החרד"לים צודקים

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

החרד"לים והחרדים פורעים מהחברה הישראלית את שטר החוב שלהם. מרירותם על החברה החילונית-לאומנית כפוית הטובה היא בהחלט במקום. כי מהו הוויתור על שירת נשים לעומת הקו הישיר לאלוהים שהם מציעים לנו? ומהן פרסומות על טהרת הגברים לעומת הצ'ק הפתוח שנתן לכולנו אלוהים להיות עם האדונים בארץ השלמה והמובטחת?

החרד"ליות והחרדיות מכרו בהקפה שלושה נכסים לישראל מחללת השבת וחובבת הנוף הקסום נטול-הערבים של קיבוצי הגליל ומאחזי בנימין. אלו הנכסים שמאפשרים לישראל לחיות בשאננות מעבר להיסטוריה שהיתה ולהיסטוריה שמתהווה - כגטו מוזהב ומזוין, שלוחה בת-טיפוחים של המערב הנוצרי "המפותח" ו"התרבותי" במזרח המוסלמי.

יכולנו לדבוק בהסברים ההיסטוריים החילוניים להתקבצותנו בארץ זו (לשם קיצור: "הפתרון הסופי" של אותו מערב נוצרי ומפותח, שגם גירש אותנו מארצות התפוצה). או אז היינו מחויבים גם לתובנות ולערכים הומניים וארציים מאוד שגיבשו המאבקים נגד כל דיכוי ורדיפה אתנית. אבל ההסבר ההיסטורי גם היה מחייב אותנו להודות בדמיון ובקרבה בינינו לתנועות קולוניאליסטיות אחרות, ולהבין שמה שהיה אפשרי במאה ה-18 וה-19 בארה"ב ובאוסטרליה אינו אפשרי כאן ועכשיו.

כדי לברוח מהסתירות שיצרה ההיסטוריה ומלקחיה, בחרנו לקנות את ההסבר המטא-היסטורי לנוכחותנו המבוצרת והמחומשת פה. לא פחות ולא יותר מהבטחת אלוהים לאברהם, שכולנו צאצאיו הישירים. הבטחה זו היא שמתירה לנו, לדעתנו, לעשות ככל העולה על רוחנו לעם שחי פה, יליד הארץ הזאת: לגרש, לרכז, לבתר, לחסום, לרושש, לייבש, להפציץ, לעקור, לנשל.

אותה הבטחה אלוהית מעניקה לכל יהודי בעולם, גם זה שמעולם לא דרכה רגלו בישראל, יותר זכויות בארץ הזו מאשר לכל פלסטיני שנולד בה. הארץ נשלטת על ידי מדינה, שמסרבת להיות מדינת אזרחיה וחושבת רק על אזרחים פוטנציאליים מהגולה. ספירת ראשים אתנית היא טבע שני למדינה. לכן החרד"לים והחרדים יודעים היטב שהנכס השני שהם מוכרים לה לא יסולא בפז: קצב הריבוי הטבעי שלהם.

מנקודת ראות חרדית, קצב ההתרבות שלהם עולה על כל שירות צבאי ותשלום מסים. ואילו אצל החרד"לים הוא מלווה בנכס שלישי למכירה: ששון אלי קרב וסולם הדרגות הצבאיות וגם נכונות למות-בעד-ארצנו - שנמצאת בסימן ירידה יחסית בקבוצות האחרות. במדינה שבעשרים השנים האחרונות עשתה כל שביכולתה כדי להחמיץ את האפשרות לשלום, הלהיטות הצבאית היא נכס חיוני. במיוחד בצל העובדה שחיי שכנות הוגנים באזור נראים עכשיו בלתי מושגים יותר מאי פעם.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו אליכם את מיטב הידיעות והפרשנויות של הארץ

החרד"לים והחרדים ראו שרוב הציבור היהודי בישראל קונה בשקיקה את נכסיהם הבלתי מתכלים, ועכשיו הם ממשיכים בדרכם בעקביות. החרד"לים והחרדים פשוט חותרים לשלמות. הבטחת אלוהים עם חוקי הכשרות. חיילים בלוחמה הדמוגרפית תמורת אי עירוב נשים וגברים בצבא.

הבעיה היא, אם כך, אינה במוכרים אלא בקונים. החילונים שמעודדים ו/או מאפשרים גירוש אנשים בשייח ג'ראח ובסילוואן, באל עראקיב ובצפת - שלא יתלוננו כשמחר יידרשו תיאטראות ואולמי קונצרטים להכשיר עזרת נשים. המבלים בשבתות, שאינם יוצאים להגן על רועים וחקלאים מפני סלפיסטים חובשי כיפות, שלא יתפלאו שמחרתיים הפונדמנטליזם היהודי יחדור להם לחדר המיטות.

Read this article in English: The Zionist ultra-Orthodox are cashing in their I.O.U.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ