מופרכת, אלא לועגת ומבטלת את חיי היהודים לפני הקמת ישראל. או שעולים (על המתרסים) או שיורדים (מהארץ). אחרת תצטרכו לענות יום אחד לעצמכם ולילדים שלכם על השאלה מה עשיתם כשהפשיזם הרים את עיניו כאן וסירב להשפיל את מבטו.

אתמול מאיה אמרה שהיא לא רוצה אבא ישראלי. אמא שלה שאלה למה. "כי הוא אחר", מאיה ענתה. אבל אחר זה טוב, אמא שלה אמרה, ומאיה התעקשה שהיא לא רוצה אחר, היא רוצה אבא שמדבר גרמנית, כמו כולם.

זה לא קל, העניין הזה של הירידה. זה לא נעשה יותר קל כשאתה מבין שעשית את הבחירה הנכונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ