מהקומה ה-31 במגדלי אקירוב

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

יוון, איטליה, אירלנד, ספרד ופורטוגל שקועות עמוק בבוץ. המשבר הכלכלי, המיתון העמוק ושיעורי האבטלה הגבוהים גורמים לסבל, להפגנות קשות ולנפילת ראשי ממשלה. מדינות אלה מחפשות בנרות מומחה כלכלי בעל מוניטין, שיוציא אותן מהבור שנפלו אליו. אז לי יש הצעה: קחו את אהוד ברק. הוא יודע בדיוק מה צריך לעשות כדי לחלץ אתכם מהבוץ. את המרשם שלו הוא כבר הציע לנו, אז מדוע שנהיה אנוכיים ונשמור את כל החוכמה לעצמנו?

המרשם של ברק קל ופשוט: בזבזו מיליארדים, הוציאו יותר, הגדילו את הוצאות הממשלה, הרחיבו את הגירעון, והכלכלה תפרח ותצמח. אבל האירופים הטיפשים מתקשים להבין. הם נוקטים דרך הפוכה מזו שממליץ הכלכלן ברק. הם מקצצים בתקציב בחדות, מפחיתים את ההוצאות בתחומי הרווחה, הבריאות, ההשקעות והביטחון, מורידים שכר במגזר הציבורי, מפטרים עובדים בעיריות ובממשלה, ואפילו מעזים להעלות את גיל הפרישה לפנסיה.

מה קורה להם? הם איבדו את הראש? מדוע הם לא מקשיבים לתורה הכלכלית החדשה של ברק? הם לא יודעים שהרבה יותר פופולרי להגדיל את ההוצאות מאשר לקצץ?

אז נכון שנשיא הבנק המרכזי של אירופה, ז'אן-קלוד טרישה, אמר שצריך להוריד במהירות את הוצאות הממשלה, לצמצם גירעונות ולבצע רפורמות וגם הפרטות. אבל מי הוא לעומת ברק. מה הוא מבין? ונכון גם שנגיד בנק ישראל סטנלי פישר, שהוא גם פרופסור לכלכלה וגם בעל ניסיון בינלאומי עצום בתחום, אמר ש"חשוב לשמור על מסגרת התקציב ואין להגדיל הוצאות, כי פופוליזם הורג מדינות". אבל מיהו פישר לעומת ברק? פישר בכלל שירת בצה"ל?

כנראה שברק באמת מבין בכלכלה. עובדה, הוא נולד בקיבוץ, אבל עכשיו מתגורר במגדלי אקירוב בקומה ה-31, בדירה ששוויה כ-20 מיליון שקל. ועובדה גם שהוא עובד ציבור, אך בכל זאת הצליח להתגורר בסוויטה מלכותית ב"אינטר-קונטיננטל" בפאריס בעלות של 20 אלף שקל ללילה, שמשלמי המסים שילמו. הבעיה היא שלברק יש עור כל כך עבה, עד ששום דברי היגיון לא חודרים דרכו. לכן הוא מסוגל להמשיך להפיץ את דבר האיוולת על הגדלת הגירעון ב-7 מיליארד שקל בשנה, כדרך לפתרון כל בעיות הביטחון והחברה.

הנושא החברתי כל כך חשוב לברק, עד שהוא מוכן להסתפק ב-3 מיליארד לביטחון, כאשר שאר הכסף יילך לחינוך חינם מגיל אפס, לבניית אלפי דירות מוזלות, להגדלת מספר המיטות בבתי החולים ולשיפור הדרכים והתשתיות. ב-4 מיליארד שקל הוא פותר לנו את כל בעיות החברה, ישירות ממרומי הקומה ה-31.

כדי לשכנע אותנו שאי אפשר לקצץ בתקציב השמן והמנופח של צה"ל, הוא משתמש בשיטת ההפחדות הידועה. הוא מספר לנו על הסכנה האטומית מכיוון טהראן, על הטילים של חיזבאללה, על ההתחמשות של הפלסטינים ועל המהפכות במדינות ערב. אחר כך הוא מפחיד אותנו באבטלה המונית בתעשיות הביטחוניות אם התקציב יקוצץ, ולקינוח מפחיד את השרים כאשר נאמניו טוענים שאם יהיה קיצוץ, השרים יהיו אחראים אישית לכך שלא יישאר מספיק כסף לאימונים ולנשק - ומי רוצה צבא בלי נשק.

אבל ברק פשוט מאחז עיניים. הוא לא מספר לנו שתקציב הביטחון גדל בשיעורים מטורפים מאז 2006 ועד היום. לפני חמש שנים עמד התקציב על 46 מיליארד שקל, אך ב-2012 הוא יגיע ל-56 מיליארד - גידול של 22%. חלק מהגידול נובע מתוספות שהתקבלו לפי דו"ח ברודט, אך חלק אחר הוא תוצאה של חריגות חסרות רסן של מערכת הביטחון. את החריגה רוצים לקצץ. לא יותר. כי בלי קיצוץ, לא ניתן יהיה לקיים את ההמלצות החברתיות של ועדת טרכטנברג.

אבל ברק ממשיך להפחיד ולדרוש מיליארדים, שיבואו בהכרח על חשבון החברה והרווחה. מזל שהוא לא בעמדה כלכלית קובעת. כי אם היה, היינו כבר מזמן מתבוססים בבוץ של יוון, איטליה, אירלנד, ספרד ופורטוגל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ