תחושה של מלחמה קרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דומה שבעוד שתשומת הלב הגלובלית מתמקדת באירועי האביב הערבי ובתוכנית הגרעין האיראנית, רוחות המלחמה הקרה החלו לנשב שוב. בשבוע שעבר איים נשיא רוסיה דמיטרי מדוודב, שאם ארה"ב תגשים את תוכניתה להציב מערכת הגנה נגד טילים באירופה, ארצו תציב טילים בליסטיים שיכוונו אל מטרות אמריקאיות ביבשת. "רוסיה תציב מערכות לחימה התקפיות במערב ובדרום המדינה", הבהיר מדוודב בטלוויזיה הממלכתית, "כך שנוכל להבטיח את יכולתנו לחסל כל מרכיב של מערכת ההגנה האמריקאית נגד טילים באירופה". המדובר, הוסיף, בהצבת טילים מדגם איסקנדר במובלעת הרוסית הבלטית בקלינינגרד, על גבול פולין.

כל ההסברים של הממשל האמריקאי ושל צמרת נאט"ו, שמערכות ההגנה נגד טילים מיועדות להגן מפני איום הטילים האיראניים ולא הרוסיים, נופלים על אוזניים ערלות במוסקווה. הרוסים כועסים במיוחד על הכוונה להציב את מערכות ההגנה דווקא על אדמתן של מדינות מזרח אירופה, שהשתייכו בעבר לברית ורשה. על פי התכנון יוצבו מיירטים אמריקאיים ברומניה החל מ-2015 ובפולין החל מ-2018. "מערכות ההגנה שיוכלו ליירט טילים איראניים יוכלו ליירט גם טילים רוסיים, ולכן הן פוגעות בהרתעה הגרעינית שלנו מול המערב, מחסלות את המאזן האסטרטגי בינינו וחושפות אותנו למכה גרעינית אמריקאית", הסבירו בכירים בממשל הרוסי.

ממשל אובמה הציע מלכתחילה לרוסים להצטרף לתוכנית הצבת מערכות ההגנה והבטיח להם שקיפות מלאה. נאט"ו ניהלה עמם מו"מ על ההצטרפות, ובוועידת ליסבון לפני שנה אף הוסכם על שיתוף הפעולה. אך מאז נקלעו השיחות למבוי סתום, בשל סירובה של נאט"ו להעניק לרוסיה ערבויות משפטיות בכתב לכך שמערכות ההגנה אינן מכוונות נגד טיליה.

אמנם, אין להוציא מכלל אפשרות שהצהרותיו הלוחמניות של נשיא רוסיה הן חלק ממערכת הבחירות לפרלמנט הרוסי, שיתקיימו ביום ראשון הקרוב. אך אם מביאים בחשבון את העובדה שמדוודב נחשב למתון ופרו-מערבי בהרבה מולדימיר פוטין, העומד לרשת אותו בשנה הבאה, יש מקום לדאגה. מה גם שמדוודב לא הסתפק באיום להציב טילים התקפיים, אלא הבהיר שארצו תנטוש את ההסכם לצמצום הנשק הגרעיני (New START), שנחתם בין שתי המדינות - אם ארה"ב אכן תציב את מערכות הגנה באירופה.

New START, שנחתם על ידי נשיאי שתי המדינות באפריל בשנה שעברה, קובע כי כל אחת משתי המעצמות תצמצם, בתוך שבע שנים, את מאגר ראשי הנפץ האסטרטגיים שברשותה לחצי, והוא יעמוד על 1,550. כך נחלה בשבוע שעבר האסטרטגיה הגלובלית שמגבש ממשל אובמה מפלה נוספת, המצטרפת להסתבכות הנמשכת באפגניסטאן, לכישלון המאמצים להביא למשטר דמוקרטי יציב בעיראק, לחוסר היכולת להביא להסכם בין ישראל לפלסטינים, ולכישלון הניסיון לגייס את סין ורוסיה למאמץ לעצור את תוכנית הגרעין האיראנית.

הצד האירוני בפרשה הוא, שהמתיחות העלולה להחיות את אימי המלחמה הקרה מתעוררת סביב מערכות הגנה שיעילותן מוטלת בספק, ואשר קל למדי להביסן באמצעות טכנולוגיה פשוטה יחסית. דומה שאיומיו והצהרותיו של מדוודב הם הזדמנות טובה לקיים דיון מקצועי ומעמיק בארה"ב על יעילותה של מערכת ההגנה, ויותר מכך - על ההיגיון האסטרטגי שבהחלטה להציב מערכת הגנה כזאת מול איראן. אם ארה"ב, המעצמה הגדולה והחזקה בעולם, אינה יכולה להרתיע את איראן והיא נזקקת להגנה מול שיגורי טיליה, משהו לקוי מאוד בחשיבה האסטרטגית בוושינגטון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ