רק בדיקטטורה המשטר שולט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הצונאמי אכן הגיע - אמנם לא בספטמבר כי אם בנובמבר, ולא מידי הפלסטינים או האו"ם, כי אם מידי קבוצה קטנה של חברי כנסת מהימין הקיצוני, שחסרה להם הבנה נכונה באשר לתפקידו ומקומו של החוק במדינה דמוקרטית מתוקנת. הסכנה היא לא בהצעות החוק עצמן כי אם באידיאולוגיה, במגמה ובמטרה העומדות מאחוריהן.

האמת היא שקיימת מידה לא מבוטלת של הגזמה בהיסטריה שמעוררים חוגים ופרשנים באשר לעתידה של הדמוקרטיה בישראל ובאשר להשלכות של אותן הצעות חוק. לא כל חוק גרוע מהווה סכנה לדמוקרטיה ולא כל הצעת חוק היא פסולה. לא הרי הצעת חוק שבאה לפגוע בעצמאותו ואי-תלותו של בית המשפט העליון כהרי הצעת החוק הבאה להגדיל את העונש המרבי שבית משפט יכול להטיל בגין לשון הרע. אין דינה של הצעת חוק שבאה לשנות באופן שרירותי את הרכבה של הוועדה לבחירת שופטים כדינה של הצעת חוק שבאה להגביל את יכולתן של מדינות זרות, לרבות כאלו העוינות את ישראל והפועלות נגדה בכל פורום בינלאומי, להשפיע על השיח הציבורי בישראל.

יש הצעות חוק שאכן מקומן לא יכירן במדינה דמוקרטית ויש הצעות חוק שהן גרועות, מיותרות ובוודאי לא ליברליות, אך אי אפשר לומר שהן במהותן אנטי-דמוקרטיות. באשר לפגיעה בעצמאותו של בית המשפט העליון, אמר כבר ראש הממשלה דברים נחרצים וחד-משמעיים. לאמירה זו של בנימין נתניהו יש לא רק משמעות פוליטית (שהוא לא ייתן להצעת החוק לעבור), כי אם גם ערך חינוכי ועל כך הוא ראוי להערכה.

אולם, כאמור, הבעיה והסכנה הן בעיקרן באידיאולוגיה ובתפישה המעוותת העומדת מאחורי המבול של הצעות החוק הללו. אותם חברי כנסת אומרים בגלוי שהגיעה העת שהימין ישלוט. על פי הצהרותיהם, אין זה מספיק שהימין מרכיב ממשלה אלא שבזכות הרוב (הלא גדול) שיש להם בכנסת הם רוצים ליצור מצב שבו הימין ישלוט בכל מערכות החברה - וכאן טמונה הסכנה.

רק בדיקטטורה או במשטר רודני, המשטר שולט. ממשלות דמוקרטיות לא שולטות על אזרחיהן - ממשלה צריכה אכן למשול, היינו לנהל את ענייני המדינה, אבל לא לשלוט.

כשיש מהפכה במדינה לא דמוקרטית, משנים את החוקה ואת המנהיגים שמים בכלוב או מוציאים להורג. במדינה דמוקרטית אין מהפכות כי אם חילופי שלטון, וכאשר יש חילופי שלטון משנים את המדיניות אבל לא משנים סדרי בראשית ולא נוגעים בהסדרים החוקתיים המאזנים בין כל חלקי החברה. בארה"ב היו עשרות חילופי שלטון במשך 220 שנה, אבל מעמדו ודרך מינויו של בית המשפט העליון לא שונו כמלוא הנימה.

תוצאות הבחירות איפשרו למפלגות הימין להרכיב ממשלה. זכותה של ממשלה זו להחליט אם להעביר כספים לרשות הפלסטינית, אם לתקוף באיראן, או לקבוע סדר עדיפויות בתחום החברתי-כלכלי. אבל אין לה זכות לשלוט על מערכת המשפט, על התקשורת ועל החברה האזרחית - וזו בדיוק מטרתם המוצהרת, הפסולה והמסוכנת של אותם חברי כנסת.

אני מאמין לנתניהו שהוא אכן דמוקרט. המבחן שלו הוא בנכונותו לעמוד בנחישות מול הגל העכור של ה"רוצים לשלוט".

Read this article in English: Dictatorship is when the regime rules

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ