נשים, נשים, נשים

קרני אלדד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרני אלדד

האיסור לשמוע אשה שרה - שנגזר מדברי הגמרא "קול באשה ערווה" - מחלחל עמוק. פעם הוא היה איסור נידח, שלא נגע לחברה ה"סרוגה". כל כך הוא מוטל בספק, עד שרבנים רבים מתירים לשמוע אשה שרה בסייגים מסוימים: מלים לא בוטות, סגנון מוסיקלי לא פתייני, לבוש צנוע. אבל היום, יישובים מסוימים סירבו להזמין אותי להופיע מול נשים בלבד, כי הם "שמעו שאני מופיעה גם לפני קהל מעורב".

מה שמקומם פה כל כך הן הנשים. אפשר היה לצפות שימרדו, שיתנגדו לדריסתן. אך הן ממובילות ההקצנה. אנחנו נמצאים במקצה שבו כל אחד רוצה להחמיר יותר משכנו. הדתיים הלאומיים פוזלים הצדה, רואים את החרדים ומקצינים לכיוונם. גם בציבור החילוני יש זליגה לכיוון הזה, מתוך "התחשבות". יש כבר אירועים חילוניים שמארגניהם נמנעים מהזמנת זמרות, כי אולי יהיו שם גברים שזה יפריע להם.

אני בטוחה שרוב הציבור הדתי מבין שעל האיסור הזה לעבור מן העולם. הסאבטקסט של "קול באשה ערווה" אומר: לאשה יש כוח מכלה. עדיף שהיא תישאר בבית ותשתוק. האם הגברים באמת רופסים עד כדי כך שאפילו לשמע קול של אשה יפרקו את ביתם?

איפה הרבנים שיעצרו את ההידרדרות? איפה הרב האמיץ שבלבו יראת שמים ולא יראת רבנים, שיראה את מצוקתן של הנשים הדחוסות באחוריו של האוטובוס, שנאסר עליהן לעלות לבמה כדי לקבל פרס ממשרד הבריאות ולהביע עצמן בשירה או בדיבור?

ואם לא הרבנים, אז שתהיה זאת החלטת ממשלה. מהיום - אפליה מתקנת. בכל אירועי משרדי הממשלה, הצבא, המשטרה, בעת הרמת כוסית בביטוח הלאומי, בטקס הסרת הלוט - תמיד ישירו נשים. בכל המעליות במס ההכנסה, בכל הודעות ההמתנה בטלפונים - נשים. רק נשים. מי שרוצה למדר עצמו - מוזמן. כך גם תוחזר הפרנסה לנשים שמאבדות אותה בשל ההקצנה המטורפת, וחשוב מכך: תיקבע נורמה. המעוות לא ישלוט בחיינו יותר.

הקדוש ברוך הוא הוא היוצר האולטימטיבי. כשאנחנו יוצרים, אנחנו מחקים את עבודת הבורא. האמנים הם ממשיכיו של אלוהים, ביוצרם יש מאין. כליאה של הכוח הזה, והניסיון להפוך את האלוהי שבי לטמא, הם כפירה בעיקר. לא אתן לכך יד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ