דיאטה ממשלתית לעשירים בלבד

נרי ליבנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נרי ליבנה

לאור העובדה שהקדשתי את גופי למדע של מניעת ההשמנה במשך כל שנותי מאז מלאו לי שתים-עשרה שנים, חשתי הקלה כשנודע לי שנמצאה לי סוף סוף שותפה למאבק - ממשלת ישראל כולה. אודה ולא אבוש, טרם קצרתי הצלחה במציאת הפתרון לבעיית ההשמנה, ואילו הדיאטה שאני שוקדת על פיתוחה, הכוללת פחמימות ושומנים בלא הגבלה, לא הוכיחה את עצמה עדיין עד כדי כך שאעז לסכן בה את חייהם של עכברי מעבדה.

שמחתי, אלא שאז קראתי את פרטי התוכנית הבין משרדית, שממשלתנו מתכוונת להקדיש לה 265 מיליון שקל במשך ארבע שנים.

הממשלה ממליצה בדאגה על איסור ייצור וייבוא של מזונות המכילים שומן טראנס. יש בכך היגיון מסוג ההיגיון המופלא שהיה גם למרי אנטואנט כשאמרה "אם אין לחם, יאכלו עוגות". כי מה יאכלו המוני בית ישראל במקום מזונות הג'אנק האסורים? ירקות? פירות? בשר רזה כגון עוף, או פילה בקר? דגים? מוצרי חלב דלי שומן? כל אלה הרי יקרים הרבה יותר.

עיון בפרטי התוכנית מוכיח, שהממשלה מתכוונת להוציא 265 מיליון שקל על דאגה לעשירים. מי שביכולתם להעסיק עובדים ולזמן אותם לישיבות יקבלו ניכוי מס על הגשת פירות וירקות במקום בורקס; מי שיש להם כסף להירשם למכון כושר לא יידרשו עוד להצטייד באישור רפואי; מי שפוקדים מסעדות בקביעות יוכלו, בעזרת תקצוב בין משרדי, לקרוא בתפריט המסעדה מהו הערך הקלורי של המנות שהם אוכלים. נראה שרק מטעמי כשרות לא החליטה הוועדה הבין משרדית להמליץ על דיאטה של שרימפס (70 קלוריות בלבד למאה גרם) וירקות ירוקים בלבד (ניסיתי, יעיל מאוד).

פרט לעובדה, שכמו המלצות למלחמה בהשמנה ההמלצות האלה הן חסרות שחר - כי הרי איש אינו מכוון אקדח טעון ומאלץ לצרוך מזונות משמינים - נראה שהן מיועדות כנראה לפתרון בעיית ההשמנה של חברי הממשלה עצמם. הם יאכלו ירקות ופירות בישיבות הממשלה, ואילו כחמישית מתושבי ישראל ימשיכו לסבול ממה שנקרא בדו"ח האחרון של הביטוח הלאומי "חוסר ביטחון תזונתי"; כלומר, רעב.

אחרים, 30% על פי הדו"ח, אף כי נפשם חושקת לפעמים בעגבנייה (שבעה שקלים לקילוגרם), הם נאלצים לאכול רק אוכל זול מאוד ומשמין, המורכב ברובו מפחמימות - קמח לבן חסר סיבים תזונתיים, אורז לבן ושומן, לפעמים טראנס (כמו הדיאטה הנוכחית שלי), כדי שיוכלו לשלם את חשבון החשמל, הארנונה והמים ואת שכר הדירה.

אותם אנשים שאינם מוטרדים מהשאלה אם יידרשו להביא אישור רפואי לחדר הכושר, מפני שאין להם כסף לממן את המנוי, וברוב המקרים גם לא כסף לממן את התרופות שאורח החיים שלהם, ההופך אותם לחולים, מאלץ אותם לצרוך.

אולי היה עדיף שחברי הממשלה ואנשי הוועדה הבין משרדית היו מנסים, עם משפחותיהם, להתקיים במשך שבוע משכר מינימום או מקצבאות הביטוח הלאומי - ואז היו מבינים את המופרכות, שלא לומר החוצפה והניתוק מהמציאות, של ההמלצות שלהם. אולי, על בטן ריקה, הם היו מבינים סוף סוף שלשליש מהעם הבעיה האמיתית היא לא אורח החיים, אלא ההישארות בחיים, וכי את אותם 265 מיליון שקל דחוף יותר להשקיע בפתרון הבעיה הזאת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ