יתרונות הפטפוט

אבנר כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבנר כהן

התקף הדברת של שר הביטחון, אהוד ברק, בכל הנוגע לגרעין האיראני, עשה חסד כפול עם הדרישה לקיים דיון ציבורי אמיתי בנושא. כמעשה בלעם, ברק לכאורה גינה את הפטפטת, אך פטפטנותו שלו המחישה את החובה לקיים דיון כזה.

באחת מהתבטאויותיו "חשף" ברק את הערכתו שאם תתרחש מלחמה עם איראן שיעור החללים הישראלים לא יעלה, במקרה הגרוע מכל, על 500. אלו שמפזרים קביעות חסרות אחריות על אלפי חללים, הוא הוסיף, אינם יודעים את שפיהם שח. ישראל היא המדינה החזקה באזור, והיא תישאר כזו בעתיד הנראה לעין, וזו הפקרות ותבוסתנות מצד אנשי ביטחון בעבר להפחיד כך את הציבור.

קביעתו של ברק בדבר שיעור הקורבנות במלחמה עתידית עם איראן נאמרה דקות ספורות לאחר שהוא עצמו התלונן על רדידותו של השיח הציבורי בנושא האיראני. הפוסל במומו פוסל. קשה לחשוב על אמירה יותר רדודה, יותר חסרת אחריות, יותר מטופשת ויותר חסרת ביסוס מקביעתו המוסמכת כביכול של מר ביטחון.

כל מי שמבין משהו בחקר ביצועים יודע שתוצאות המחקר נגזרות מההנחות שמזינות אותו. גם המבריק שבחוקרים אינו מסוגל לדעת בדיוק מה איכותו של המודיעין בנושא איראן, כמה מוצלחת תהיה תקיפה ישראלית, במשך כמה זמן האיראנים ועושי דברם יהיו נכונים להילחם, מה תהא תגובת הציבור הישראלי לטילים הנופלים עליו, מה תהא תגובת העולם, ועוד כהנה וכהנה.

אלה הם נעלמים שאיש לא יכול לחזותם. אפשר לדעת מתי יורים את הכדור הראשון, אי אפשר לדעת איך ומתי התבערה תכובה. מלחמת העולם הראשונה, שגרמניה יזמה, לא נמשכה כמה שבועות, כפי שיוזמיה ציפו, אלא ארבע שנים פלוס עם יותר מתשעה מיליון קורבנות. מלחמת איראן-עיראק נפתחה על ידי סדאם חוסיין, שציפה לניצחון מהיר, נמשכה כשמונה שנים והסתיימה בתבוסתו.

התבטאות שנייה של ברק, שהמחישה את הצורך בדיון נוקב ואמיתי בנושא איראן, נרשמה כמה ימים לאחר מכן. בראיון שנתן לטלוויזיה הציבורית האמריקאית, שבארץ זכה לתשומת לב בשל הפיקנטיות שבו (שר הביטחון מדבר על הפצצה הישראלית "לכאורה", ובכך עושה את העמימות לגרוטסקית עוד יותר משהיתה), הוא פירט מדוע ישראל אינה יכולה לחיות עם איראן גרעינית: ייווצר בהכרח מזרח תיכון חדש, מסוכן הרבה יותר מזה שהיכרנו; איראן גרעינית תיצור בהכרח גל של גרעון אזורי, החל בסעודיה, עבור במצרים וכלה בטורקיה.

אכן, חזון אפוקליפטי כזה, אם באמת יש קשר בינו לבין המציאות, דורש נחישות לאומית, כולל נכונות למלחמה כוללת. אבל חזון ברק, לא רק שהגשמתו אינה סבירה בטווח הקרוב - סנקציות, בידוד, היערכות צבאית, מטריית הרתעה אמריקאית, טריקים מלוכלכים, וכו' לא יאפשרו לאיראן לאמץ את המסלול הגרעיני הגלוי - אלא שדווקא מהלומה צבאית על איראן היא שכנראה תגשים אותו.

פעולה צבאית תחייב את איראן לנטוש את האמנה הגרעינית, ללכת למסלול של פיתוח גרעיני מואץ, והחשוב מכל - תיצור איראן גרעינית מוצהרת, כדוגמת פקיסטאן. אם כיום טהראן מנווטת את דרכה בזהירות ובעמימות, מבלי שתהין לחצות את הסף הגרעיני, תקיפה ישראלית תשנה מהקצה לקצה את אופי פעילותה ותהיה בחזקת עשייה המגשימה את חזון האימים של ברק.

פעולה ישראלית עצמאית באיראן בעת הזאת היא גם בלתי רציונלית וגם מגלומנית. מלחמה נגד איראן חייבת להיות מלחמת אין ברירה. המצב הנוכחי אינו כזה. אנחנו עדיין רחוקים ממצב שמניעתו תחייב להעלות את האזור כולו באש. רק תהליך שלום מחודש, שיכלול גם דה-לגיטימציה של נשק גרעיני בכללותו, יוכל להסיר את האיום הגרעיני מהמזרח התיכון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ