הבחירה של מצרים

אלי פודה ולימור לביא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי פודה ולימור לביא

הבחירות למועצת העם המצרית, שהסבב הראשון שלהן נפתח הבוקר, נערכות בשיאו של מאבק פוליטי, שגלש להתנגשויות אלימות בין כוחות הצבא למפגינים וגבה את חייהם של עשרות. זה חודשים מתנהל מאבק בין הכוחות השונים - הצבא, האחים המוסלמים, הסלפים, הליברלים וצעירי הכיכר - על כללי המשחק ועיצוב דמותה של מצרים בעידן שאחרי חוסני מובארק.

חשיבותן של תוצאות הבחירות לפרלמנט נובעת מהסמכות שתוענק לו להרכיב את הוועדה שתנסח את קווי היסוד של המדינה במסגרת החוקה החדשה ותגדיר, בין היתר, את מעמד הצבא והדת - שתי הסוגיות הבוערות במצרים, תרתי משמע.

הבוחר ישלשל שני פתקים לקלפי: באחד יבחר במועמד מתוך נציגי אזור הבחירה שלו, המתחרים כמועמדים עצמאיים על 166 מושבים, שהם שליש ממועצת העם. הפתק השני יקבע מי יישב ב-332 המושבים הנותרים, עליהם מתחרות מפלגות בודדות או רשימות משותפות לכמה מפלגות, שקמו ברובן לאחר המהפכה.

ניתן להעריך, כי למחנה האיסלאמי צפויים הישגים מרשימים. במיוחד ל"מפלגת החירות והצדק" של האחים המוסלמים, שמתמודדת על יותר ממחצית ממושבי הפרלמנט ברשימות אישיות ובמסגרת "הברית הדמוקרטית למען מצרים"; ברית שיש בה מפלגות מזרמים שונים, אך האחים הם 70% בה.

המפלגות הדתיות הרדיקליות (הסלפים) הקימו ברית מתחרה, המתנגדת לכינון מדינה חילונית ודוגלת בהשלטת חוקי השריעה. מפלגות איסלאמיות אחרות, הרצות בנפרד, דוגמת מפלגת אל-ווסט (האמצע), שהתפצלה מהאחים בשנות ה-90, ינסו לנגוס בקולותיהם.

המחנה הנגדי מפולג ואין לו מכנה משותף. יש שיכנו אותו "חילוני" או "ליברלי", אולם הגדרה זו אינה מקובלת על רוב חבריו. מחנה זה כולל עשרות מפלגות שקמו זה עתה, מרביתן בעלות סדר יום אזרחי, נטולות ניסיון, מימון והנהגה כריזמטית.

הצלחה יחסית צפויה למפלגת ה"וופד" הוותיקה, אך דימויה נפגע לאחר שכללה ברשימתה כמה מאנשי מובארק לשעבר. בניסיון לבלום את האיסלאמיסטים הוקמו "ברית הסיעה המצרית" ו"ברית המהפכה נמשכת", המזוהות עם קואליציות הצעירים, השמאל והמיעוט הקופטי, ומשמשות גג למפלגות, ארגוני חברה אזרחית ואיגודים מקצועיים. קשה לאמוד את בסיס התמיכה שלהן.

תהליך הבחירות שמתחיל היום יסתיים רק במארס 2012. לנוכח ההצלחה של מפלגת "נהדה" האיסלאמית שקיבלה 41% בתוניסיה, הנתפשת כמדינה חילונית ומערבית, יש לשער כי המחנה האיסלאמיסטי במצרים יזכה בנתח לא פחות קטן, ואולי אף גדול יותר.

מכל מקום, ברור כי בניגוד לפרלמנטים קודמים, שלא שיקפו את יחסי הכוחות האמיתיים בחברה, תוצאות הבחירות הפעם יאפשרו לאלמנטים האיסלאמיים לקדם את סדר היום שלהם. עם סיום הבחירות לפרלמנט, ייערכו הכוחות לבחירות לנשיאות. המאבק על דמותה של מצרים רחוק מסיום.

ישראל צריכה להביט על האירועים במצרים בעניין ובדאגה, אך לא בפאניקה. ביטול הסכם השלום אינו עומד כעת על הפרק. המצע של האחים המוסלמים מדבר על "עיון מחודש" בהסכמים שמצרים חתמה. ניסוח מעורפל זה מאפשר תמרון בעמדות ביחס לשלום עם ישראל.

עם זאת, כל מי שינהל את השלטון במצרים יהיה חייב להביא בחשבון את האינטרסים הפוליטיים והכלכליים שלה. ביטול השלום עלול לגרור אובדן של הסיוע האמריקאי בסך יותר משני מיליארד דולר בשנה, ואובדן הכנסות בתיירות והשקעות כתוצאה מהידרדרות המצב הביטחוני. במצב הכלכלי הרעוע שבו נמצאת מצרים כיום, החלטה כזאת תהיה לא פחות מאשר איוולת.

פרופ' פודה מלמד בחוג ללימודי האיסלאם והמזרח התיכון באוניברסיטה העברית בירושלים. לימור לביא היא דוקטורנטית בחוג וראש דסק מצרים במכון ממר"י

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ