האחים המוסלמים והאחים היהודים

ארי שביט
ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארי שביט
ארי שביט

עשרה חודשים אחרי שההתקוממות הערבית הגדולה החלה, התמונה ברורה: אללה ניצח. נעלמו נערי הגוגל. נעלמו האינטלקטואלים הליברלים. נעלמו אלה שהבטיחו לנו שוויון, אחווה וחירות.

לא את המהפכה האמריקאית של 1776 קיבלנו ולא את המהפכה הצרפתית של 1789. אפילו לא את מהפכת הקטיפה המזרח אירופית של 1989. המהפכה הערבית של 2011 היא מהפכה דתית. הכוח שמחליף את הדיקטטורות החילוניות של הקצונה הערבית המושחתת הוא האיסלאם. אין באופק מרטין לותר קינג, ולא מהטמה גנדי ולא ואצלב האוול. התוצאה של החלטת הנשיא ברק אובמה לתקוע סכין בגב של הנשיא חוסני מובארק היא אחת ויחידה: הוצאת הג'יני הדתי מהבקבוק המזרח תיכוני. תחת חסות המערב השוקע, אללה חוזר. אללה שולט. אללה יוסתור.

אבל אללה לא לבד: גם אדוני צבאות חוזר. הוא חוזר בהעדפה של כיתת יורים על שירת נשים. הוא חוזר באיסור של הצגה בפרהסיה של תצלומי נשים, בהפרדה בין זכר לנקבה בכל מקום ציבורי. קנאי אלוהים יהודים יוצאים כעת להתקפה חזיתית על המיעוט ועל היחיד ועל זכויות האדם. הם צרים על בית המשפט העליון ועל העיתונות החופשית ועל החברה הפתוחה.

פרץ חסר תקדים של גזענות כלפי ערבים ושנאה כלפי חילונים ודיכוי של נשים מאיים להפוך את ישראל הנאורה לישראל החשוכה. בשעה שמתלבטים כאן אם על ישראל להפציץ את איראן, יש המנסים להפוך את ישראל לאיראן. את מה שהאחים המוסלמים מחוללים בתוניסיה ובלוב ובמצרים ובירדן ובסוריה, האחים היהודים מבקשים לחולל במדינת היהודים. בזמן שהמודרנה הערבית קורסת, המודרנה הישראלית נסדקת. אלוהים חוזר. אלוהים רושף. אלוהים אדירים.

לא צריך להיסחף: יש הבדל תהומי בין שתי התופעות. בעולם הערבי מדובר בתופעת רוב, במדינת ישראל מדובר בתופעת מיעוט. בעולם הערבי הקנאות תופסת את השלטון, בישראל הקנאות מכרסמת בשולי השלטון.

בניגוד לערבים, הישראלים הם אזרחים של דמוקרטיה ליברלית, אשר עדיין מכבדת את זכויותיהם וחירויותיהם. ואולם יש גם מן המשותף לשתי התופעות. שכן גם העולם הערבי וגם העם היהודי לא עברו את מהפכת החילון המסודרת שעברה אירופה הנוצרית. גם בארצות ערב וגם בישראל לא נעשתה הפרדה של ממש בין דת למדינה. גם המסגד וגם בית הכנסת לא הורחקו מהפוליטיקה. לכן גם בזהות הערבית וגם בזהות היהודית נותר מרכיב דתי עמוק.

זאת הסיבה לכך שכאשר הלאומיות הערבית החילונית קורסת - התגובה היא שיבה לאללה. כשהלאומיות היהודית החילונית מתפוררת - התגובה היא שיבה לאדוני צבאות. גם הערבים וגם הישראלים חוזרים אל עבר אפל שממנו ניסו לברוח.

לחצו לייק לקבלת כל החדשות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בנימין נתניהו, גדעון סער, יובל שטייניץ וצבי האוזר אמורים להבין את המתרחש. הם אמורים להבין שהם משחקים באש. הדרך היחידה שבה ישראל יכולה להתמודד עם הנחשול האיסלאמי העומד לעלות עליה היא דרך הנאורות. רק אם נהיה מדינת קידמה, נוכל להגן על עצמנו. לכן הסוס הטרויאני שבתוכנו איננו השמאל, אלא הפונדמנטליזם הדתי. ואולם הממשלה הלאומית לכאורה, היא שפותחת את השערים לפני הסוס הטרויאני. הממשלה הלאומית לכאורה היא שמחלישה את ישראל ומערערת את יסודות קיומה.

הגיע הזמן שהימין החילוני יבין: אם ישראל תיהפך לישראן, לא יהיה לה שום סיכוי. היא תתפרק מבפנים ותיבלע בחשיכה הדתית האזורית. הדרך היחידה לקיים את המפעל הציוני היא לחזור אל ערכי היסוד שלו: קידמה, קידמה, קידמה. ואולם כדי לעשות זאת יש לשנות מן היסוד את המפה הפוליטית. יש להתגבר על משקעי העבר וקטטות העבר ולפעול במשותף. אל מול אללה ואל מול אדוני צבאות חובה לאחד את הציונים הנאורים.

Read this article in English: Facing Allah

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ